PlayStation 3


PlayStation 3 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Konsola z kontrolerem Srebrny bezprzewodowy kontroler do PS3

PlayStation 3 (jap. プレイステーション3, Pureisutēshon Surī, skrót PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3[6]) – konsola gier wideo wyprodukowana przez Sony Computer Enertainment. 11 listopada 2006 roku miała miejsce premiera w Japonii, a 17 listopada w Ameryce Północnej. W Europie konsola pojawiła się 23 marca 2007 roku[7]. Jest bezpośrednią konkurencją dla konsol siódmej generacji: Xboksa 360 firmy Microsoft oraz Wii firmy Nintendo.

Konsola została oficjalnie zapowiedziana przez Sony na targach Electronic Entertainment Expo w maju 2005 roku. PlayStation 3 stała się pierwszą konsolą na rynku, która wykorzystywała format Blu-ray jako podstawowy nośnik danych[8]. Innymi ważnymi cechami konsoli są darmowa usługa sieciowa PlayStation Network (umożliwiająca dostęp do PlayStation Store oraz PlayStation Plus)[9] oraz możliwość jej połączenia z przenośnymi konsolami PlayStation Portable oraz PlayStation Vita[10].

PlayStation 3 doczekała się dwóch zasadniczych rewizji, zmieniających gruntownie wygląd zewnętrzny konsoli, oraz zmniejszających koszty produkcji sprzętu, poprzez zastosowanie miniaturyzacji użytych w niej technologii. Pierwsza z nich o nazwie „Slim” została wydana we wrześniu 2009 roku – wraz z nią Sony zmieniło też logo konsoli, znak towarowy oraz ogólny wizerunek sprzętu. Kolejna rewizja, o nazwie „Super Slim”, miała miejsce jesienią 2012 roku. W obu przypadkach zmniejszeniu uległy gabaryty konsoli, jej waga, pobór prądu oraz rozmiary jej podzespołów[11].

Do lutego 2017 roku, PlayStation 3 została sprzedana w liczbie ok. 86,8 milionów sztuk, zaś liczba gier sprzedanych na tę platformę przekroczyła 947 milionów sprzedanych egzemplarzy[12].

Konsola ta stała się też platformą, na której zadebiutowało kilka ważnych, wysoko ocenianych, przez recenzentów serii gier takich jak Uncharted, The Last of Us, Infamous czy LittleBigPlanet. Oprócz wyżej wymienionych serii Sony Computer Entertainment, kontynuowało wydawanie na PS3, innych uznanych marek gier, które zadebiutowały na wcześniejszych konsolach Sony takich jak: Gran Turismo, Killzone czy God of War.

Jej następczyni – PlayStation 4 – została wydana 15 listopada 2013 roku w Ameryce Północnej, 29 listopada 2013 roku w Europie oraz 22 lutego 2014 roku w Japonii. Jednocześnie firma Sony zadeklarowała chęć wspierania PlayStation 3 co najmniej do 2015 roku włącznie[13]. 29 maja 2017 r., Sony na swojej oficjalnej stronie internetowej potwierdziło, że produkcja konsoli PlayStation 3 została ostatecznie zakończona w Japonii.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Premiera konsoli odbyła się 11 listopada 2006 w Japonii[14] i 17 listopada tego samego roku w USA[15]. W innych regionach, w tym w Europie premiera odbyła się 23 marca 2007[16]. W Polsce w dniu premiery konsola była dostępna w wersji 60 GB ze wsteczną kompatybilnością z PlayStation 2, której jest następcą. Wersje obecne w produkcji to Slim 160 GB, 320 GB (sprzedaż od lipca 2010), różnią się od poprzednich (wersji FAT) inną obudową (jest cieńsza oraz stworzona z matowego wykończenia, w przeciwieństwie do poprzednich modeli które były błyszczące) oraz o połowę mniejszym poborem prądu[17] i cichszą pracą. Poprzednie wersje 20 GB (tylko Ameryka Północna i Japonia), 40 GB, 60 GB, 80 GB i 160 GB oraz pierwsze wersje Slim – 120 GB i 250 GB – zostały wycofane z produkcji (aczkolwiek wersje 80 GB oraz 160 GB są jeszcze dostępne w sklepach, tj. Slim 120 GB i 250 GB). PlayStation 3 należy do tej samej generacji konsol co Xbox 360 Microsoftu oraz Wii firmy Nintendo. 28 września 2012 roku miała premierę wersja „Super Slim”[18]. Jest ona dostępna w dwóch wersjach: pierwsza z 500 GB dyskiem i druga z 12 GB pamięcią flash. Jest ona mniejsza i lżejsza od zwykłej edycji slim.

Specyfikacja techniczna | edytuj kod

Konsola umożliwia odczytywanie filmów na Blu-ray i DVD, muzyki i zdjęć z sieci lokalnej oraz nośników USB. Istnieje możliwość podłączenia również kamery PS Eye.Wbudowana przeglądarka internetowa umożliwia przeglądanie stron WWW, sieć PlayStation Network umożliwia granie w gry w trybie wieloosobowym, przechowywanie listy przyjaciół, granie w gry online oraz możliwość ściągania gier i innych materiałów z PlayStation Store. Obsługę konsoli i korzystanie z Internetu ułatwia możliwość podłączenia komputerowych myszek i klawiatur, aczkolwiek większość gier z nich nie korzysta. Wbudowane złącze Ethernet oraz obsługa sieci Wi-Fi.

Od 30 listopada 2008 dostępna jest klawiatura (w 8 wersjach językowych) zakładana na kontroler DualShock 3/Sixaxis przy pomocy specjalnego klipsa, komunikuje się z konsolą poprzez technologię Bluetooth oraz posiada własny port miniUSB do parowania z konsolą i ładowania. 11 grudnia 2008 roku ponownie po rocznej przerwie ruszyła otwarta wersja beta PlayStation Home.

Sama moc układu graficznego PS3 to ok. 400 GFLOPS[19].

Procesor | edytuj kod

Centralną jednostką obliczeniową konsoli jest procesor Cell zaprojektowany wspólnie przez firmy IBM, Sony i Toshiba. Składa się on z głównego 64-bitowego procesora PowerPC (tzw. "Power Processing Element" lub PPE) oraz siedmiu rdzeni typu "Synergistic Processing Elements" (SPEs). Taka architektura daje 1 rdzeń do uniwersalnego użytku oraz 7 użytecznych, wyspecjalizowanych rdzeni, które mają ograniczony dostęp do pamięci oraz posiadają inną architekturę niż rdzeń główny. Taki podział umożliwia specjalizacje rdzeni, czego efektem jest bardzo duża szybkość w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań[20].

Architektura Cella jest wydajna, ale wymaga innego podejścia do programowania niż popularne architektury używane w komputerach osobistych, co może być wyzwaniem dla programistów którzy wcześniej programowali tylko na PC. Programowanie Cella jest uważane za trudne[21], choć architektura Cella jest elastyczna i umożliwia projektowanie współpracy między rdzeniami używając najbardziej odpowiednich dla programisty mechanizmów, to wymaga wiedzy oraz wysiłku aby zarządzać współpracą między rdzeniami. Aby ułatwić to zadanie, IBM opublikował narzędzia ułatwiające automatyczne przystosowanie kodu do działania na wielu rdzeniach[21], co zwalnia programistę od ręcznego zarządzania podziałem na rdzenie (jednak wciąż wymaga pisania kodu z uwzględnieniem architektury procesora). Do użytku w grach konsola udostępnia sześć rdzeni, gdyż siódmy jest dezaktywowany, aby usprawnić produkcję (nawet gdy procesor opuści taśmę produkcyjną z niesprawnym jednym rdzeniem, może być użytkowany jako w pełni funkcjonalny), a ósmy zarezerwowano do obsługi systemu operacyjnego konsoli. Każdy rdzeń taktowany jest zegarem 3,2 GHz. Procesor działa w trybie in-order execution.

Charakterystyka PPE:

Charakterystyka SPE:

 • typ RISC z 128-bitowymi instrukcjami SIMD (optymalizacja do wykonywania tych samych operacji na dużych ilościach danych)
 • optymalizacja obliczeń wektorowych (przetwarzanie grafiki w grach i dekodowanie sygnału wideo) kosztem ograniczonego zestawu instrukcji
 • wydajne szczególnie przy równoległym planowaniu zadań (gdy obliczenia dają się możliwie równomiernie rozłożyć między poszczególne rdzenie)
 • mało wydajne w obliczeniach wymagających np. przewidywania rozgałęzień (ang. branch prediction)
 • po 256 kB lokalnej pamięci wbudowanej SRAM dla każdego rdzenia na instrukcje i dane
 • zgodne z IEEE 754 w podwójnej precyzji

W starszych modelach konsoli znalazł się także EE (Emotion Engine) i GS (Graphics Synthesizer), pomagające w renderowaniu grafiki w grach na konsolę PS2, a także niekiedy pomaga renderować, gdy główny procesor jest zbyt obciążony.

Procesor graficzny (RSX) | edytuj kod

Zaprojektowany wspólnie przez firmy Nvidia i Sony[24]. Jego możliwości można porównać do układu graficznego – 6800Ultra w trybie SLI (2x 6800 Ultra) lub do jednej 7900GTX.

 • jądro zbudowane z 300 mln tranzystorów
 • taktowanie rdzenia 500 MHz[19]
 • taktowanie jednostek pixel shader 550 MHz
 • 128-bitowa szyna danych pamięci GDDR3
 • 96 kB pamięci podręcznej L1 i L2 dla tekstur na każdą grupę 4 jednostek pixel shader. Łącznie 576 kB dla wszystkich jednostek pixel shader
 • komunikacja z procesorem za pomocą FlexIO
 • jedno wyjście wysokiej rozdzielczości max 1080p
 • programowalne, szeregowe potoki cieniowania
 • 256 megabajtów własnej pamięci RAM dla grafiki
 • 24 jednostki Pixel Shaders i 8 Vertex Shaders
 • 8 jednostek ROP
 • oparty na NV47 NVIDII

Pamięć operacyjna | edytuj kod

Łącznie 512 MB pamięci, dzielonej na dwie:

 • 256 MB XDR DRAM pamięci systemowej (Rambus), taktowanej z częstotliwością 400 MHz (3,2 GHz efektywnie)[25]o przepustowości 25,6 GB/s
 • 256 MB GDDR3 pamięci graficznej, taktowanej z częstotliwością 650 MHz (1,3 GHz efektywnie) o przepustowości 22.4 GB/s (w starszych modelach pamięć ma taktowanie 700 MHz @ 1,4 GHz)[26]

Przepustowość | edytuj kod

 • komunikacja pomiędzy PPE, wszystkimi SPE, kontrolerem pamięci i I/O odbywa się przez Element Interconnect Bus (EIB) które oferuje teoretyczną maksymalną przepustowość wynoszącą 204.8GB/s[27]

Dźwięk | edytuj kod

 • możliwość dekodowania Dolby Digital 5.1, DTS (za przetwarzanie odpowiedzialny jest procesor).
 • obsługa dźwięku stereo, 5.1, lub 7.1[28]
 • wyjście dźwięku jest możliwe przez kabel kompozytowy (chinch), kabel optyczny lub złącze HDMI.

Pamięć masowa | edytuj kod

 • Blu-ray: PLAYSTATION 3 2xBD-ROM, BD-Video, BD-ROM, BD-R, BD-RE
 • DVD: PlayStation 2 8xDVD-ROM, PLAYSTATION 3 DVD-ROM, DVD-Video, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW
 • CD: PlayStation 24xCD-ROM, PlayStation 2 CD-ROM, CD-DA, CD-DA (ROM), CD-R, CD-RW, SACD (wybrane modele), SACD Hybrid (wybrane modele), SACD HD (wybrane modele), DualDisc, DualDisc (dźwięk), DualDisc (DVD)
 • w zależności od wersji dysk 20 GB, 40 GB, 60 GB, 80 GB, 160 GB(wersja FAT), 120 GB, 160 GB, 250 GB, 320 GB (wersja SLIM) z możliwością zmiany na dowolny inny (kompatybilność z dowolnymi dyskami SATA 2,5 cala) bez utraty gwarancji.

Kursywa oznacza brak odczytu danego typu dysków w wersji 40 GB i 80 GB, Sony Polska podaje, że nie jest ona wstecznie kompatybilna z grami na PlayStation 2.

Komunikacja | edytuj kod

PlayStation 3 oferuje następujące możliwości komunikacji:

 • Bluetooth 2.0
 • porty USB 2.0 (początkowo 4[29], w obecnie produkowanych wersjach: 2 z przodu)
 • IEEE 802.11 b/g Wi-Fi (do łączenia się z internetem oraz PlayStation Portable – brak w wersji z 20 GB dyskiem)
 • Gigabit Ethernet – 1 gniazdo
 • slotów na karty pamięci Standard/Duo oraz standard/mini Memory Stick (brak w obecnie produkowanych wersjach)
 • slot na dysk 2,5 cala o dowolnej pojemności 2.5 Serial ATA[30]

Wyjście Audio/Video | edytuj kod

 • możliwe rozdzielczości: 480i (NTSC z przeplotem), 480p (NTSC progresywny), 576i (PAL z przeplotem), 576p (PAL progresywny), 720p (HD progresywny), 1080i (FULL HD z przeplotem), 1080p (FULL HD progresywny)
 • jedno wyjście HDMI dające możliwość wyświetlania obrazu 1920x1080 bez przeplotu
 • wyjście optyczne audio (S/PDIF)
 • różne wyjścia analogowe

Porównanie modeli | edytuj kod

Każda konsola Fat ma napęd czytający płyty Blu-ray/DVD/CD, złącze HDMI 1.3a, złącze Ethernet, Bluetooth 2.0.

Natomiast konsole Slim posiadają napęd czytający płyty Blu-ray/DVD/CD, złącze HDMI 1.4a, złącze Ethernet, Bluetooth 2.0. Możliwość uruchamiania gier ze starszych konsoli (PlayStation i PS2) jest zależna od modelu[3].

Najnowsza wersja konsoli Super Slim posiada identyczne parametry techniczne co wersja Slim. Wersja z pamięcią flash 12 GB, jako wersja ekonomiczna, posiada dodatkowo możliwość skorzystania z własnego dysku SATA lub zamontowanie na dedykowanej podstawce dysku o pojemności 250 GB.

Trofea | edytuj kod

Trofea to system osiągnięć – gry posiadają listę zadań, które można wykonać. Wykonanie zadania jest nagradzane pucharem widocznym w profilu gracza oraz zwiększa poziom gracza (pokazujący, jak wiele trofeów udało się zdobyć danemu graczowi). Trofea w konsoli PlayStation 3 nie były dostępne od premiery konsoli, zostały dodane w aktualizacji oprogramowania (2.40 wydany 2 lipca 2008) na wzór "Osiągnięć" (Achievements) z Xboxa 360. W efekcie tego starsze gry nie obsługują systemu trofeów lub wymagają ściągnięcia łatki, aby je aktywować (np. Grand Theft Auto IV). Wszystkie gry wydane od 1 stycznia 2009 roku muszą obsługiwać trofea.

System trofeów wyróżnia dwa rodzaje gier – gry tanie (większość gier z PlayStation Store, posiadają mniej trofeów i w efekcie mniej podnoszą poziom gracza, nie posiadają trofeum platynowego) oraz gry drogie (rozbudowane pozycje z PlayStation Store, wszystkie gry na płytach Blu-ray – posiadają więcej trofeów, znacznie bardziej podnoszą poziom gracza oraz mają trofeum platynowe).

Trofea na konsoli dzielone są na 4 poziomy:

 • Platynowe – za zebranie wszystkich trofeów w danej grze
 • Złote – za wykonanie zadań uważanych przez producenta za wymagające bądź trudne
 • Srebrne – za wykonanie zadań o umiarkowanym stopniu trudności
 • Brązowe – za wykonanie zadań o niskim poziomie trudności

Sony nie ustaliło z góry, jakie kryteria muszą spełniać trofea uznawane za złote, srebrne czy brązowe, dlatego ich poziom w różnych grach jest diametralnie odmienny. Ustala je producent według własnego uznania – może dowolnie dobierać ilość poszczególnych rodzajów trofeów, ale ich łączna wartość jest taka sama dla każdej gry tego samego rodzaju.

Inne systemy operacyjne | edytuj kod

Sony dodało do swojej konsoli możliwość wgrania dodatkowego systemu operacyjnego, przez co można zwiększyć jej funkcjonalność. Jest to pierwsza (i obecnie jedyna) konsola, której producent umożliwia wgranie dowolnego oprogramowania i nie powoduje to utraty gwarancji. System instaluje się na osobnej partycji (Other OS) i nie można w trakcie korzystania z niego używać plików zapisanych na partycji Game OS. Niektóre wersje Linuksa, które udało się uruchomić to Yellow Dog, Ubuntu, Fedora, Gentoo, Debian oraz OpenSUSE. Każdy Linux ma dostęp do 6 z 7 rdzeni procesora Cell. Systemy uruchamiane pod opcją OtherOS mają znacznie ograniczony dostęp do układu graficznego RSX[35]. Należy także wyznaczyć osobne miejsce dla innego systemu operacyjnego, które nie jest dostępne podczas używania standardowego oprogramowania konsoli.

W wersji Slim instalacja dodatkowego systemu operacyjnego jest niemożliwa, ze względu na naciski ze strony IBM na Sony, które obawiało się konkurencji w branży serwerów wykorzystywanych do budowy superkomputerów. Dwie konsole PlayStation 3 nie odbiegały wydajnością jednemu dedykowanemu serwerowi z dwoma procesorami Cell. Od wersji oprogramowania 3.21 również tej możliwości zostały pozbawione wersje FAT, co wywołało w świecie konsol spore kontrowersje graczy twierdząc, że zostali oni oszukani przez Sony[potrzebny przypis].

Standardy | edytuj kod

Sony wspiera oficjalnie kilka otwartych standardów i udostępnia licencjonowanym twórcom gier, programy o nich oparte. Oczywiście nie są one obowiązkowe i wiele firm posiada własne rozwiązania.

Lista otwartych standardów wybranych przez Sony:

 • Cg – podobny do C język programowania shaderów opracowany przez firmę Nvidia
 • COLLADA – otwarty, oparty na XML-u format plików dla modelowania 3D
 • OpenGL ES
 • Nvidia PhysX – odwzorowanie zjawisk fizycznych w grach, takie jak[36]:
  • eksplozje wywołujące kurz i powstawanie gruzu
  • postacie o złożonej geometrii z bardziej realistycznym odwzorowaniem ruchu i interakcji
  • ubrania i materiały, które rozdzierają się w naturalny sposób
  • gęsty dym i mgła, które opływają obiekty znajdujące się w ruchu

Inne standardy:

 • libGCM
 • PSGL

Oprogramowanie | edytuj kod

 Osobny artykuł: Oprogramowanie systemowe PlayStation 3.

PlayStation Move | edytuj kod

 Osobny artykuł: PlayStation Move.

Następca konsoli | edytuj kod

20 lutego 2013 podczas konferencji prasowej firma Sony zaprezentowała następcę konsoli – PlayStation 4. Przedstawiono szczegółową specyfikację nowej konsoli oraz przybliżoną datę premiery – ostatni kwartał 2013 roku[37][38].

Emulacja | edytuj kod

Dopiero w 2017 roku (ponad 11 lat od premiery) udało się napisać emulator, który uruchamia znane tytuły na wyłączność konsoli jak Uncharted.[39] W tym samym roku oficjalnie zakończono produkcję konsoli w Japonii.[40]

Przypisy | edytuj kod

 1. PLAYSTATION®3 LAUNCHES ON NOVEMBER 17, 2006 IN NORTH AMERICA (ang.). 2006-05-08, Sony Computer Entertainment America
 2. PS3 Launch date set for Taiwan and Hong Kong (ang.). 2006-11-02.
 3. a b Playing PlayStation/PlayStation 2 Games on a PlayStation 3 System. Sony. [dostęp 2013-01-21].
 4. Platform Totals (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2017-03-10].
 5. PlayStation 3 (ang.). VGChartz. [dostęp 2017-03-24].
 6. The Reason Why PLAYSTATION Is In Capitals. Techzone, 2005-12-06. [dostęp 2006-08-19].
 7. Playstation 3 Release Date Announcement Page. psxextreme.com, 2007-01-31. [dostęp 2014-12-30].
 8. PlayStation.com – PlayStation 3 Features – Blu-ray. SCEA. [dostęp 2014-12-30].
 9. PlayStation.com – PlayStation 3 Features – PSN. SCEA. [dostęp 2014-12-30].
 10. PlayStation Blog – PS3 Tips – Remote Play and PlayStation Store. PlayStation.Blog. [dostęp 2014-12-30].
 11. Michał Strzyżewski: Zamiast nowej konsoli, odchudzona stara – PlayStation 3 Super Slim. spidersweb.pl, 2012-10-10. [dostęp 2014-12-30].
 12. VGChartz Global. VGChartz. [dostęp 2017-03-28].
 13. Paweł Musiolik: PlayStation 3 będzie wspierane przez Sony jeszcze dwa lata. PSSite.com, 2012-05-25. [dostęp 2014-12-30].
 14. PlayStation 3 sells out at launch (ang.). BBC News, 2006-11-11. [dostęp 2014-08-04].
 15. Sony's PS3 makes U.S. debut to long lines, short supplies (ang.). USA Today, 2006-11-17. [dostęp 2014-08-04].
 16. UK PlayStation 3 arrives 23 March 2007 [PS3.
 17. PS3 Slim uses half the power of PS3 'Fat'.
 18. Jeff Bakalar: Sony shrinks down new PS3 -- except for the price (ang.). cnet.com. [dostęp 2014-06-26].
 19. a b Brandon Widder: PlayStation 3 vs. PlayStation 4: Spec Showdown (ang.). Digital Trends, 2013-09-14. [dostęp 2017-01-27].
 20. Berkeley Lab Computational Research, www.cs.berkeley.edu [dostęp 2018-08-19]  (ang.).
 21. a b Octopiler seeks to arm Cell programmers – CNET News
 22. CELL: A New Platform for Digital Entertainment
 23. Basics of Cell Architecture
 24. OedipusRSX PS3 RSX Reality Synthesizer Documentation Surfaces (ang.). ps3news.com. [dostęp 2012-02-01].
 25. Rambus – Octal Data Rate
 26. PlayStation 3 Secrets, www.edepot.com [dostęp 2017-11-26] .
 27. IBM – United States, www-128.ibm.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 28. Wii oraz PS3 wzbogacone o dźwięk Dolby Laboratories | MiastoGier.pl, www.miastogier.pl [dostęp 2017-11-26] .
 29. PlayStation 3 Secrets, www.edepot.com [dostęp 2017-11-26] .
 30. Komentarze – Nowy model Sony PLAYSTATION 3 40GB – FrazPC.pl – Twój Vortal Technologiczny
 31. Z dołączoną grą Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots.
 32. Tylko na rynkach japońskich w zestawie z filmem Final Fantasy VII: Advent Children.
 33. Tylko na rynkach japońskich w zestawie z grą Final Fantasy XIII.
 34. Daniel Arshad Khan: Sony Reveals New PS3 Super Slim. Techdeville, 19 września 2012. [dostęp 19 września 2012].
 35. www.ps3source.net
 36. NVIDIA Technologia PhysX.
 37. Andrew Goldfarb: PlayStation 4 Revealed. IGN. [dostęp 2013-02-22].
 38. PlayStation 4 announced, coming 'Holiday 2013'. Joystiq. [dostęp 2013-02-22].
 39. RPCS3 - Blog, rpcs3.net [dostęp 2019-07-03]  (ang.).
 40. Sony To Stop PS3 Production, Shipments In Japan Soon, www.finanznachrichten.de [dostęp 2019-07-03]  (niem.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (video game console model):
Na podstawie artykułu: "PlayStation 3" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy