Pleśń


Pleśń w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pleśń na ścianach domu zalanego w wyniku huraganu Katrina (2005) Pleśń atakująca brzoskwinię Pleśń pokrywająca truskawki

Pleśnie – potoczna nazwa saprofitycznych grzybów z różnych grup systematycznych (np. pleśniak, pędzlak, kropidlak, sierpik).

Ich grzybnia rozwija się na różnych związkach organicznych (np. pokarmach roślinnych, nawozie, kompoście, skórze), pokrywając je gęstym, białym lub barwnym kożuszkiem (szkodliwe zjawisko pleśnienia); niektóre gatunki i odmiany tzw. pleśni szlachetnych (np. pędzlaków, kropidlaków) stosuje się w technologii żywności (np. przez zaszczepianie w serowarstwie, winiarstwie). Pleśnie stosuje się też do produkcji antybiotyków, np. penicyliny. Wyrabia się z nich też środki czyszczące.

Spis treści

Szkodliwość dla zdrowia | edytuj kod

Strzępki pleśni wytwarzają mykotoksyny, będące substancjami rakotwórczymi i mutagennymi. Nie wolno więc zjadać produktów, na których samoistnie pojawiła się pleśń[1][2].

Pleśń domowa | edytuj kod

W ramach projektu badawczego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ustalono, że zamieszkiwanie w zagrzybiałym mieszkaniu może negatywnie wpływać na układ nerwowy, układ odpornościowy, wywoływać ból gardła, zmęczenie oraz objawy alergii ze strony układu oddechowego jak również sprzyja podwyższonemu ryzyku depresji[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skażenie środowiska, pleśnie i ich wpływ na zdrowie oraz rozwój chorób grzybiczych
  2. Substancje rakotwórcze i mutagenne występujące w żywności - Zdrowe odżywianie - odzywianie.info.pl - żywienie, diety, odchudzanie, kalorie, informacje, kalkulatory, forum dysk...
  3. Domowa pleśń sprzyja depresji., 1.09.2007, osesek.pl.
Na podstawie artykułu: "Pleśń" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy