Plewka (rzeka)


Plewka (rzeka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Plewkarzeka, lewostronny dopływ Wisły[2] o długości 27,88 km[3].

Źródło rzeki znajduje się na pograniczu Równiny Kozienickiej i Równiny Radomskiej w okolicy wsi Polesie na południowy wschód od Czarnolasu. Rzeka w początkowym odcinku płynie przez tereny rolnicze na południe i w okolicy wsi gminnej Przyłęk zmienia kierunek i kieruje się ku wschodowi, prowadząc wody przez Równinę Radomską i Małopolski Przełom Wisły. Przepływa przez Załazy, Rudki, Janowice i Janowiec w powiatach zwoleńskim i puławskim.

Odcinek od Janowic aż do ujścia do Wisły w Janowcu znajduje się w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. W okolicy Janowic Plewka płynie przez las sosnowy. Utworzono tam kilkudziesięciohektarowy zalew o charakterze rekreacyjnym. Zaliczane do pierwszej klasy czystości wody rzeki wykorzystywane są do zasilania licznych, w większości niewielkich, przydomowych stawów.[potrzebny przypis]

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Plewka na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-03-12].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 211. [dostęp 2017-03-12].
  3. Plewka na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-03-12].
Na podstawie artykułu: "Plewka (rzeka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy