Plocospermataceae


Plocosperma buxifolia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Plocospermataceae) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Plocosperma buxifoliagatunek rośliny z monotypowego rodzaju Plocosperma Bentham (1876) i monotypowej rodziny Plocospermataceae Hutchinson z rzędu jasnotowców (Lamiales). Jest to krzew lub niewielkie drzewo występujące w Ameryce Środkowej od południowego Meksyku do Kostaryki. Nie ma istotnego znaczenia ekonomicznego[3]. Takson ten stanowi klad bazalny w obrębie rzędu jasnotowców. Roślina pod wieloma względami słabo zbadana. Jest zmienna pod względem morfologicznym[1].

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Krzewy i drzewa o wysokości do 5 m, rzadko więcej[3].
Liście
Naprzeciwległe, krótkoogonkowe, z ogonkami członowanymi u nasady, pojedyncze, całobrzegie, stosunkowo niewielkie[1][3].
Kwiaty
Okazałe, promieniste, zebrane po kilka w kątach liści w wierzchotkowate kwiatostany. Korona kwiatu trąbkowata do dzwonkowatej, z 5 zaokrąglonymi łatkami, barwy fioletowej do niebieskiej. Pręcików jest 5, są osadzone na wewnętrznej stronie korony. Ponieważ kwiaty są funkcjonalnie jednopłciowe – w kwiatach żeńskich pyłek jest sterylny. Zalążnia jest jednokomorowa z czterema zalążkami, na szczycie z szyjką słupka zwieńczoną dwudzielnym znamieniem[3].
Owoce
Długie do 12 cm, równowąskie, zawierają zwykle 1, rzadko kilka (do 4) nasion. Na wierzchołku owocu znajduje się pęczek brązowych włosków o długości ok. 1,5 cm[3].

Systematyka | edytuj kod

W przeszłości rodzaj Plocosperma włączany bywał do loganiowatych (Loganiaceae)[3] i jeszcze w systemie Takhtajana (1997) włączany bywał do goryczkowców Gentianales. W systemie Cronquista (1981) rodzaj umieszczony był w rodzinie toinowatych (Apocynaceae). Analizy molekularne wskazały jego usytuowanie w obrębie jasnotowców. Wyodrębniony został jako osobna rodzina w systemach APG[1].

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)[1]

Rodzina Plocospermataceae sytuowana jest jako klad bazalny w obrębie rzędu jasnotowców (Lamiales)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2016-12-28].
  2. Plocosperma buxifolium Benth.. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2016-12-28].
  3. a b c d e f Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 258. ISBN 1-55407-206-9.
Na podstawie artykułu: "Plocospermataceae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy