Pośredni Jastrzębi Karb


Na mapach: 49°12′45,2″N 20°12′18,2″E/49,212556 20,205056

Pośredni Jastrzębi Karb w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pośredni Jastrzębi Karb (słow. Prostredná karbunkulová štrbina, niem. Mittlere Rotseekerbe, węg. Középső-Vöröstavi-rés[1]) – płytka przełęcz w środkowym fragmencie Jastrzębiej Grani w słowackiej części Tatr Wysokich. Oddziela ona od siebie dwa z trzech Jastrzębich KopiniakówZadniego Jastrzębiego Kopiniaka na zachodzie i Pośredniego Jastrzębiego Kopiniaka na wschodzie[2].

Stoki północne opadają z przełęczy do Doliny Jagnięcej, południowe – do Doliny Jastrzębiej. Do Doliny Jagnięcej zbiega z Pośredniego Jastrzębiego Karbu długi żleb z progami. Z kolei na południe z przełęczy opada długa depresja, kończąca się urwiskami ponad Pośrednią Kopiniakową Drabiną[2].

Na Pośredni Jastrzębi Karb, podobnie jak na inne obiekty w Jastrzębiej Grani, nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Najdogodniejsza droga dla taterników wiedzie na siodło granią od Jastrzębiej Przełęczy, natomiast wejście od strony Doliny Jastrzębiej jest nadzwyczaj trudne (V+ w skali UIAA)[2].

Pierwsze wejścia:

Czasami w literaturze pojawia się błędna polska nazwa siodła: Pośrednia Szklana Szczerbina (Prostredná sklenená štrbina[1])[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2013-12-28].
  2. a b c d e Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIV. Czerwona Turnia – Przełęcz pod Kopą. Warszawa: Sport i Turystyka, 1984, s. 44–46. ISBN 83-217-2472-8.
Na podstawie artykułu: "Pośredni Jastrzębi Karb" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy