Pośredni Jastrzębi Kopiniak


Na mapach: 49°12′45,0″N 20°12′21,0″E/49,212500 20,205833

Pośredni Jastrzębi Kopiniak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pośredni Jastrzębi Kopiniak lub Pośredni Kopiniak (słow. Prostredný kopiniak, niem. Mittlerer Rotseekopf, węg. Középső-Vöröstavi-púp[1]) – turnia w słowackiej części Tatr Wysokich. Znajduje się w środkowym fragmencie Jastrzębiej Grani i jest środkowym z trzech Jastrzębich Kopiniaków. Od Zadniego Jastrzębiego Kopiniaka na zachodzie jest oddzielony Pośrednim Jastrzębim Karbem, natomiast od Skrajnego Jastrzębiego Kopiniaka na wschodzie – Skrajnym Jastrzębim Karbem[2].

Jastrzębia Grań rozdziela dwie doliny należące do systemu Doliny Kieżmarskiej: Dolinę Jagnięcą na północy i Dolinę Jastrzębią na południu. Ściana północna przypomina charakterem północne ściany sąsiednich Zadniego i Skrajnego Jastrzębiego Kopiniaka. Ściana południowa wznosi się natomiast ponad dolnym fragmentem Pośredniej Kopiniakowej Drabiny. Najbardziej strome są jej górne partie, do których dochodzi górny kraniec Wyżniej Kopiniakowej Drabiny[2].

Na Pośredniego Jastrzębiego Kopiniaka, podobnie jak na inne obiekty w Jastrzębiej Grani, nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Najdogodniejsze drogi dla taterników wiodą na szczyt granią z obu stron, w ścianie południowej wytyczono natomiast drogi o trudności co najmniej V+ w skali UIAA[2].

Pierwsze wejścia:

Przypisy | edytuj kod

  1. Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2013-12-28].
  2. a b c d Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIV. Czerwona Turnia – Przełęcz pod Kopą. Warszawa: Sport i Turystyka, 1984, s. 46–50. ISBN 83-217-2472-8.
Na podstawie artykułu: "Pośredni Jastrzębi Kopiniak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy