Pośrednie Stawy Rohackie


Na mapach: 49°12′31″N 19°44′17″E/49,208611 19,738056

Pośrednie Stawy Rohackie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Z lewej strony dwa Pośrednie Stawy Rohackie, po prawej stronie Zadni Rohacki Staw U góry Pośrednie Stawy, niżej Wielki Staw Rohacki, a w dole po prawej stronie Czarna Młaka. Widok z Rohaczy

Pośrednie Rohackie Stawy – dwa z grupy czterech Rohackich Stawów w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajdują się w Dolinie Rohackiej, na środkowym z trzech tarasów Przedniego Zielonego. Powstały w rynnie wyrzeźbionej przez lodowiec. W polskiej literaturze obejmuje się je wspólną nazwą Pośrednich Stawów, ale stawy mają też oddzielne nazwy:

  • Mały Rohacki Staw (Druhé Roháčske pleso) – najmniejszy z czterech Rohackich Stawów. W kierunku od Doliny Smutnej do Doliny Spalonej jest to drugie w kolejności jezioro. Woda z niego spływa strumykiem do Niżniego Stawu Rohackiego.
  • Pośredni Rohacki Staw (Tretie Roháčske pleso) – trzecie w powyższej kolejności, położone wyżej od poprzedniego. Woda z niego spływa strumykiem do Małego Stawu.

Wzdłuż stawu prowadzi dobrze utrzymany szlak turystyczny i ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi. Widok na Rohacze, Wołowiec, Rakoń.

 Osobny artykuł: Jeziora tatrzańskie.

Szlaki turystyczne | edytuj kod

– zielony od Bufetu Rohackiego dolną częścią Doliny Smutnej, obok Niżniego i Pośrednich Stawów do Wyżniego Stawu Rohackiego i dalej na Banikowską Przełęcz.
  • Czas przejścia od bufetu do Wyżniego Stawu: 1:30 h, ↓ 1 h
  • Czas przejścia znad Wyżniego Stawu na przełęcz: 2:05 h, ↓ 1:35 h[1]

Przypisy | edytuj kod

  1. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Zachodnie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-89-7.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Grzegorz Barczyk, Ryszard Jakubowski (red.), Adam Piechowski, Grażyna Żurawska: Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000. ISBN 83-01-13184-5.


Na podstawie artykułu: "Pośrednie Stawy Rohackie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy