Pożar pociągu relacji Kair-Luksor


Na mapach: 29°37′12″N 31°15′20″E/29,620000 31,255556

Pożar pociągu relacji Kair–Luksor w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Pożar pociągu relacji Kair-Luksor) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pożar pociągu relacji Kair–Luksor – pożar pociągu, który miał miejsce 20 lutego 2002 roku w pobliżu miejscowości Al-Ajjat w muhafazie Giza w Egipcie. W pociągu relacji KairLuksor o godzinie 2 w nocy zapaliło się jedenaście wagonów. Siedem wagonów spaliło się niemalże doszczętnie, pozostałe cztery – w znacznym stopniu. Według oficjalnych raportów zginęły 383 osoby.

Wiele organizacji i osób uważa tę liczbę ofiar za zaniżoną, doszukując się w tym manipulacji ze strony rządu w celu obniżenia skali tragedii w oczach egipskiego społeczeństwa. Szacuje się, że w każdym z wagonów mogło być nawet dwa razy więcej osób, niż przewidywała ładowność – 300 pasażerów na wagon zamiast 150.

Zanim maszynista zorientował się, co się stało i zatrzymał pociąg, skład przejechał jeszcze od 2 do 8 kilometrów (według różnych źródeł). Niektóre źródła mówią, że pociąg podróżował nawet jeszcze dwie godziny od wybuchu pożaru do zatrzymania składu. Przerażeni pasażerowie wyskakiwali przez okna. Nie jest jasne, dlaczego żaden z pasażerów, którzy zauważyli pożar, nie użył hamulca awaryjnego, by natychmiast zatrzymać pociąg.

Wedle oficjalnych źródeł przyczyną pożaru była eksplozja butli gazowej w jednej z kuchenek używanych przez pasażerów podczas podróży (w piątym wagonie składu). Wybuch spowodował powstanie pożaru, który błyskawicznie przeniósł się na inne wagony podsycany pędem powietrza wynikającym z dużej szybkości pociągu.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pożar pociągu relacji Kair-Luksor" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy