Podgórna (dopływ Wrzosówki)


Podgórna (dopływ Wrzosówki) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podgórna (do 1945 niem. Giersdorf Wasser[potrzebny przypis]) – potok, prawy dopływ Wrzosówki[2] o długości 11,99 km[3].

Wodospad Podgórnej

Potok płynie w Sudetach Zachodnich. Jego źródło znajduje się w Karkonoszach, w środkowej części Śląskiego Grzbietu, między Małym Szyszakiem a Tępym Szczytem, na wysokości 1244 m n.p.m. Płynie na północ krętą doliną z licznymi zakolami. W swym przebiegu tworzy Wodospad Podgórnej znajdujący się powyżej Przesieki. Przepływa przez Przesiekę i Podgórzyn, gdzie opuszcza Karkonosze i wpływa do Kotliny Jeleniogórskiej. Do Wrzosówki wpada w Cieplicach Śląskich-Zdroju na terenie suchego zbiornika przeciwpowodziowego "Cieplice", w pobliżu wałów przeciwpowodziowych, na granicy z Parkiem Norweskim.

Lewymi dopływami Podgórnej są Czerwień, Choiniec i Zachełmiec, a prawymi Srebrny Potok, Myja, Kacza oraz Sośniak.

Potok płynie po granicie i jego zwietrzelinie, a na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej po osadach czwartorzędowych. Górna część zlewni Wrzosówki porośnięta jest górnoreglowymi lasami świerkowymi, niżej lasami dolnoreglowymi. Od Sobieszowa płynie przez obszary zurbanizowane, pola i łąki. Odcinek źródliskowy położony jest na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Podgórna na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-07-05].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 213. [dostęp 2017-07-05].
  3. Podgórna na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-07-05].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Podgórna (dopływ Wrzosówki)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy