Podgórski cmentarz żydowski stary w Krakowie


Na mapach: 50°02′01″N 19°57′49″E/50,033611 19,963611

Podgórski cmentarz żydowski stary w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podgórski cmentarz żydowski starycmentarz żydowski znajdujący się w Krakowie w dzielnicy Podgórze przy ulicy Jerozolimskiej 25. Cmentarz zajmuje powierzchnię kilku hektarów i obecnie znajduje się na nim tylko jeden nagrobek.

Historia | edytuj kod

Cmentarz został założony w 1887 roku na południowym stoku Łysej Góry przez podgórską gminę żydowską. Od 1932 roku cmentarz graniczył z inną żydowską nekropolią, na której chowano Żydów z gminy krakowskiej.

Podczas II wojny światowej cmentarz ulegał stopniowej dewastacji. W 1942 roku na terenie nekropoli Niemcy założyli obóz koncentracyjny KL Plaszow. Praktycznie wszystkie macewy i nagrobki użyto do utwardzenia dróg i na podmurówki baraków.

Po zakończeniu wojny cmentarz stał opuszczony i stopniowo niszczał. Do dnia dzisiejszego zachowało się kilkanaście podstaw nagrobków i jeden nagrobek należący do Chaima Jakóba Abrahamera, zmarłego w 1932 roku.

W 2003 roku ścięto część drzew, wykoszono trawę i spod warstwy ziemi wydobyto podstawy nagrobków. Na przełomie czerwca i lipca 2005 roku cmentarz został ponownie uporządkowany przez polską i izraelską młodzież działającą w ramach projektu Antyschematy.

Na cmentarzu znajduje się kwatera żołnierzy poległych w I wojnie światowej, której lokalizację trudno teraz ustalić.

Stan obecny cmentarza Jedyna zachowana macewa

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Podgórski cmentarz żydowski stary w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy