Podkamienna Tunguzka


Podkamienna Tunguzka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podkamienna Tunguzka (ros. Подкаменная Тунгуска, Podkamiennaja Tunguska; inne nazwy Sriedniaja Tunguska, Czułakan, w górnym biegu Katanga) – rzeka w Rosji. Prawy dopływ Jeniseju.

Rzeka wypływa z południowej części Wyżyny Środkowosyberyjskiej jako Katanga, potem płynie w kierunku północno-zachodnim. W środkowym i dolnym biegu koryto zwęża się i obfituje w progi.

Rzeka jest żeglowna na długości 1146 km od miejscowości Wanawara. W czasie powodzi duże statki mogą dopłynąć do miejscowości Bajkit 571 km od ujścia, a przy normalnym stanie do ujścia rzeki Wielmo (275 km).

Przepływ | edytuj kod

Dorzecze rzeki leży w strefie wiecznej zmarzliny, więc rzeka jest zasilana przede wszystkim z topniejącego śniegu (60%). Deszcze i wody gruntowe to źródła odpowiednio 16 i 24% wody. Rzeka jest zamarznięta przez 5-7 miesięcy w roku. W marcu, kiedy śnieg jeszcze nie zaczyna topnieć średni przepływ przy ujściu to zaledwie 200-300 m³/s (w górnym biegu tylko kilkanaście[1]), a w maju i czerwcu, gdyż już stopnieje – ponad 7000 m³/s[2]. W tych miesiącach zdarzają się też powodzie podczas których przepływ osiąga wartość 35000 m³/s. Całkowity przepływ wody od listopada do kwietnia (tj. przez pół roku) to około 11% rocznego.

Przepływy minimalne i maksymalne. Wartości minimalne podano dla marca, a maksymalne dla maja lub czerwca.

Średnie przepływy w od stycznia do grudnia w Sulomai

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Podkamennaya Tunguska At Chemdal' (ang.). [dostęp 2010-01-15].
  2. Podkamennaya Tunguska At Sulomay (ang.). [dostęp 2010-01-15].
Na podstawie artykułu: "Podkamienna Tunguzka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy