Podróż apostolska Benedykta XVI do Libanu


Podróż apostolska Benedykta XVI do Libanu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podróż apostolska Benedykta XVI do Libanu odbyła się 1416 września 2012[1][2]. Oficjalne zaproszenie wystosowali prezydent Libanu Michel Sulaiman i premier Nadżib Mikati podczas swych wizyt w Watykanie w 2011[3].

Była to ostatnia zagraniczna podróż Benedykta XVI jako papieża.

Spis treści

Przebieg wizyty[4][5] | edytuj kod

14 września (piątek) | edytuj kod

Samolot z papieżem wylądował w Bejrucie o godzinie 13:39 czasu lokalnego. Na lotnisku Benedykta XVI powitali prezydent Michel Sulaiman z małżonką, nuncjusz apostolski abp Gabriele Caccia, patriarcha maronicki Béchara Boutros Raï, emerytowany patriarcha maronicki kard. Nasrallah Piotr Sfeir, przewodniczący parlamentu Nabih Berri oraz premier Nadżib Mikati[6]. O godzinie 18:00 w melchickokatolickiej bazylice św. Pawła w Harissie papież podpisał adhortację "Ecclesia in Medio Oriente"[7].

15 września (sobota) | edytuj kod

Przed południem w pałacu prezydenckim Benedykt XVI spotkał się kolejno z prezydentem, przewodniczącym parlamentu i premierem Libanu. Następnie spotkał się z przywódcami wyznań muzułmańskich: szyitów, sunnitów, alawitów i druzów. Wizytę w siedzibie prezydenta zakończyło przemówienie papieskie do przedstawicieli życia politycznego, instytucji państwowych i przywódców religijnych. Benedykt XVI stwierdził, że budowanie pokoju wymaga poszanowania życia ludzkiego, godności osoby i jej praw, w tym wolności religijnej, solidarności, wysiłków edukacyjnych i otwarcia się na Boga[8]. Wczesnym popołudniem w siedzibie patriarchy ormiańskiego obrządku katolickiego w Bzommar odbyło się spotkanie z patriarchami i biskupami katolickimi. Ostatnim punktem drugiego dnia wizyty było spotkanie z młodzieżą na placu przed siedzibą patriarchatu maronickiego w Bkerke (20 tysięcy uczestników[9]). Papież zaapelował o otwartość na innych ludzi bez względu na religię i narodowość: "Taki jest testament Jezusa i znak chrześcijanina. Oto prawdziwa rewolucja miłości"[10].

16 września (niedziela) | edytuj kod

Przed południem papież odprawił mszę w Beirut City Center Waterfront z udziałem 350 tysięcy wiernych. W homilii powiedział „Iść za Jezusem, to wziąć Jego krzyż, aby Mu towarzyszyć w drodze, drodze niewygodnej, która nie jest drogą władzy czy chwały doczesnej, lecz która musi prowadzić do wyrzeczenia się samego siebie, do tracenia swego życia dla Chrystusa i Ewangelii, aby je ocalić”. Ponadto zaznaczył, że powołaniem Kościoła i chrześcijanina jest służenie na wzór Jezusa bezinteresownie i wszystkim, bez żadnych różnic, służenie sprawiedliwości i pokojowi w świecie. Podczas modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI zaapelował o zakończenie wojny domowej w sąsiedniej Syrii[11][12]. Papież spotkał się z przedstawicielami różnych Kościołów chrześcijańskich w siedzibie patriarchatu syryjsko-katolickiego w Szarfet (Charfet)[13]. O godz. 19.40 czasu lokalnego Airbus libańskich linii lotniczych M.E.A. z papieżem na pokładzie odleciał do Rzymu[14].

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Znany termin wizyty papieża w Libanie – info.wiara.pl
 2. Wizyta papieża w Libanie potwierdzona – info.wiara.pl
 3. O podróżach Benedykta XVI w 2012 roku (wersja do druku). [dostęp 2013-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-04)].
 4. lbpapalvisit.com
 5. Viaggio Apostolico in Libano – programma (14-16 settembre 2012)
 6. Benedykt XVI przybył do Libanu – ekai.pl
 7. Papież podpisał adhortację "Ecclesia in Medio Oriente" – ekai.pl
 8. Benedykt XVI spotkał się z przedstawicielami libańskich elit – ekai.pl
 9. Pope tackles elephant in room of Christian exodus | National Catholic Reporter
 10. Papież wzywa młodzież do rewolucji – info.wiara.pl
 11. Benedykt XVI apeluje o pokój w Syrii i na całym Bliskim Wschodzie | rp.pl. [dostęp 2016-04-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-02)].
 12. „Wzywam was wszystkich do pracy dla pokoju” – info.wiara.pl
 13. Papież spotkał się z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich – ekai.pl
 14. Papież pożegnał Liban i odleciał do Rzymu – ekai.pl. [dostęp 2012-09-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-23)].
Na podstawie artykułu: "Podróż apostolska Benedykta XVI do Libanu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy