Podstawy fizyki


Podstawy fizyki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podstawy fizyki – oparty na rachunku różniczkowym podręcznik fizyki. Autorami są amerykańscy fizycy: David Halliday, Robert Resnick i Jearl Walker. Publikacja została przetłumaczona na ponad 47 języków[potrzebny przypis].

Najnowsze wydanie obejmuje pięć tomów i jest wynikiem pracy nad pierwszym, trzytomowym wydaniem Fizyki, opublikowanym w 1960 roku. Podręcznik jest obecnie szeroko stosowany jako uzupełnienie kursów realizowanych na uczelniach wyższych, również w Polsce. Jest bardzo dobrze znany wśród studentów nauk przyrodniczych i inżynieryjnych – jako podręcznik przygotowujący do realizacji dalszych kursów. W 2002 roku Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne uhonorowało publikację tytułem najwybitniejszego akademickiego podręcznika fizyki XX wieku.

Autorami pierwszej edycji są David Halliday i Robert Resnick. Nowsze wydania zostały wzbogacone przez Jearla Walkera o dodatkowe, pomocnicze pytania na końcu każdego rozdziału.

Publikacje omawiają większość podstawowych zagadnień fizyki.

Struktura podręczników | edytuj kod

Każdy tom składa się rozdziałów dotyczących różnych zagadnień fizyki od fizyki klasycznej (kinematyka, dynamika, mechanika, termodynamika, elektromagnetyzm) po zagadnienia fizyki współczesnej, takie jak szczególna teoria względności, fizyka atomowa czy energetyka jądrowa.

Każdy rozdział poprzedza zagadka lub ciekawostka dotycząca określonych zagadnień, która ma zachęcić czytelnika do dalszej lektury. W najnowszej wersji zrezygnowano z tego rodzaju wprowadzenia na rzecz krótkiego streszczenia poprzedzającego treści każdego z rozdziałów.

Najważniejsze definicje różnych zjawisk lub zasad fizyki ujęte są w ramki. Większość zagadnień poprzedzona jest opisem doświadczenia prowadzącego do dalszych wniosków. W podręczniku znajduje się wiele ilustracji mających za zadanie ułatwić zrozumienie zjawisk fizycznych.

Istotnym elementem podręcznika są liczne, krótkie sprawdziany weryfikujące zrozumienie treści oraz przykłady zadań obliczeniowych wraz ze szczegółowymi rozwiązaniami. Na końcu każdego rozdziału znajduje się zbiór zadań. Część rozwiązań można znaleźć na końcu każdego tomu, a część na stronie internetowej podręcznika (www.wiley.com/college/hrw) lub w postaci interaktywnej, wykorzystującej oprogramowanie Interactive Learning Ware na tej samej stronie internetowej.

Zawartość poszczególnych tomów[1]:

Przypisy | edytuj kod

  1. David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker Podstawy fizyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013
Na podstawie artykułu: "Podstawy fizyki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy