Podział administracyjny ChRL


Podział administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Podział administracyjny ChRL) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chińska Republika Ludowa podzielona jest na 22 prowincje[1] (省, shěng), 5 regionów autonomicznych (自治区, zìzhìqū), 4 miasta wydzielone (直辖市, zhíxiáshì) oraz 2 specjalne regiony administracyjne (特别行政区, tèbiéxíngzhèngqū).

Prowincje oraz regiony autonomiczne dzielą się na prefektury (地区, dìqū), prefektury autonomiczne (自治州, zìzhìzhōu) oraz miasta na prawach prefektury (地级市, dìjíshì). Te z kolei dzielą się na powiaty (县, xiàn), powiaty autonomiczne (自治县, zìzhìxiàn) i miasta na prawach powiatu (县级市, xiànjíshì). Wyjątek stanowi Mongolia Wewnętrzna, gdzie ze względu na tradycję historyczną zamiast prefektur istnieją związki (盟, méng), zaś powiatom i powiatom autonomicznym odpowiadają chorągwie (旗, ) i chorągwie autonomiczne (自治旗, zìzhìqí).

Miasta wydzielone dzielą na obszarze zurbanizowanym na dzielnice (区, ), zaś na przedmieściach na powiaty (县, xiàn). Podobny podział administracyjny obowiązuje w stolicach prowincji i miastach na prawach prefektury.

Obszar powiatów i powiatów autonomicznych podzielony jest na gminy (乡, xiāng), gminy miejskie (镇, zhèn) i gminy narodowościowe (民族乡, mínzú xiāng).

Przypisy | edytuj kod

  1. ChRL uznaje za 23. prowincję Tajwan, który ma suwerenne, demokratyczne władze prowadzące politykę zagraniczną niemal całkowicie niezależną od Pekinu. Jego zależność polega m.in. na tym, że nie może otwierać ambasad, występować pod nazwą Republiki Chińskiej w różnych wydarzeniach międzynarodowych, m.in. na igrzyskach olimpijskich. Tajwan jest także reprezentowany przez ChRL w różnych organizacjach międzynarodowych, np. ONZ czy WHO. Sytuacja taka panuje od 1972 r., kiedy to Republika Chińska na Tajwanie przestała być uważana za reprezentanta Chin, a jej miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zajęła Chińska Republika Ludowa.

Bibliografia | edytuj kod

  • Jan Rowiński, Wojciech Jakóbiec, System konstytucyjny Chińskiej Republiki Ludowej, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2006
Na podstawie artykułu: "Podział administracyjny ChRL" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy