Podział administracyjny Hiszpanii


Podział administracyjny Hiszpanii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 24 cze 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Podział administracyjny Hiszpanii

Hiszpania dzieli się na 50 prowincji (provincias), w skład których wchodzi z kolei ponad 8000 podstawowych jednostek administracyjnych – gmin (municipios).

Prowincje mają prawo tworzyć dobrowolne związki w postaci wspólnot autonomicznych. Z prawa tego skorzystały wszystkie prowincje, przy czym niektóre z nich tworzą samodzielne wspólnoty. Obecnie liczba wspólnot autonomicznych wynosi 17.

W ramach prowincji wyspiarskich istnieje dodatkowy podział na poszczególne wyspy. Pozostałe prowincje mogą, ale nie muszą, dzielić się na jednostki niższego rzędu (pośredniego między gminą a prowincją). Określa się je mianem comarek lub mancomunidades de municipios. Sporadycznie obszar comarki może obejmować gminy wchodzące w skład różnych prowincji.

Posiadłości hiszpańskie w AfryceCeuta i Melilla – istnieją poza podziałem na prowincje. Są one administrowane bezpośrednio z Madrytu, przy czym ich samorząd posiada więcej kompetencji niż zwykła gmina. Status ten określa się mianem miast autonomicznych (ciudades autónomas).

Obecna pięćdziesięcio prowincjowa struktura jest oparta (z niewielkimi zmianami) na stworzonej w 1833 roku przez Javiera de Burgos. Wspólnotami zaliczanymi do prowincji autonomicznych ze względów historycznych mimo ich pojedynczego składu są: Asturia, Kantabria, La Rioja, Baleary, Madryt, Murcja i Nawarra.

Spis treści

Lista wspólnot i prowincji w Hiszpanii | edytuj kod


Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j Nie jest oficjalnym językiem, lecz jest chroniony prawem i używany przez lokalną mniejszość.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Podział administracyjny Hiszpanii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy