Podział administracyjny Meksyku


Podział administracyjny Meksyku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podział administracyjny Meksyku – Meksyk jest państwem federacyjnym, złożonym z 31 "suwerennych, wolnych i niezależnych" stanów, które tworzą unię. Rząd federalny sprawuje bezpośrednią władzę jedynie nad Miastem Meksyk (hiszp. Ciudad de Mexico), nie ma on jednak formalnego statusu stanu.

System polityczny każdego ze stanów opiera się na zasadzie podziału władzy. W każdym ze stanów istnieje jednoizbowy lokalny parlament – kongres. Na czele władzy wykonawczej w stanach stoją gubernatorzy. Władzę sądowniczą wykonują "Sądy Sprawiedliwości".

Każdy ze stanów jest reprezentowany na szczeblu federalnym w Senacie przez trzech senatorów. Od senatorów należy odróżnić deputowanych, którzy w przeciwieństwie do senatorów nie reprezentują swoich stanów tylko swoich wyborców. Izba Deputowanych i Senat tworzą Kongres Unii.

Z kolei stany dzielą się na: gminy (hiszp. municipios). Obecnie w Meksyku funkcjonuje 2 438 municypiów.

Stany wchodzące w skład Federacji | edytuj kod


Zobacz też | edytuj kod

 Zobacz też: Gminy Meksyku.

Przypisy | edytuj kod

  1. Terytorium dołączyło do Federacji pod nazwą "Coahuila i Teksas". W 1833 r. dystrykt Bexar odłączył się i utworzył suwerenne państwo pod nazwą Teksas, które w 1836 r. przyjęło formę republiki. Krótko w 1856 r. stan Nuevo León połączył się z Coahuilą w wyniku referendum i ogłosił swoją niepodległość. Po pokonaniu rebeliantów przez wojska federalne Coahuila oddzielila się od Nuevo León. A obydwa stany zostały wlączone do Unii
  2. a b Nuevo León, Tamaulipas i Coahuila ogłosiły swoją suwerenność w stosunku do Meksyku i stały się de facto niepodległym państwem przez okres 250 dni. Po pokonaniu powstańców terytoria te znowu zostały przyłączone do Federacji.
  3. a b W 1824 stan ten wstąpił do Unii pod nazwą "Sonora i Sinaloa", w konstytucji stanowej natomiast funkcjonowała nazwa "Estado de Occidente". W 1830 stan został podzielony na stany: Sonora i Sinaloa, które po przyjęciu swoich konstytucji dołączyły do Unii w 1831 r.
  4. Kapitania Generalna Jukatanu dołączyła do Federacji w 1824. Terytorium to dwukrotnie funkcjonowało jako niepodległe państwo (tzw. Republika Jukatanu): najpierw w latach 1841-1843 a następnie w okresie 1846-1848). W skład tego tworu państwowego weszły stany: Campeche, Quintana Roo i Yucatán.
Na podstawie artykułu: "Podział administracyjny Meksyku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy