Podział terytorialny Stanów Zjednoczonych


Podział administracyjny Stanów Zjednoczonych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Podział terytorialny Stanów Zjednoczonych) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa podziału administracyjnego Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone Amerykipaństwo związkowe złożone z 50 stanów, w tym 48 tzw. stanów kontynentalnych oraz stanu Alaska – oddzielonego od pozostałych stanów kontynentalnych obszarem Kanady – i stanu Hawaje, położonego na archipelagu o tej samej nazwie. W 1791 roku wydzielony został dodatkowo okręg stołeczny (Dystrykt Kolumbii, potocznie zwany Waszyngtonem), będący oficjalną stolicą państwa.

Wszystkie stany USA (z wyjątkiem Alaski i Luizjany) dzielą się na hrabstwa (ang. county), których jest 3048.

Podstawy ustrojowe i podziału terytorialnego Stanów Zjednoczonych określa Konstytucja Stanów Zjednoczonych z roku 1787 (ratyfikowana w 1789), w latach 1795–1992 uzupełniona o 27 poprawek. Wskutek przemian politycznych, jakie dokonywały się na obszarze dzisiejszego USA od XVIII do XX wieku, poszczególne stany różnią się datą wstąpienia do unii.

W połowie XVIII wieku istniało tylko trzynaście kolonii amerykańskich, które utworzyły podwaliny dzisiejszego państwa związkowego. Były to: Connecticut, Delaware, Georgia, Karolina Południowa, Karolina Północna, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Pensylwania, Rhode Island i Wirginia. Liczyły one w sumie około półtora miliona mieszkańców.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Dane statystyczne na rok 2006.
  2. Stan Alaska dzieli się na 11 terytoriów + 16 miast, tj. razem 27 jednostek terytorialnych niższego rzędu.
  3. a b c d e f g h i j k l m Data ratyfikacji Konstytucji przez stan (dotyczy 13 pierwszych stanów).
  4. Stan Luizjana dzieli się na 64 parafie.
  5. Data utworzenia wydzielonego okręgu stołecznego (ang. Washington DC); nie stanowi jednak stanu w pełnym znaczeniu tego słowa i nie ma reprezentacji w izbie senatorów.
Kontrola autorytatywna (jednostka podziału administracyjnego pojedynczego państwa):
Na podstawie artykułu: "Podział terytorialny Stanów Zjednoczonych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy