Podziałka złożona


Podziałka złożona w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podziałka złożona – stosowana w przypadkach, gdy takie same odległości na mapie małoskalowej w różnych szerokościach geograficznych nie odpowiadają takim samym odległościom w rzeczywistości (np. na mapie w skali 1:100.000.000 w odwzorowaniu Merkatora na równiku 1 cm odpowiada 100 km w rzeczywistości, a ten sam 1 cm na mapie na równoleżniku 60° odpowiada 50 km w rzeczywistości).

Graficznie podziałka ta składa się z kilku podziałek liniowych znajdujących się jedna nad drugą, z których każda przedstawia odległości na konkretnej szerokości geograficznej. Identyczne wartości odległości poszczególnych podziałek liniowych połączone są ze sobą linia krzywą.

Podziałka ta w praktyce stosowana jest wyłącznie dla map świata w odwzorowaniach niewiernoodległościowych (np. Merkatora, Mollweidego). Dawniej używana była częściej, obecnie na mapach świata raczej nie przedstawia się podziałki tylko stosuje się skalę liczbową.

Podziałka złożona opracowana dla mapy świata w odwzorowaniu stożkowym Ptolemeusza z południkiem styczności 30°N - zniekształcenia odległości na półkuli północnej i południowej mają różne rozkłady
Na podstawie artykułu: "Podziałka złożona" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy