Poecilia sphenops


Molinezja ostropyska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Poecilia sphenops) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Molinezja ostropyska[3], molinezja ostrousta[4] (Poecilia sphenops) – gatunek słodkowodnej ryby karpieńcokształtnej z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae).

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Występowanie | edytuj kod

Ameryka Środkowa

Wielkość | edytuj kod

Samica większa, do 10 cm długości, samiec – 8 cm.

Wygląd | edytuj kod

Płetwa odbytowa samca jest przekształcona w gonopodium. Znane są liczne odmiany tej ryby. Ubarwienie rozmaite (samiec jest barwniejszy), zwykle na tle zielonooliwkowym ma liczne punkty i plamy niebieskawe, czerwone lub brązowe. Prawdopodobnie z krzyżówki dwóch gatunków tego rodzaju powstała molinezja black molly - ciemno ubarwiona z tendencją do całkowicie czarnej barwy[potrzebny przypis]. Długotrwała hodowla doprowadziła też do wyselekcjonowania odmiany wielkopłetwej. W hodowlach akwariowych były też uzyskiwane krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Samca można poznać po gonopodium, ciężarna samica ma wydatnie powiększony brzuszek.

Hodowla | edytuj kod

Jest to żywa, towarzyska ryba, odpowiednia do akwarium wielogatunkowego. Do jej hodowli zalecane jest akwarium średniej wielkości, dobrze zarośnięte. Należy pozostawić dużo miejsca do pływania. Dekoracje z kamieni i korzeni. Temperatura powinna wynosić 24–28 °C, należy stosować niewielki dodatek soli. Molinezje są bardzo wrażliwe na niską lub zmienną temperaturę wody. Zalecana dobrze filtrowana i dobrze natleniona woda. Należy stosować pokarm żywy i suchy z dodatkiem roślinnego.

Pokarm | edytuj kod

Żywe larwy komarów: ochotka i wodzień, mniejsze żywe dafnie, również narybek. Mrożone serce wołowe, mrożona ochotka i mrożony wodzień. Pokarmy płatkowe roślinne i suszone dafnie. Można również podawać zmrożone i posiekane dżdżownice. Niezbędny dostęp do pokarmu roślinnego (patrz: spirulina, mrożony szpinak), rybka zjada chętnie glony oczyszczając akwarium.

Rozmnażanie | edytuj kod

Jeżeli tylko utrzymane są odpowiednie parametry wody, rozmnażanie tego gatunku nie sprawia żadnych kłopotów , choć racjonalna hodowla wymaga czasu, cierpliwości oraz znajomości zasad dziedziczenia. Molinezje są rybami jajożyworodnymi, samice nie składają ikry, lecz rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania odpowiednia jest nieco wyższa temperatura wody ok. 26 °C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą płetwy odbytowej przekształconej w gonopodium. Tuż przed samym porodem dobrze jest umieścić samicę w specjalnym kotniku akwarystycznym (zanurzanej w zbiorniku plastikowej klatce). W ten sposób narybek zostanie uchroniony przed zjedzeniem przez matkę lub starsze osobniki (kotnik nie jest niezbędny, jeśli w akwarium jest bardzo dużo roślin i mało ryb, ale i tak nawet wówczas trzeba się liczyć ze stratą dużej części młodych ).Zapłodnienie następuje w akwarium ogólnym. Ciężarną samicę umieszczamy w osobnym, dobrze zarośniętym akwarium o podobnych warunkach lub w kotniku, gdzie po pewnym czasie rodzi ona 10–60 młodych dość dużych rybek. Ciąża trwa ok. 4–6 tygodni. Aby samica nie zjadła swojego narybku, należy oddzielić ją od narybku po porodzie, np. w specjalnych kotnikach z przegrodą dla młodych.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Poecilia sphenops, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
  2. Poecilia sphenops, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
  3. Nazewnictwo ryb egzotycznych. „Akwarium”. 9-10 (1-2/70), 1970 (pol.). 
  4. Ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, seria: Mały słownik zoologiczny.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Poecilia sphenops" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy