Pogranicze w ogniu


Pogranicze w ogniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pogranicze w ogniupolski 24-odcinkowy serial telewizyjny, emitowany na antenie TVP od 31 sierpnia 1992 do 8 lutego 1993.

Fabuła | edytuj kod

Akcja serialu toczy się w rzeczywistości międzywojennej Polski (1917-1939) i przedstawia losy dwóch początkowych przyjaciół z dzieciństwa, Cezarego Adamskiego (Cezary Pazura) i Franciszka Relkego (Olaf Lubaszenko). Obaj najpierw jako gimnazjaliści uczestniczą w powstaniu wielkopolskim, działając po polskiej stronie. Później ich drogi się rozchodzą. Czarek wstępuje do nowo sformowanego Wojska Polskiego II RP, zaś Franek przechodzi na stronę niemiecką, przyjmując też nową wersję imienia – Franz. Jest to konsekwencją mieszanego pochodzenia rodziny Relke. Matka Franka jest Polką, a ojciec został pruskim żołnierzem. U kresu wojny pewien Niemiec odwiedza Franka informując, że ojciec chłopaka zginął broniąc posterunku i został wówczas opuszczony przez polskich towarzyszy broni siłą wcielonych do armii kajzerowskiej. Wobec kłamliwego przedstawienia rzekomych zdarzeń wojennych Franek postanawia przejść na stronę niemiecką. Denuncjuje swoich towarzyszy niemieckim służbom. Gdy prawda o jego zdradzie wychodzi na jaw, postanawia uciec z Polski. W jej trakcie zabija Dorotę, przyjaciółkę z dzieciństwa i wielką miłość Czarka Adamskiego. Po tym wydarzeniu wyjeżdża do Niemiec i tam wstępuje do służby wojskowej w armii niemieckiej.

Czarek i Franek zajmują się operacją „Wiosenne Słońce”, a następnie wstępują do wrogich sobie armii i zostają oficerami wywiadu. Zwierzchnikiem i mentorem Adamskiego jest major Kaleta (dawny szef drużyny skautowej, w której działali obaj chłopcy), zaś Relkego – major Seebohm. Akcja serialu toczy się wokół wielowątkowej rywalizacji obu stron, aczkolwiek Czarek i Franz na przestrzeni tych lat nie spotykają się ze sobą osobiście, mimo że wiedzą o swojej wzajemnej działalności, aż do ostatniego odcinka, gdy Relke, już w stopniu majora, odwiedza swoją matkę w Polsce. W filmie ukazane są metody pracy wywiadów wojskowych obu stron: Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej i Abwehry w ramach Republiki Weimarskiej (później III Rzeszy). Akcja serialu kończy się 1 września 1939 w dniu wybuchu II wojny światowej.

Część akcji polskiego wywiadu ukazanych w serialu była oparta na prawdziwych wydarzeniach, m.in.: działalność wywiadowcza rtm Jerzego Sosnowskiego (w serialu Jerzy Osnowski) w Berlinie, przechwytywanie tajnych korespondencji na linii Berlin-Prusy Wschodnie w ramach Operacji Wózek Jana Żychonia (w serialu pod kryptonimem akcja Wózek).

Obsada | edytuj kod

Gościnnie:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pogranicze w ogniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy