Poitevin (rasa psów)


Poitevin (rasa psa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Poitevin (rasa psów)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poitevinrasa psa, należąca do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych, zaklasyfikowana do sekcji psów gończych. Znajduje się w podsekcji dużych psów gończych. Podlega próbom pracy[1].

Spis treści

Rys historyczny | edytuj kod

Został wyhodowany u schyłku XVII wieku w Haut-Poitou w południowo-zachodniej Francji, gdzie występowało bardzo dużo wilków. W 1692 roku markiz François de Larrye z Haut-Poitou otrzymał tuzin foxhoundów angielskich z hodowli Dauphin i skrzyżował je z miejscowymi psami[2]. W efekcie powstały psy gończe sprawdzające się podczas polowań na wilki – szybkie, inteligentne, odważne, obdarzone talentem tropicielskim i melodyjnym głosem.

Populacja poitevina została zdziesiątkowana epidemią wścieklizny w 1842 roku[2]. Pomimo późniejszych krzyżowań, rasa zachowała swe pierwotne zalety, które nawet zostały wzmocnione krwią foxhounda angielskiego.

Wygląd | edytuj kod

Poitevin jest bardzo podobny do foxhounda angielskiego, choć ma inne umaszczenie, a jego uszy są dłuższe i bardziej wiotkie. Sierść jest krótka, o umaszczeniu: trikolor z czerwonym siodłem, trikolor z dużymi czarnymi łatami, pomarańczowo-białe, borsucze.

Głowa jest długa, oczy duże i brązowe, uszy średniej szerokości. Bardzo głęboka jest klatka piersiowa. Grzbiet jest dobrze umięśniony i bardzo zwarty. Średniej długości, delikatny ogon.

Zachowanie i charakter | edytuj kod

Poitevin dobrze czuje się w sforze. Żyje około 12 lat[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 263.
  2. a b c Bruce Fogle: Wielka encyklopedia : Psy. Warszawa: MUZA SA, 1996. ISBN 83-7079-672-9.

Bibliografia | edytuj kod

  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
Na podstawie artykułu: "Poitevin (rasa psów)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy