Pojezierze Ińskie


Pojezierze Ińskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pojezierze Ińskie (314.43) – mezoregion fizycznogeograficzny położony w północno-zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Wysoczyzną Łobeską na północy a Pojezierzem Choszczeńskim na południu oraz między Równiną Nowogardzką na zachodzie a Pojezierzem Drawskim i Równiną Drawską na wschodzie. Nazwa obszaru od rzeki Iny.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Region turystyczny z licznymi jeziorami i urozmaiconą rzeźbą terenu ze wzgórzami morenowymi i dolinami rzek. Najwyższe wzniesienie Głowacz osiąga wysokość 180 m n.p.m. Lasy przeważają na południu i na południowym zachodzie od Ińska.

W 1981 r. w centralnej części utworzono Iński Park Krajobrazowy. W granicach mezoregionu wyznaczono także kilka obszarów sieci Natura 2000: obszar ptasi „Ostoja Ińska” PLB320008 oraz obszary siedliskowe – w centrum i na wschodzie „Pojezierze Ińskie” PLH320067, na północnym wschodzie „Brzeźnicka Węgorza” PLH320002, natomiast na południowym skraju „Dolina Iny koło Recza” PLH320004.

Geografia | edytuj kod

Szlaki turystyczne | edytuj kod

Teren predysponowany do turystyki pieszej i rowerowej. Wyznaczono kilka szlaków turystycznych, inne są w fazie projektowania[1][2]:

Przypisy | edytuj kod

  1. Zachodniopomorska Baza Szlaków Turystycznych - Wędruj Z Nami - News, www.szlaki-zachodniopomorskie.pl [dostęp 2017-11-26] .
  2. Turystyka, www.cit.stargard.com.pl [dostęp 2017-11-26]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Pojezierze Ińskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy