Pokój w Karłowicach


Traktat w Karłowicach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Pokój w Karłowicach) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Negocjacje w sprawie traktatu Kaplica Pokoju w Karłowicach w Serbii, w której negocjowano traktat

Traktat w Karłowicachtraktat pokojowy podpisany 26 stycznia 1699 w Karłowicach. Kończył on wojnę pomiędzy państwami Ligi Świętej, w skład której wchodziły Państwo Kościelne, Republika Wenecka, Austria (formalnie jako Święte Cesarstwo Rzymskie), Rzeczpospolita Obojga Narodów i Carstwo Rosyjskie a Imperium Osmańskim i jego lennikami, głównie Chanatem Krymskim.

Spis treści

Geneza | edytuj kod

Traktat zamykał wojnę rozpoczętą nieudaną wyprawą wezyra Kara Mustafy pod Wiedeń w 1683 (Rosja przystąpiła do tej wojny w 1686, czyli po traktacie Grzymułtowskiego i przystąpieniu do Ligi Świętej). Nieustanne, 16-letnie walki na froncie mierzącym niemal 4000 km (od Krety przez Albanię, środkowe Węgry, Karpaty, księstwa naddunajskie i granicę krymsko-rosyjską), klęski wojenne na morzu i lądzie oraz wyczerpanie wojenne zmusiło Turcję do podpisania pokoju. Ostatni wezyr z rodu Köprüplüch, Husejn, przyjął mediację Anglii i Holandii, zainteresowanych pacyfikacją wschodniej części Morza Śródziemnego.

Postanowienia | edytuj kod

Turcja zrzekła się:

 Osobny artykuł: Traktat w Konstantynopolu (1700).
  • Rzeczpospolita nie musiała już płacić „upominków” na rzecz Chanatu Krymskiego.
  • Chanatowi Krymskiemu zabroniono organizowania łupieskich najazdów.
Zmiany terytorialne po pokoju: tereny o kolorze zielonym przekazane Monarchii Habsburgów, różowym – Rzeczypospolitej Obojga Narodów, fioletowym – Carstwu Rosyjskiemu, a ciemnoniebieskim – Republice Weneckiej

Znaczenie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Zbigniew Wójcik, Historia powszechna XVI–XVII wieku, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1968, s. 463–464.
  • Leszek Podhorecki, Chanat Krymski. Państwo koczowników na kresach Europy, wydawnictwo Bellona, Warszawa 2012, s. 311, ​ISBN 978-83-11-12262-8​.
Na podstawie artykułu: "Pokój w Karłowicach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy