Pokolenie nienawiści


Pokolenie nienawiści w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Isabelle Adjani, podczas 35. ceremonii wręczenia Cezarów

Pokolenie nienawiści (fr. La journée de la jupe, 2008) − francusko-belgijski dramat filmowy w reżyserii i według scenariusza Jean-Paula Lilienfelda.

Światowa premiera filmu nastąpiła 18 września 2008 roku, podczas La Rochelle Film Festival. Następnie film zaprezentowano podczas 59. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, w sekcji "Panorama"[1]. W Polsce film dystrybuowany wyłącznie na płytach DVD.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Sonia Bergerac (Isabelle Adjani) jest nauczycielką języka francuskiego w szkole średniej w niezbyt bezpiecznej dzielnicy. Nauczycielka jest zwolenniczką noszenia spódnicy. Kobieta źle znosi codzienny ciężar przemocy i interakcji swoich uczniów, tym bardziej, że jej mąż wyjechał.

W czasie próby spektaklu teatralnego z jedną z swoich klas, Sonia znajduje pistolet w torbie jednego z uczniów. Kobieta stara się odebrać broń, niestety ta przypadkowo wypala, raniąc nogi ucznia. Całkowicie zszokowana nauczycielka, traci nad sobą kontrolę i bierze uczniów jako zakładników, żądając stworzenia właściwego - choć tendencyjnego - środowiska nauczania.

Podczas gdy władze szkoły, negocjator SWAT i wysokiej rangi politycy próbują dowiedzieć się co się dzieje i jak reagować, Sonia zmusza studentów do spojrzenia na pewne rzeczy z jej punktu widzenia i ostatecznie pokazuje im sprzeczności w ich własnym życiu.

Obsada | edytuj kod

i inni

Nagrody i nominacje | edytuj kod

35. ceremonia wręczenia Cezarów

Przypisy | edytuj kod

  1. Łukasz Muszyński: Berlinale ujawnia filmy, które zostaną pokazane w sekcji Panorama (pol.). Filmweb, 2009-01-08. [dostęp 2011-09-05].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pokolenie nienawiści" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy