Pokot (film)


Pokot (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tokarczuk i Holland w Nowej Rudzie Agnieszka Holland Agnieszka Mandat

Pokotpolsko-niemiecko-czesko-szwedzko-słowacki film fabularny z 2017 roku w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, powstały na podstawie powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009) Olgi Tokarczuk.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Film opowiada historię starszej kobiety, Janiny Duszejko, emerytowanej pani inżynier, nauczycielki języka angielskiego w szkole. Główna bohaterka jest wegetarianką, która zajmuje się astrologią i mieszka we wsi położonej na skraju Kotliny Kłodzkiej w Sudetach. Duszejko po serii morderstw dokonywanych na kłusownikach i myśliwych, których wspólną pasją jest polowanie, rozpoczyna prywatne śledztwo.

Pierwowzorem postaci głównej bohaterki była m.in. Teresa Chmura-Pełech[a][2].

Chciałabym, żeby myślistwo tu mocno zabrzmiało, ale to historia starszej kobiety, która toczy walkę z patriarchalnym światem. Myślistwo jest metaforą władzy, zawsze tak było. To jest klucz do rozumienia mechanizmów, z którymi i dziś mamy do czynienia[3]
Olga Tokarczuk

Obsada | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

Producentem filmu było Studio Filmowe Tor, a koproducentami: Heimatfilm GmbH (Niemcy), Nutprodukce (Czechy), The Chimney Group (Szwecja), Nutprodukcia (Słowacja), Narodowy Instytut Audiowizualny, Odra Film, HBO Polska oraz Agora SA[1].

Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w: Bystrzycy Kłodzkiej, Międzygórzu, Nowej Rudzie[5].

Festiwale, nagrody | edytuj kod

Pokot miał swoją premierę światową na 67. MFF w Berlinie, gdzie zaprezentowano go w konkursie głównym. Jury wyróżniło go Nagrodą im. Alfreda Bauera za innowacyjność. Niektóre wypowiedzi Agnieszki Holland i Olgi Tokarczuk na Berlinale zostały krytycznie przyjęte przez część prasy prawicowej w Polsce.

9 września 2017 komisja oscarowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego postanowiła zgłosić Pokot jako polskiego kandydata do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego[6]. Pawlikowski stwierdził, że „Pokot to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść niewątpliwie poszerzająca pole naszej wrażliwości. Ten gatunkowy patchwork jest niezwykle aktualny i sprawia, że wciąż warto zadawać podstawowe pytania. To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas. Pokot to obraz z mocnym przesłaniem, w dodatku będący ważnym kobiecym głosem, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat”[7].

Podczas 30. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, która odbyła się 9 grudnia 2017 roku w Berlinie, Katarzyna Lewińska otrzymała nagrodę Najlepszego Europejskiego Kostiumologa.

Na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymały Agnieszka Holland i Kasia Adamik, natomiast Janusz Kaleja nagrodę za najlepszą charakteryzację[8].

Film był nominowany do nagród Polskiej Akademii Filmowej, Orłów, w sześciu kategoriach, m.in: najlepszy film i najlepsza reżyseria[9], jednak nie udało się zdobyć żadnej statuetki[10].

Premiera | edytuj kod

Prapremiera filmu odbyła się 22 lutego 2017 w Poznaniu[11].

Uroczysta polska premiera[12] filmu odbyła się 24 lutego 2017[b][13] w kinie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie[c] z udziałem: Agnieszki Holland, Patrycji Volny, Olgi Tokarczuk, Agnieszki Mandat, Joanny Machy, Janusza Wąchały (Studio Filmowe Tor), Karoliny Korwin Piotrowskiej[14].

Uwagi | edytuj kod

 1. Na spotkaniu w Nowej Rudzie 24 lutego 2017 potwierdziła to O. Tokarczuk.
 2. Film był wyświetlany w kinach od dnia premiery 24 lutego 2017 r.
 3. W mieście zrealizowano sporą część zdjęć, m.in. w Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e f g h i Pokot (film) w bazie filmpolski.pl
 2. Ewa Wilczyńska, Nowa Ruda czeka na gwiazdy „Pokotu”. Czy premierę zakłócą „Noworudzcy patrioci"?, 24 lutego 2017
 3. Magda Piekarska, „Pokot” we Wrocławiu. W kinie z Agnieszką Holland i Olgą Tokarczuk, 23 lutego 2017
 4. Pokot (2017). filmweb.pl. [dostęp 2017-02-14].
 5. Dorota Oczak-Stach, Holland zakończyła u nas pierwszy etap zdjęć do nowego filmu, 14 lipca 2015
 6. Pokot Agnieszki Holland polskim kandydatem do Oscara. film.wp.pl. [dostęp 2017-09-10].
 7. OSCARY 2018. „Pokot” polskim kandydatem. Filmweb. [dostęp 2017-09-09].
 8. Ryszarda Wojciechowska, Henryk Tronowicz, Festiwal filmowy Gdynia 2017. Relacja z gali finałowej. Złote Lwy za "Cichą noc", 23 września 2017
 9. 2018: "Cicha noc" z największą liczbą nominacji, 7 lutego 2018
 10. 2018: ORŁY 2018: "Cicha noc" wielkim wygranym, 26 marca 2018
 11. Premiera filmu „Pokot” w Poznaniu. Przyjechali aktorzy i Agnieszka Holland
 12. Data premiery: Pokot (2016) 24.02.2017
 13. Pokot, Premiera: 2017.02.24
 14. Dorota Oczak-Stach (docz). Zobacz trailer filmu Agnieszki Holland „Pokot”. Uroczysta premiera na prowincji. „Gazeta Wyborcza”, 02 lutego 2017. Agora. 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Filmy w reżyserii Agnieszki Holland

Na podstawie artykułu: "Pokot (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy