Polana Janeczków


Polana Janeczków w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Polana Janeczków i panorama widokowa W środku, pomiędzy zalesionymi korytami potoków Polana Janeczków. Powyżej niej szczyt Homole, w głębi Jarmuta.

Polana Janeczków – polana w Małych Pieninach na północny wschód poniżej Wysokiej, pomiędzy zalesionym korytem potoku Spadnik i górną częścią potoku Kamionka. Polana sięga aż po grzbiet Małych Pienin. Dawniej były to pola uprawne Łemków zamieszkujących Jaworki. Po wysiedleniu Łemków i spaleniu ich domów przez jakiś czas funkcjonowało tu socjalistyczne gospodarstwo zajmujące się hodowlą owiec. Na pobliskiej Polanie pod Wysoką istnieją jeszcze resztki jego zabudowań. Gospodarstwo wkrótce jednak upadło. Obecnie Polana Janeczków i inne polany wokół są wypasane przez gazdów z Podhala. Z polany widok na wznoszący się w lesie, na zachodnich zboczach Repowej wapienny mur Dziobakowych Skał. Za Bosiłowskim Potokiem dwie następne duże polany: Bosiłskie Ubocze i Zaskalskie.

Szlaki turystyki pieszej
– górną częścią polany prowadzi niebieski szlak biegnący od Drogi Pienińskiej grzbietem Małych Pienin przez Szafranówkę, Łaźne Skały, Cyrhle, Wysoki Wierch, Durbaszkę, Wysoką, Wierchliczkę, Przełęcz Rozdziela do Gromadzkiej Przełęczy w Beskidzie Sądeckim.
Bibliografia
  1. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  2. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:20 000. Wrocław: Wyd. Kartograficzne Eko-Graf, 2000. ISBN 83-86645-38-5.
Na podstawie artykułu: "Polana Janeczków" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy