Polana Jastrzębie


Polana Jastrzębie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polana Jastrzębie lub po prostu Jastrzębie – polana w Gorcach. Znajduje się na grzbiecie odchodzącym od Kudłonia w północnym kierunku, do miejscowości Lubomierz. Zajmuje wierzch tego grzbietu i górną część zboczy wschodnich opadających do doliny potoku Rychtów oraz zboczy zachodnich opadających do doliny potoku Rosocha. Nazwa polany pochodzi od gnieżdżących się tutaj dawniej drapieżnych ptaków. Dawniej była wypasana, miejscami koszona, a nawet niektóre jej fragmenty były uprawiane jako pole orne, o czym świadczą dobrze zachowane równoległe rzędy ugorów na jej podwierzchołkowych, wschodnich zboczach. Po zaprzestaniu użytkowania zarasta borówczyskami, maliniakami i lasem, część polany została też sztucznie zalesiona świerkami. Polana znajduje się poza obszarem Gorczańskiego Parku Narodowego.

Z polany roztacza się jeden z najszerszych widoków na Beskid Wyspowy. Widoczna jest stąd większość jego szczytów od Lubonia Wielkiego aż po Modyń. We wschodnim kierunku widoczne są pobliskie wzniesienia Gorców: Wielki Wierch, Kiczora Kamienicka, Jaworzynka, grzbiet Gorca Troszackiego i Kudłoń, a w dole źródliska potoku Rosocha.

Szlaki turystyki pieszej | edytuj kod

– czarny z Lubomierza przez polanę Jastrzębie, obok Kudłońskiego Bacy i przez Polanę Kudłoń na szczyt Kudłonia. Czas przejścia 2:30 h, w dół 2 h. Suma podejść 650 m.

Bibliografia | edytuj kod

  • Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce- przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  • Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.
Na podstawie artykułu: "Polana Jastrzębie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy