Polichromia


Polichromia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zachowane fragmenty polichromii na ścianie Domu Wagi Miejskiej w Nysie Polichromowana grupa rzeźbiarska w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku.

Polichromia – wielobarwna ozdoba malarska ścian, sufitów, podniebienia sklepień, rzeźb stosowana do dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych. Polichromie wykonywano nie tylko na materiałach kamiennych i tynkach, ale także na drewnie, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń w budownictwie sakralnym i świeckim.

Stosowana jest w architekturze od czasów starożytnych – np. na belkowaniu świątyń greckich. Często stosowana we wnętrzach świątyń wczesnochrześcijańskich oraz średniowiecznych (niekiedy, szczególnie we Włoszech również na fasadach). Od okresu renesansu jest najczęściej stosowaną metodą zdobienia reprezentacyjnych wnętrz budowli świeckich i sakralnych.

Ze względu na przedstawiony temat polichromie dzieli się na:

  • architektoniczne – imitują formy architektoniczne takie jak kolumny, okna, filary, gzymsy itp.
  • figuralne – przedstawiają świętych oraz sceny sakralne
  • ornamentalne – pełnią funkcję estetyczną wielokrotnie powtarzając ten sam ornament.

Szczególnym rodzajem polichromii jest tak zwana polichromia patronowa. Powstaje ona dzięki wykorzystaniu szablonów zwanych patronami. W Polsce najlepiej zachowane przykłady polichromii patronowej znajdują się w drewnianych kościołach w Dębnie Podhalańskim, Łopusznej i Lipnicy Murowanej także w kościele w Strzelcach Wielkich w woj. małopolskim.

Częściowo zachowane są również w Binarowej i Harklowej.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Polichromia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy