Politechnika Częstochowska


Na mapach: 50°49′15″N 19°06′41″E/50,820833 19,111389

Politechnika Częstochowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Politechnika Częstochowska – publiczna uczelnia o profilu technicznym w Częstochowie, utworzona w 1949 roku. Prowadzi działalność naukową i badawczą i dydaktyczną na 6 wydziałach, na 36 kierunkach[2].

Według webometrycznego rankingu uniwersytetów świata ze stycznia 2019, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w Internecie, uczelnia zajmuje 10. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 1651. pośród wszystkich typów uczelni[3].

Jest to największa uczelnia w regionie Częstochowy. Zatrudnia 1 266 pracowników, w tym 714 nauczycieli akademickich – 202 z nich to samodzielni pracownicy naukowi.[4] Wszystkie wydziały Politechniki Częstochowskiej mają uprawnienia do nadawania stopnia doktora, a trzy z nich także prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego.

Według danych GUS w 2017 na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych studiowało 6 693 studentów[1]. Uczelnia prowadzi też na 5 wydziałach studia doktoranckie, na których w 2018 kształciła 321 doktorantów[5].

Od 1987 przy politechnice działa Chór Akademicki Collegium Cantorum[6], natomiast od 1974 Akademicki Związek Sportowy. Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania pozanaukowe w działających tu 14 sekcjach sportowych.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Powstała w 1949 jako Szkoła Inżynierska, a na jej siedzibę przeznaczono budynki mieszczące się obecnie przy ul. Dąbrowskiego, w których funkcjonowały wcześniej koszary 27 Pułku Piechoty.

Lata 1950–1955 to pierwszy okres budowy obiektów uczelni. W tym czasie powstały pomieszczenia Wydziału Budowy Maszyn, kotłownia i cztery akademiki. Przeprowadzono również generalny remont części budynku głównego Szkoły przy ul. Dąbrowskiego.

W 1955 przekształcona została w Politechnikę Częstochowską.

Od początku lat 60. uczelnia jest szkołą wyższą o zasięgu ogólnokrajowym, posiadającą prawo do nadawania tytułu magistra inżyniera na trzech istniejących wydziałach, kilku kierunkach i w kilkunastu specjalnościach.

Lata 70. oraz 80. są latami dalszej rozbudowy uczelni. Powstają nowe pawilony Wydziału Elektrycznego, dwa duże i nowoczesne akademiki ze stołówką, rozbudowuje się Wydział Metalurgiczny. Powstaje również kompleks budynków Klubu "Politechnik" wraz z dużą salą widowiskowo-kinową, z pełnowymiarową salą sportową oraz otwartymi kortami tenisowymi.

W 2005 powstało Centrum Współpracy Międzynarodowej, w ramach którego działa Ośrodek Kształcenia Międzynarodowego (European Faculty of Engineering). EFE jest jednostką umożliwiającą kształcenie studentów w języku angielskim na kierunkach studiów prowadzonych przez Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki oraz Wydział Zarządzania[7].

W 2008 oddano do użytku całkowicie zmodernizowaną Bibliotekę Główną z 54 stanowiskami multimedialnymi.

W 2019 uczelnia obchodziła jubileusz 70-lecia.

Wydziały Politechniki | edytuj kod

 Osobny artykuł: Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej. Plan położenia budynków Politechniki Częstochowskiej i odpowiadające im jednostki administracyjne; mniejsze ulice i nazwy większości ulic pominięto Wydział Elektryczny Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

Obecnie w skład uczelni wchodzi sześć wydziałów:

Rektorzy Politechniki | edytuj kod

Doktorzy honoris causa | edytuj kod

CzestMAN | edytuj kod

 Osobny artykuł: CzestMAN.

W 1994 na mocy porozumienia rektorów czterech uczelni w Częstochowie, w tym Politechniki Częstochowskiej, utworzona została miejska sieć komputerowa CzestMAN. Głównym celem działalności MSK CzestMAN jest zaspokajanie potrzeb środowiska naukowo-edukacyjnego Częstochowy w zakresie dostępu do nowoczesnych usług informacyjnych, obliczeniowych, Internetu oraz uczestnictwa w pracach naukowych i badawczych wykonywanych wspólnie z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi. Użytkownikami MSK CzestMAN są także instytucje spoza sfery nauki i edukacji[9].

Politechnika aktywnie uczestniczy w budowie ogólnopolskiej światłowodowej sieci szkieletowej PIONIER, a także w bezpośrednio powiązanych z nią projektach budowy Krajowego Klastra Linuksowego oraz Platformy Obsługi Nauki PLATON[9].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b „Szkoły wyższe i ich finanse w 2017 r.”, s. 73, 2018-11-30. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163 (pol.). 
  2. Biuletyn Informacji Publicznej Politechniki Częstochowskiej - Dane statystyczne - Studenci I, II stopnia.
  3. Ogólnoświatowy ranking uczelni CSIC.
  4. Biuletyn Informacji Publicznej Politechniki Częstochowskiej - Dane statystyczne - Pracownicy.
  5. Biuletyn Informacji Publicznej Politechniki Częstochowskiej - Dane statystyczne - Studenci III stopnia.
  6. Akademickie Centrum Kultury, www.ackis.pcz.pl [dostęp 2020-02-14] .
  7. Historia uczelni / Politechnika Częstochowska, pcz.pl [dostęp 2020-02-14] .
  8. Norbert Sczygiol nowym rektorem Politechniki Częstochowskiej, naukawpolsce.pap.pl [dostęp 2016-04-30] .
  9. a b CzestMAN (pol.). pionier.net.pl. [dostęp 2011-03-30].
Kontrola autorytatywna (uniwersytet):
Na podstawie artykułu: "Politechnika Częstochowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy