Polscy medaliści letnich igrzysk olimpijskich


Polscy medaliści letnich igrzysk olimpijskich w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Medale na poszczególnych igrzyskach | edytuj kod

Rio de Janeiro 2016 | edytuj kod

  1. Anita Włodarczykrzut młotem
  2. Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madajwioślarstwo, dwójka podwójna
  1. Piotr Małachowskirzut dyskiem
  2. Marta Walczykiewiczkajakarstwo, jedynka na 200 m
  3. Maja Włoszczowskakolarstwo górskie
  1. Rafał Majkakolarstwo szosowe, wyścig indywidualny
  2. Monika Michalikzapasy w stylu wolnym, kategoria 63 kg
  3. Oktawia Nowackapięciobój nowoczesny, indywidualnie
  4. Wojciech Nowickirzut młotem
  5. Beata Mikołajczyk, Karolina Najakajakarstwo, dwójka na 500 m
  6. Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Joanna Leszczyńska, Maria Springwaldwioślarstwo, czwórka podwójna

Londyn 2012 | edytuj kod

  1. Tomasz Majewskipchnięcie kulą
  2. Adrian Zielińskipodnoszenie ciężarów, kategoria 85 kg
  3. Anita Włodarczykrzut młotem
  1. Sylwia Bogackastrzelectwo, karabinek pneumatyczny
  1. Bartłomiej Bonkpodnoszenie ciężarów, kategoria 105 kg
  2. Damian Janikowskizapasy w stylu klasycznym, kategoria 84 kg
  3. Przemysław Miarczyńskiżeglarstwo, klasa RS:X
  4. Zofia Noceti-Klepackażeglarstwo, klasa RS:X
  5. Magdalena Fularczyk, Julia Michalskawioślarstwo, dwójka podwójna
  6. Beata Mikołajczyk, Karolina Najakajakarstwo, dwójka na 500 m
  7. Tomasz Zielińskipodnoszenie ciężarów, kategoria 94 kg

Pekin 2008 | edytuj kod

  1. Leszek Blanikgimnastyka, skok
  2. Szymon Kołeckipodnoszenie ciężarów, kategoria 94 kg
  3. Tomasz Majewskipchnięcie kulą
  4. Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Adam Korol, Konrad Wasielewskiwioślarstwo, czwórka podwójna
  1. Piotr Małachowskirzut dyskiem
  2. Maja Włoszczowskakolarstwo górskie
  3. Aneta Konieczna, Beata Mikołajczykkajakarstwo, dwójka na 500 m
  4. Robert Andrzejuk, Tomasz Motyka, Adam Wiercioch, Radosław Zawrotniakszermierka, szpada drużynowo
  5. Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczak, Łukasz Pawłowski, Paweł Rańdawioślarstwo, czwórka bez sternika wagi lekkiej
  1. Agnieszka Wieszczekzapasy w stylu wolnym, kategoria 72 kg
  2. Marcin Dołęgapodnoszenie ciężarów, kategoria 105 kg

Ateny 2004 | edytuj kod

  1. Otylia Jędrzejczakpływanie, 200 m stylem motylkowym
  2. Robert Korzeniowski – chód na 50 km
  3. Tomasz Kucharski, Robert Syczwioślarstwo, dwójka podwójna wagi lekkiej
  1. Otylia Jędrzejczakpływanie, 100 m stylem motylkowym
  2. Otylia Jędrzejczakpływanie, 400 m stylem dowolnym
  1. Sylwia Gruchałaszermierka, floret indywidualnie
  2. Mateusz Kusznierewiczżeglarstwo, klasa Finn
  3. Anna Rogowskaskok o tyczce
  4. Agata Wróbelpodnoszenie ciężarów, waga ciężka
  5. Aneta Pastuszka, Beata Sokołowska-Kuleszakajakarstwo, dwójka na 500 m

Sydney 2000 | edytuj kod

  1. Robert Korzeniowski – chód na 20 km
  2. Robert Korzeniowski – chód na 50 km
  3. Renata Mauer-Różańskastrzelectwo, karabinek małokalibrowy w 3 postawach
  4. Kamila Skolimowskarzut młotem
  5. Szymon Ziółkowskirzut młotem
  6. Tomasz Kucharski, Robert Syczwioślarstwo, dwójka podwójna wagi lekkiej
  1. Szymon Kołeckipodnoszenie ciężarów, waga lekkociężka
  2. Agata Wróbelpodnoszenie ciężarów, waga ciężka
  3. Paweł Baraszkiewicz, Daniel Jędraszkokajakarstwo-kanadyjki, dwójka na 500 m
  4. Krzysztof Kołomański, Michał Staniszewskikajakarstwo górskie-kanadyjki, dwójka slalom
  5. Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka, Barbara Wolnickaszermierka, floret drużynowo
  1. Leszek Blanikgimnastyka, skok
  2. Beata Sokołowska-Kulesza, Aneta Pastuszkakajakarstwo, dwójka na 500 m
  3. Dariusz Białkowski, Grzegorz Kotowicz, Adam Seroczyński, Marek Witkowskikajakarstwo, czwórka na 1000 m

Atlanta 1996 | edytuj kod

  1. Robert Korzeniowski – chód na 50 km
  2. Mateusz Kusznierewiczżeglarstwo, klasa Finn
  3. Renata Mauerstrzelectwo, karabinek pneumatyczny
  4. Paweł Nastulajudo, waga półciężka
  5. Ryszard Wolnyzapasy w stylu klasycznym, waga lekka
  6. Andrzej Wrońskizapasy w stylu klasycznym, waga ciężka
  7. Włodzimierz Zawadzkizapasy w stylu klasycznym, waga piórkowa
  1. Jacek Fafińskizapasy w stylu klasycznym, waga półciężka
  2. Artur Partykaskok wzwyż
  3. Mirosław Rzepkowskistrzelectwo, rzutki „skeet”
  4. Aneta Szczepańskajudo, waga średnia
  5. Piotr Kiełpikowski, Adam Krzesiński, Jarosław Rodzewicz, Ryszard Sobczakszermierka, floret drużynowo
  1. Andrzej Cofalikpodnoszenie ciężarów, waga półciężka
  2. Piotr Markiewiczkajakarstwo, jedynka na 500 m
  3. Renata Mauerstrzelectwo, karabinek standard
  4. Józef Traczzapasy w stylu klasycznym, waga półśrednia
  5. Iwona Dzięcioł, Katarzyna Klata, Joanna Nowickałucznictwo, drużynowo

Barcelona 1992 | edytuj kod

  1. Waldemar Legieńjudo, waga średnia
  2. Arkadiusz Skrzypaszekpięciobój nowoczesny, indywidualnie
  3. Maciej Czyżowicz, Dariusz Goździak, Arkadiusz Skrzypaszekpięciobój nowoczesny, drużynowo
  1. Krzysztof Siemionpodnoszenie ciężarów, waga półciężka
  2. Piotr Stępieńzapasy w stylu klasycznym, waga średnia
  3. Rafał Szukałapływanie, 100 m stylem motylkowym
  4. Józef Traczzapasy w stylu klasycznym, waga półśrednia
  5. Maciej Freimut, Wojciech Kurpiewskikajakarstwo, dwójka na 500 m
  6. Dariusz Adamczuk, Marek Bajor, Jerzy Brzęczek, Dariusz Gęsior, Marcin Jałocha, Andrzej Juskowiak, Aleksander Kłak, Andrzej Kobylański, Dariusz Koseła, Wojciech Kowalczyk, Marek Koźmiński, Tomasz Łapiński, Grzegorz Mielcarski, Arkadiusz Onyszko, Ryszard Staniek, Dariusz Szubert, Piotr Świerczewski, Mirosław Waligóra, Tomasz Wałdoch, Tomasz Wieszczyckipiłka nożna
  1. Wojciech Bartnikboks, waga półciężka
  2. Kajetan Broniewskiwioślarstwo, jedynka
  3. Izabela Dylewskakajakarstwo, jedynka na 500 m
  4. Małgorzata Książkiewiczstrzelectwo, karabinek małokalibrowy w 3 postawach
  5. Waldemar Malakpodnoszenie ciężarów, waga ciężka
  6. Artur Partykaskok wzwyż
  7. Sergiusz Wołczanieckipodnoszenie ciężarów, waga lekkociężka
  8. Dariusz Białkowski, Grzegorz Kotowiczkajakarstwo, dwójka na 1000 m
  9. Wojciech Jankowski, Maciej Łasicki, Jacek Streich, Tomasz Tomiak, Michał Cieślak (sternik) – wioślarstwo, czwórka ze sternikiem
  10. Piotr Kiełpikowski, Adam Krzesiński, Cezary Siess, Ryszard Sobczak, Marian Sypniewskiszermierka, floret drużynowo

Seul 1988 | edytuj kod

  1. Waldemar Legieńjudo, waga lekkośrednia
  2. Andrzej Wrońskizapasy w stylu klasycznym, waga ciężka
  1. Andrzej Głąbzapasy w stylu klasycznym, waga papierowa
  2. Janusz Olechszermierka, szabla indywidualnie
  3. Janusz Pawłowskijudo, waga piórkowa
  4. Marek Dopierała, Marek Łbikkajakarstwo-kanadyjki, dwójka na 500 m
  5. Joachim Halupczok, Zenon Jaskuła, Marek Leśniewski, Andrzej Sypytkowskikolarstwo szosowe, wyścig drużynowy
  1. Jan Dydakboks, waga półśrednia
  2. Izabela Dylewskakajakarstwo, jedynka na 500 m
  3. Andrzej Gołotaboks, waga ciężka
  4. Henryk Petrichboks, waga półciężka
  5. Józef Traczzapasy w stylu klasycznym, waga półśrednia
  6. Artur Wojdatpływanie, 400 m stylem dowolnym
  7. Janusz Zarenkiewiczboks, waga superciężka
  8. Sławomir Zawadapodnoszenie ciężarów, waga lekkociężka
  9. Marek Dopierała, Marek Łbikkajakarstwo-kanadyjki, dwójka na 1000 m

Moskwa 1980 | edytuj kod

  1. Jan Kowalczyk (koń Artemor) – jeździectwo, konkurs skoków indywidualnie
  2. Władysław Kozakiewiczskok o tyczce
  3. Bronisław Malinowski – bieg na 3000 m z przeszkodami
  1. Roman Bierłazapasy w stylu klasycznym, waga ciężka
  2. Jan Dołgowiczzapasy w stylu klasycznym, waga średnia
  3. Urszula Kielanskok wzwyż
  4. Czesław Langkolarstwo szosowe, wyścig indywidualny
  5. Józef Lipieńzapasy w stylu klasycznym, waga kogucia
  6. Paweł Skrzeczboks, waga półciężka
  7. Władysław Stecykzapasy w stylu wolnym, waga musza
  8. Andrzej Supronzapasy w stylu klasycznym, waga lekka
  9. Tadeusz Ślusarskiskok o tyczce
  10. Jacek Wszołaskok wzwyż
  11. Małgorzata Dłużewska, Czesława Kościańskawioślarstwo, dwójka bez sternika
  12. Janusz Bobik (koń Szampan), Wiesław Hartman (koń Norton), Jan Kowalczyk (koń Artemor), Marian Kozicki (koń Bremen) – jeździectwo, konkurs skoków drużynowo
  13. Leszek Dunecki, Zenon Licznerski, Marian Woronin, Krzysztof Zwoliński – sztafeta 4*100 m
  14. Ludomir Chronowski, Piotr Jabłkowski, Andrzej Lis, Mariusz Strzałka, Leszek Swornowskiszermierka, szpada drużynowo
  1. Kazimierz Adachboks, waga lekka
  2. Aleksander Cichońzapasy w stylu wolnym, waga półciężka
  3. Agnieszka Czopekpływanie, 400 m stylem zmiennym
  4. Tadeusz Dembończykpodnoszenie ciężarów, waga kogucia
  5. Krzysztof Kosedowskiboks, waga piórkowa
  6. Lucyna Langer – bieg na 100 m przez płotki
  7. Janusz Pawłowskijudo, waga piórkowa
  8. Tadeusz Rutkowskipodnoszenie ciężarów, waga superciężka
  9. Jerzy Rybickiboks, waga średnia
  10. Adam Sandurskizapasy w stylu wolnym, waga superciężka
  11. Marek Sewerynpodnoszenie ciężarów, waga piórkowa
  12. Kazimierz Szczerbaboks, waga półśrednia
  13. Barbara Wysoczańskaszermierka, floret indywidualnie
  14. Lech Koziejowski, Adam Robak, Marian Sypniewski, Bogusław Zychszermierka, floret drużynowo
  15. Grzegorz Nowak, Ryszard Stadniuk, Grzegorz Stellak, Adam Tomasiak, Ryszard Kubiak (sternik) – wioślarstwo, czwórka ze sternikiem

Montreal 1976 | edytuj kod

  1. Kazimierz Lipieńzapasy w stylu klasycznym, waga piórkowa
  2. Janusz Pyciak-Peciakpięciobój nowoczesny, indywidualnie
  3. Jerzy Rybickiboks, waga lekkośrednia
  4. Irena Szewińska – bieg na 400 m
  5. Tadeusz Ślusarskiskok o tyczce
  6. Jacek Wszołaskok wzwyż
  7. Bronisław Bebel, Ryszard Bosek, Wiesław Gawłowski, Marek Karbarz, Zbigniew Lubiejewski, Lech Łasko, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Sadalski, Edward Skorek, Włodzimierz Stefański, Tomasz Wójtowicz, Zbigniew Zarzyckisiatkówka
  1. Grzegorz Cziurapodnoszenie ciężarów, waga kogucia
  2. Bronisław Malinowski – bieg na 3000 m z przeszkodami
  3. Andrzej Gronowicz, Jerzy Oparakajakarstwo-kanadyjki, dwójka na 500 m
  4. Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki, Stanisław Szozda, Ryszard Szurkowskikolarstwo szosowe, wyścig drużynowy
  5. Zbigniew Jaremski, Jerzy Pietrzyk, Ryszard Podlas, Jan Werner – sztafeta 4*400 m
  6. Jan Benigier, Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna, Jerzy Gorgoń, Henryk Kasperczak, Kazimierz Kmiecik, Grzegorz Lato, Zygmunt Maszczyk, Piotr Mowlik, Roman Ogaza, Wojciech Rudy, Andrzej Szarmach, Antoni Szymanowski, Jan Tomaszewski, Henryk Wawrowski, Henryk Wieczorek, Władysław Żmudapiłka nożna
  1. Leszek Błażyńskiboks, waga musza
  2. Kazimierz Czarneckipodnoszenie ciężarów, waga lekka
  3. Wiesław Gawlikowskistrzelectwo, rzutki „skeet”
  4. Janusz Gortatboks, waga półciężka
  5. Jerzy Greszkiewiczstrzelectwo, karabinek małokalibrowy na 50 m do ruchomej tarczy z sylwetką „biegnącego dzika”
  6. Leszek Kosedowskiboks, waga piórkowa
  7. Czesław Kwiecińskizapasy w stylu klasycznym, waga półciężka
  8. Mieczysław Nowickikolarstwo szosowe, wyścig indywidualny
  9. Tadeusz Rutkowskipodnoszenie ciężarów, waga ciężka
  10. Andrzej Skrzydlewskizapasy w stylu klasycznym, waga ciężka
  11. Kazimierz Szczerbaboks, waga lekkopółśrednia
  12. Marian Tałajjudo, waga lekka
  13. Zdzisław Antczak, Janusz Brzozowski, Piotr Cieśla, Jan Gmyrek, Alfred Kałuziński, Jerzy Klempel, Zygfryd Kuchta, Jerzy Melcer, Ryszard Przybysz, Henryk Rozmiarek, Andrzej Sokołowski, Andrzej Szymczak, Mieczysław Wojczak, Włodzimierz Zielińskipiłka ręczna

Monachium 1972 | edytuj kod

  1. Władysław Komarpchnięcie kulą
  2. Zygmunt Smalcerzpodnoszenie ciężarów, waga musza
  3. Jan Szczepańskiboks, waga lekka
  4. Witold Woydaszermierka, floret indywidualnie
  5. Józef Zapędzkistrzelectwo, pistolet sylwetkowy
  6. Marek Dąbrowski, Arkadiusz Godel, Jerzy Kaczmarek, Lech Koziejowski, Witold Woydaszermierka, floret drużynowo
  7. Zygmunt Anczok, Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Jerzy Gorgoń, Zbigniew Gut, Andrzej Jarosik, Kazimierz Kmiecik, Hubert Kostka, Jerzy Kraska, Grzegorz Lato, Włodzimierz Lubański, Joachim Marx, Zygmunt Maszczyk, Marian Ostafiński, Marian Szeja, Zygfryd Szołtysik, Antoni Szymanowski, Ryszard Szymczakpiłka nożna
  1. Norbert Ozimekpodnoszenie ciężarów, waga półciężka
  2. Wiesław Rudkowskiboks, waga lekkośrednia
  3. Irena Szydłowskałucznictwo, wielobój
  4. Antoni Zajkowskijudo, waga lekka
  5. Edward Barcik, Lucjan Lis, Stanisław Szozda, Ryszard Szurkowskikolarstwo szosowe, wyścig drużynowy
  1. Leszek Błażyńskiboks, waga musza
  2. Janusz Gortatboks, waga półciężka
  3. Zbigniew Kaczmarekpodnoszenie ciężarów, waga lekka
  4. Ryszard Katusdziesięciobój
  5. Czesław Kwiecińskizapasy w stylu klasycznym, waga półciężka
  6. Kazimierz Lipieńzapasy w stylu klasycznym, waga piórkowa
  7. Irena Szewińska – bieg na 200 m
  8. Andrzej Bek, Benedykt Kocotkolarstwo torowe, tandemy
  9. Rafał Piszcz, Władysław Szuszkiewiczkajakarstwo, dwójka na 1000 m

Meksyk 1968 | edytuj kod

  1. Waldemar Baszanowskipodnoszenie ciężarów, waga lekka
  2. Jerzy Kulejboks, waga lekkopółśrednia
  3. Jerzy Pawłowskiszermierka, szabla indywidualnie
  4. Irena Szewińska – bieg na 200 m
  5. Józef Zapędzkistrzelectwo, pistolet sylwetkowy
  1. Józef Grudzieńboks, waga lekka
  2. Artur Olechboks, waga musza
  1. Stanisław Draganboks, waga półciężka
  2. Marek Gołąbpodnoszenie ciężarów, waga lekkociężka
  3. Janusz Kierzkowskikolarstwo torowe, wyścig na 1000 m ze startu zatrzymanego
  4. Norbert Ozimekpodnoszenie ciężarów, waga półciężka
  5. Hubert Skrzypczakboks, waga papierowa
  6. Irena Szewińska – bieg na 100 m
  7. Henryk Trębickipodnoszenie ciężarów, waga kogucia
  8. Marian Zielińskipodnoszenie ciężarów, waga lekka
  9. Egon Franke, Adam Lisewski, Ryszard Parulski, Zbigniew Skrudlik, Witold Woydaszermierka, floret drużynowo
  10. Bohdan Andrzejewski, Kazimierz Barburski, Michał Butkiewicz, Bohdan Gonsior, Henryk Nielabaszermierka, szpada drużynowo
  11. Halina Aszkiełowicz, Krystyna Czajkowska, Krystyna Jakubowska, Krystyna Krupa, Jadwiga Marko-Książek, Józefa Ledwig, Barbara Niemczyk, Krystyna Ostromęcka, Elżbieta Porzec, Zofia Szcześniewska, Wanda Wiecha, Lidia Żmudasiatkówka

Tokio 1964 | edytuj kod

  1. Waldemar Baszanowskipodnoszenie ciężarów, waga lekka
  2. Egon Frankeszermierka, floret indywidualnie
  3. Józef Grudzieńboks, waga lekka
  4. Marian Kasprzykboks, waga półśrednia
  5. Jerzy Kulejboks, waga lekkopółśrednia
  6. Józef Szmidttrójskok
  7. Teresa Ciepły, Halina Górecka, Irena Kirszenstein, Ewa Kłobukowska – sztafeta 4*100 m
  1. Teresa Ciepły – bieg na 80 m przez płotki
  2. Irena Kirszenstein – bieg na 200 m
  3. Irena Kirszensteinskok w dal
  4. Artur Olechboks, waga musza
  5. Marian Dudziak, Marian Foik, Wiesław Maniak, Andrzej Zieliński – sztafeta 4*100 m
  6. Egon Franke, Ryszard Parulski, Janusz Różycki, Zbigniew Skrudlik, Witold Woydaszermierka, floret drużynowo
  1. Andrzej Badeński – bieg na 400 m
  2. Józef Grzesiakboks, waga lekkośrednia
  3. Ewa Kłobukowska – bieg na 100 m
  4. Mieczysław Nowakpodnoszenie ciężarów, waga piórkowa
  5. Ireneusz Palińskipodnoszenie ciężarów, waga lekkociężka
  6. Zbigniew Pietrzykowskiboks, waga półciężka
  7. Tadeusz Walasekboks, waga średnia
  8. Marian Zielińskipodnoszenie ciężarów, waga lekka
  9. Emil Ochyra, Jerzy Pawłowski, Andrzej Piątkowski, Wojciech Zabłocki, Ryszard Zubszermierka, szabla drużynowo
  10. Krystyna Czajkowska, Maria Golimowska, Krystyna Jakubowska, Danuta Kordaczuk, Krystyna Krupa, Józefa Ledwig, Jadwiga Marko, Jadwiga Rutkowska, Zofia Szcześniewska, Maria Śliwkasiatkówka

Rzym 1960 | edytuj kod

  1. Zdzisław Krzyszkowiak – bieg na 3000 m z przeszkodami
  2. Ireneusz Palińskipodnoszenie ciężarów, waga półciężka
  3. Kazimierz Paździorboks, waga lekka
  4. Józef Szmidttrójskok
  1. Jerzy Adamskiboks, waga piórkowa
  2. Jarosława Jóźwiakowskaskok wzwyż
  3. Elżbieta Krzesińskaskok w dal
  4. Zbigniew Pietrzykowskiboks, waga półciężka
  5. Tadeusz Walasekboks, waga średnia
  6. Marian Kuszewski, Jerzy Pawłowski, Andrzej Piątkowski, Emil Ochyra, Wojciech Zabłocki, Ryszard Zubszermierka, szabla drużynowo
  1. Brunon Bendigboks, waga kogucia
  2. Jan Bochenekpodnoszenie ciężarów, waga półciężka
  3. Leszek Drogoszboks, waga półśrednia
  4. Marian Kasprzykboks, waga lekkopółśrednia
  5. Teodor Kocerkawioślarstwo, jedynka
  6. Tadeusz Rutrzut młotem
  7. Tadeusz Trojanowskizapasy w stylu wolnym, waga kogucia
  8. Daniela Walkowiakkajakarstwo, jedynka na 500 m
  9. Kazimierz Zimny – bieg na 5000 m
  10. Stefan Kapłaniak, Władysław Zielińskikajakarstwo, dwójka na 1000 m
  11. Teresa Ciepły, Halina Górecka, Barbara Janiszewska, Celina Jesionowska – sztafeta 4*100 m

Melbourne 1956 | edytuj kod

  1. Elżbieta Krzesińskaskok w dal
  1. Jerzy Pawłowskiszermierka, szabla indywidualnie
  2. Janusz Sidłorzut oszczepem
  3. Adam Smelczyńskistrzelectwo, rzutki „trap”
  4. Marian Kuszewski, Zygmunt Pawlas, Jerzy Pawłowski, Andrzej Piątkowski, Wojciech Zabłocki, Ryszard Zubszermierka, szabla drużynowo
  1. Henryk Niedźwiedzkiboks, waga piórkowa
  2. Zbigniew Pietrzykowskiboks, waga lekkośrednia
  3. Marian Zielińskipodnoszenie ciężarów, waga piórkowa
  4. Dorota Horzonkówna, Natalia Kotówna, Helena Rakoczy, Danuta Stachow, Lidia Szczerbińska, Barbara Ślizowskagimnastyka, ćwiczenia z przyborem drużynowo

Helsinki 1952 | edytuj kod

  1. Zygmunt Chychłaboks, waga półśrednia
  1. Aleksy Antkiewiczboks, waga lekka
  2. Jerzy Jokielgimnastyka, ćwiczenia wolne
  1. Teodor Kocerkawioślarstwo, jedynka

Londyn 1948 | edytuj kod

  1. Aleksy Antkiewiczboks, waga piórkowa

Berlin 1936 | edytuj kod

  1. Jadwiga Wajsównarzut dyskiem
  2. Stanisława Walasiewicz – bieg na 100 m
  3. Zdzisław Kawecki (koń Bambino), Seweryn Kulesza (koń Tosiek), Henryk Leliwa-Roycewicz (koń Arlekin III) – jeździectwo, WKKW drużynowo
  1. Władysław Karaśstrzelectwo, karabinek małokalibrowy na 50 m
  2. Maria Kwaśniewskarzut oszczepem
  3. Jerzy Ustupski, Roger Vereywioślarstwo, dwójka podwójna

Los Angeles 1932 | edytuj kod

  1. Janusz Kusociński – bieg na 10 000 m
  2. Stanisława Walasiewicz – bieg na 100 m
  1. Jerzy Braun, Janusz Ślązak, Jerzy Skolimowski (sternik) – wioślarstwo, dwójka ze sternikiem
  1. Jadwiga Wajsównarzut dyskiem
  2. Henryk Budziński, Jan Krenz-Mikołajczakwioślarstwo, dwójka bez sternika
  3. Jerzy Braun, Edward Kobyliński, Janusz Ślązak, Stanisław Urban, Jerzy Skolimowski (sternik) – wioślarstwo, czwórka ze sternikiem
  4. Władysław Dobrowolski, Tadeusz Friedrich, Leszek Lubicz-Nycz, Adam Papée, Władysław Segda, Marian Suskiszermierka, szabla drużynowo

Amsterdam 1928 | edytuj kod

  1. Halina Konopackarzut dyskiem
  1. Michał Woysym-Antoniewicz (koń Readgledt), Kazimierz Gzowski (koń Mylord), Kazimierz Szosland (koń Alli) – jeździectwo, konkurs skoków drużynowo
  1. Michał Woysym-Antoniewicz (koń Moja Miła), Karol Rómmel (koń Donneuse), Józef Trenkwald (koń Lwi Pazur) – jeździectwo, WKKW drużynowo
  2. Leon Birkholc, Franciszek Bronikowski, Edmund Jankowski, Bernard Ormanowski, Bolesław Drewek (sternik) – wioślarstwo, czwórka ze sternikiem
  3. Tadeusz Friedrich, Kazimierz Laskowski, Aleksander Małecki, Adam Papée, Władysław Segda, Jerzy Zabielskiszermierka, szabla drużynowo

Paryż 1924 | edytuj kod

  1. Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz, Franciszek Szymczykkolarstwo torowe, wyścig drużynowy na 4 km
  1. Adam Królikiewicz (koń Picador) – jeździectwo, konkurs skoków

Medale według dyscypliny | edytuj kod

Polscy multimedaliści | edytuj kod

Najbardziej utytułowanym polskim letnim medalistą olimpijskim jest Robert Korzeniowski, który zdobył cztery medale na trzech igrzyskach, wszystkie złote. Z kolei najwięcej medali olimpijskich zdobyła Irena Szewińska – 7 na czterech kolejnych igrzyskach, 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Również na czterech kolejnych igrzyskach zdobywał medale Jerzy Pawłowski.

Poniższa tabela jest klasyfikacją polskich medalistów letnich igrzysk olimpijskich. Wzięte zostały pod uwagę wszystkie zdobyte medale – w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. Przy ustalaniu kolejności najpierw uwzględniono liczbę złotych medali, później srebrnych, a na końcu brązowych. W przypadku, gdy dwoje zawodników uzyskało taką samą liczbę medali, najpierw wzięto pod uwagę rok zdobycia pierwszego medalu, a następnie porządek alfabetyczny.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Polscy medaliści letnich igrzysk olimpijskich" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy