Polscy medaliści letnich igrzysk wojskowych


Polscy medaliści letnich igrzysk wojskowych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Polscy multimedaliści igrzysk wojskowych Aleksandra Sochaszablistka, zdobywczyni trzech złotych medali w latach 2011, 2015 Agnieszka Jerzyktriathlonistka, zdobywczyni dwóch złotych, srebrnego i brązowego medalu w roku 2011, 2015 Marcin Jędrusiński – lekkoatleta, zdobywca dwóch złotych i srebrnego medalu w roku 1999, 2007 Marcin Chabowski – maratończyk, zdobywca dwóch złotych i srebrnego medalu w roku 2015, 2019 Tomasz Polewka – pływak, zdobywca dwóch złotych i brązowego medalu w roku 2015 Krystyna Pałka – biathlonistka, dwukrotna złota i brązowa (jednokrotnie) medalistka z roku 2010

Polscy medaliści letnich igrzysk wojskowych – zestawienie reprezentujących Polskę żołnierzy (zawodników i zawodniczek), którzy zdobyli przynajmniej jeden medal światowych igrzysk wojskowych.

Reprezentacja Polski startuje w igrzyskach wojskowych organizowanych przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM) od początku ich rozgrywania, czyli od 1995 roku[1]

Spis treści

Medale na poszczególnych igrzyskach wojskowych | edytuj kod

Wuhan 2019 | edytuj kod

  1. Marcin Chabowski, Arkadiusz Gardzielewski, Mariusz Giżyński, Henryk Szostlekkoatletyka, maraton drużynowo
  2. Paulina Guba – lekkoatletyka, pchnięcie kulą
  3. Wojciech Kotowskisportowe ratownictwo wodne
  4. Adam Dubiel, Wojciech Kotowski, Hubert Nakielski, Bartosz Stanielewicz – sportowe ratownictwo wodne, sztafeta 4 x 25 m
  5. Małgorzata Hołub-Kowalik, Anna Kiełbasińska, Joanna Linkiewicz, Justyna Święty-Ersetic – lekkoatletyka, sztafeta 4 × 400 m
  6. Wojciech Nowicki – lekkoatletyka, rzut młotem
  7. Jolanta Ogar, Agnieszka Skrzypulecżeglarstwo, klasa 470
  8. Michał Rozmys – lekkoatletyka, bieg na 800 m
  9. Michał Rozmys – lekkoatletyka, bieg na 1500 m
  10. Paweł Wojciechowski – lekkoatletyka, skok o tyczce
  11. Jaromir Wojtasiewiczstrzelectwo, trap indywidualnie
  1. Monika Andrzejczak, Olga Kalendarowa-Ochal, Aleksandra Lisowska, Izabela Trzaskalska – lekkoatletyka, maraton drużynowo
  2. Konrad Bukowiecki – lekkoatletyka, pchnięcie kulą
  3. Konrad Czerniakpływanie, 50 m st. motylkowym
  4. Radosław Kawęcki – pływanie, 200 m st. grzbietowym
  5. Patryk Dobek, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina, Przemysław Waściński – lekkoatletyka, sztafeta 4 × 400 m
  6. Adam Dubiel – sportowe ratownictwo wodne, szybka pomoc
  7. Aleksandra Hornik, Agata Olejnik, Hanna Wiśniewskabieg na orientację, drużynowo
  8. Aleksandra Hornik, Agata Olejnik, Hanna Wiśniewska – bieg na orientację, sztafeta
  9. Marcin Krukowski – lekkoatletyka, rzut oszczepem
  10. Piotr Kowalczyk, Tomasz Pasierbski, Jaromir Wojtasiewicz – strzelectwo, trap drużynowo
  11. Justyna Kaczkowska, Edyta Jasińska, Katarzyna Pawłowska, Agnieszka Skalniakkolarstwo, jazda drużynowa
  12. Hubert Nakielski – sportowe ratownictwo wodne, ratowanie manekina
  13. Katarzyna Pawłowska – kolarstwo, indywidualnie
  14. Agnieszka Wieszczek-Korduszapasy, w stylu wolnym, kategoria do 68 kg
  15. Sylwia Zyzańskałucznictwo, indywidualnie
  1. Robert Baran – zapasy, w stylu wolnym, kategoria do 125 kg
  2. Anna Borowska, Kinga Kubicka, Agata Ozdoba, Beata Pacut, Karolina Pieńkowska, Arleta Podolak, Daria Pogorzelec, Karolina Tałach, Eliza Wróblewskajudo, drużynowo
  3. Konrad Czerniak – pływanie, 100 m st. motylkowym
  4. Konrad Czerniak, Radosław Kawęcki, Jan Kałusowski, Kacper Majchrzak, Jan Hołub[a], Michał Poprawa[a], Dawid Szwedzki[a] – pływanie, sztafeta 4 × 100 st. zmiennym
  5. Konrad Czerniak, Kacper Majchrzak, Aleksandra Polańska, Alicja Tchórz, Damian Chrzanowski, Anna Dowgiert[b], Dominika Kossakowska[b], Filip Zaborowski[a] – pływanie, sztafeta mieszana 4 × 100 m st. dowolnym
  6. Patryk Dobek – lekkoatletyka, bieg na 400 m przez płotki
  7. Natalia Dominiak, Anna Maliszewska, Oktawia Nowacka, Natalia Hachulska[c]pięciobój nowoczesny, drużynowo
  8. Adam Dubiel – sportowe ratownictwo wodne, super ratownik
  9. Adam Dubiel, Cezary Kępa, Wojciech Kotowski, Hubert Nakielski – sportowe ratownictwo wodne, sztafeta 4 x 50 m
  10. Mikołaj Dutkowski, Wojciech Kowalski, Michał Olejnik, Bartosz Pawlak, Mateusz Wensław – bieg na orientację, drużynowo
  11. Łukasz Gutkowski, Sebastian Stasiak, Szymon Staśkiewicz, Daniel Ławrynowicz[d] – pięciobój nowoczesny, drużynowo
  12. Jan Hołub, Radosław Kawęcki, Kacper Majchrzak, Filip Zaborowski – pływanie, sztafeta 4 × 200 m st. dowolnym
  13. Aleksandra Hornik – bieg na orientację, na średnim dystansie
  14. Aleksandra Iwanowska – pływanie, 200 m st. klasycznym
  15. Aleksandra Iwanowska, Paulina Peda, Aleksandra Polańska, Alicja Tchórz – pływanie, sztafeta 4 × 100 m st. dowolnym
  16. Bogna Jóźwiak, Hanna Łyczbińska, Martyna Synoradzka, Julia Walczykszermierka, floret drużynowo
  17. Anna Kiełbasińska – lekkoatletyka, bieg na 200 m
  18. Malwina Kopron – lekkoatletyka, rzut młotem
  19. Agnieszka Korejwo, Agata Nowak, Joanna Tomala – strzelectwo, pistolet szybkostrzelny, 25 m drużynowo
  20. Małgorzata Kozaczuk – szermierka, szabla indywidualnie
  21. Katarzyna Krawczyk – zapasy, w stylu wolnym, kategoria do 57 kg
  22. Piotr Kuczera – judo, kategoria do 90 kg
  23. Marcin Lewandowski – lekkoatletyka, bieg na 1500 m
  24. Kacper Majchrzak – pływanie, 100 m st. dowolnym
  25. Kacper Majchrzak – pływanie, 200 m st. dowolnym
  26. Beata Pacut – judo, kategoria do 78 kg
  27. Magdalena Piekarska – szermierka, szpada indywidualnie
  28. Arleta Podolak – judo, kategoria do 57 kg
  29. Dawid Szwedzki – pływanie, 400 m st. zmiennym
  30. Justyna Święty-Ersetic – lekkoatletyka, bieg na 400 m
  31. Alicja Tchórz – pływanie, 50 m st. grzbietowym
  32. Alicja Tchórz – pływanie, 100 m st. grzbietowym
  33. Julia Walczyk – szermierka, floret indywidualnie
  34. Eliza Wróblewska – judo, kategoria do 70 kg

Mungyeong 2015 | edytuj kod

  1. Błażej Brzeziński, Marcin Chabowski, Henryk Szostlekkoatletyka, maraton drużynowo
  2. Anna Dowgiert – pływanie, 50 m st. motylkowym
  3. Robert Kubaczyk, Dariusz Kuć, Kamil Masztak, Grzegorz Zimniewicz – lekkoatletyka, sztafeta 4 × 100 m
  4. Iwona Lewandowska – lekkoatletyka, maraton indywidualnie
  5. Iwona Lewandowska, Monika Drybulska, Olga Kalendarowa-Ochal – lekkoatletyka, maraton drużynowo
  6. Oktawia Nowacka – pięciobój nowoczesny, indywidualnie
  7. Oktawia Nowacka, Jarosław Świderski – pięciobój nowoczesny, drużynowo (mikst)
  8. Tomasz Polewka – pływanie, 50 m st. grzbietowym
  9. Tomasz Polewka – pływanie, 100 m st. grzbietowym
  10. Aleksandra Socha – szermierka, szabla indywidualnie
  1. Marcin Chabowski – lekkoatletyka, maraton indywidualnie
  2. Anna Dowgiert – pływanie, 100 m st. motylkowym
  3. Damian Janikowskizapasy, kategoria do 85 kg
  4. Agnieszka Jerzyk – triathlon, indywidualnie
  5. Bogna Jóźwiak – szermierka, szabla indywidualnie
  6. Anna Kiełbasińska – lekkoatletyka, bieg na 200 m
  7. Piotr Małachowski – lekkoatletyka, rzut dyskiem
  8. Krzysztof Mikołajczak, Mateusz Nycz, Radosław Zawrotniak – szermierka, szpada drużynowo
  9. Artur Noga – lekkoatletyka, bieg na 110 m przez płotki
  10. Daria Pogorzelec – judo, kategoria do 78 kg
  11. Daria Pogorzelec, Arleta Podolak, Karolina Tałach – judo, drużynowo
  12. Jacek Śliwińskipięciobój morski, indywidualnie
  13. Jacek Śliwiński – pięciobój morski, drużynowo
  1. Łukasz Banak – zapasy, w stylu klasycznym, kategoria do 130 kg
  2. Dominik Bochenek – lekkoatletyka, bieg na 110 m przez płotki
  3. Angelika Cichocka – lekkoatletyka, bieg na 800 m
  4. Danuta Dmowska-Andrzejuk, Ewa Nelip, Magdalena Piekarska, Martyna Synoradzka – szermierka, szpada drużynowo
  5. Monika Drybulska – lekkoatletyka, maraton indywidualnie
  6. Sylwia Gruchała – szermierka, floret indywidualnie
  7. Sylwia Gruchała, Katarzyna Kędziora, Małgorzata Wojtkowiak, Martyna Synoradzka – szermierka, floret drużynowo
  8. Agnieszka Jerzyk – triathlon, drużynowo
  9. Kacper Klich – pływanie, 400 m st. dowolnym
  10. Kacper Klich, Mikołaj Machnik, Tomasz Polewka, Michał Poprawa – pływanie, sztafeta 4 × 100 st. zmiennym
  11. Marcin Lewandowski – lekkoatletyka, bieg na 800 m
  12. Ewa Nelip – szermierka, szpada indywidualnie
  13. Arleta Podolak – judo, kategoria do 57 kg
  14. Marika Popowicz-Drapała – lekkoatletyka, bieg na 100 m
  15. Karolina Tałach – judo, kategoria do 70 kg
  16. Paweł Wojciechowski – lekkoatletyka, skok o tyczce
  17. Adrian Świderski – lekkoatletyka, trójskok
  18. Jarosław Świderski – pięciobój nowoczesny, indywidualnie
  19. Karol Zaczyński – pływanie, 400 m st. zmiennym

Rio de Janeiro 2011 | edytuj kod

  1. Dominik Bocheneklekkoatletyka, bieg na 110 m przez płotki
  2. Maria Cześnik, Agnieszka Jerzyktriathlon, drużynowo
  3. Daniel Dąbrowski, Piotr Klimczak, Kacper Kozłowski, Marcin Marciniszyn – lekkoatletyka, sztafeta 4 × 400 m
  4. Wojciech Dwojak, Wojciech Kowalski, Mateusz Wensławbieg na orientację, sztafeta
  5. Paulina Faron, Daria Lajn, Marlena Wieleba, Hanna Wiśniewska – bieg na orientację, drużynowo
  6. Agnieszka Jerzyk – triathlon, indywidualnie
  7. Bogna Jóźwiak, Aleksandra Socha-Szelągowski, Irena Więckowskaszermierka, szabla drużynowo
  8. Mateusz Kierzkowski, Karol Morek, Jacek Śliwiński, Mateusz Szurmiejpięciobój morski, drużynowo
  9. Tomasz Kowalskijudo, kategoria do 66 kg
  10. Marcin Lewandowski – lekkoatletyka, bieg na 800 m
  11. Daria Pogorzelec – judo, kategoria do 78 kg
  12. Aleksandra Socha-Szelągowski – szermierka, szabla indywidualnie
  13. Paweł Wojciechowski – lekkoatletyka, skok o tyczce
  1. Wojciech Dwojak, Wojciech Kowalski, Marcin Richert, Mateusz Wensław – bieg na orientację, drużynowo
  2. Danuta Dmowska-Andrzejuk, Magdalena Piekarska, Martyna Synoradzka – szermierka, szpada drużynowo
  3. Sylwia Gruchała – szermierka, floret indywidualnie
  4. Sylwia Gruchała, Martyna Synoradzka, Małgorzata Wojtkowiak – szermierka, floret drużynowo
  5. Marta Jeschke, Daria Korczyńska, Marika Popowicz-Drapała, Ewelina Ptak – lekkoatletyka, sztafeta 4 × 100 m
  6. Bogna Jóźwiak – szermierka, szabla indywidualnie
  7. Magdalena Kaczyńska, Joanna Sowa, Zofia Truchanowicz, Katarzyna Tylińska, Aleksandra Tułodzieckażeglarstwo, klasa HPE 25
  8. Wojciech Kowalski – bieg na orientację, bieg długodystansowy
  9. Robert Krawczyk – judo, kategoria do 90 kg
  10. Robert Kubaczyk, Marcin Marciniszyn, Kamil Masztak, Grzegorz Zimniewicz – lekkoatletyka, sztafeta 4 × 100 m
  11. Daria Lajn – bieg na orientację, bieg średniodystansowy
  12. Łukasz Michalski – lekkoatletyka, skok o tyczce
  13. Natalia Rybarczyktaekwondo, kategoria ponad 73 kg
  14. Monika Sadowy-Naumieniaspadochroniarstwo, celność lądowania indywidualnie
  15. Sławomira Szpekstrzelectwo, pistolet sportowy 25 m indywidualnie
  16. Sławomira Szpek, Karolina Bujakowska, Agnieszka Korejwo – strzelectwo, pistolet sportowy 25 m drużynowo
  17. Jacek Śliwiński – pięciobój morski, indywidualnie
  18. Hanna Wiśniewska – bieg na orientację, bieg długodystansowy
  19. ? Remigiusz Golispięciobój nowoczesny, sztafeta mieszana
  1. Robert Andrzejuk, Krzysztof Mikołajczak, Radosław Zawrotniak – szermierka, szpada drużynowo
  2. Łukasz Błach – judo, kategoria do 81 kg
  3. Łukasz Błach, Mariusz Janicki, Sebastian Janicki, Tomasz Kowalski, Robert Krawczyk, Kacper Larem, Janusz Wojnarowicz – judo, drużynowo
  4. Maria Cześnik – triathlon, indywidualnie
  5. Marcin Czajkowski, Ireneusz Kamiński, Piotr Przybylski – żeglarstwo, klasa HPE 25
  6. Danuta Dmowska-Andrzejuk – szermierka, szpada indywidualnie
  7. Remigiusz Golis, Marcin Horbacz, Tomasz Chmielewskipięciobój nowoczesny, drużynowo
  8. Mariusz Kubaszewski – lekkoatletyka, bieg na 110 m przez płotki
  9. Kacper Larem – judo, kategoria do 100 kg
  10. Sławomira Szpek – strzelectwo, pistolet szybkostrzelny 25 m indywidualnie
  11. Aleksandra Uścińska – taekwondo, kategoria do 62 kg

Hajdarabad 2007 | edytuj kod

  1. Sylwia Ejdyslekkoatletyka, bieg na 1500 m
  2. Marcin Jędrusiński – lekkoatletyka, bieg na 200 m
  3. Daria Korczyńska – lekkoatletyka, bieg na 200 m
  4. Piotr Małachowski – lekkoatletyka, rzut dyskiem
  1. Daniel Dąbrowski – lekkoatletyka, bieg na 400 m
  2. Marcin Dróżdż – lekkoatletyka, dziesięciobój
  3. Radosław Horbikzapasy, w stylu wolnym, kategoria do 84 kg
  4. Marcin Jędrusiński, Artur Kohutek, Marcin Marciniszyn, Zbigniew Tulin, Łukasz Chyła[d] – lekkoatletyka, sztafeta 4 x 100 m
  5. Aleksander Waleriańczyk – lekkoatletyka, skok wzwyż
  1. Łukasz Banak – zapasy, w stylu klasycznym, kategoria do 120 kg
  2. Łukasz Chyła – lekkoatletyka, bieg na 100 m
  3. Agnieszka Czepukojć, Kinga Kubicka, Barbara Letka, Paulina Raińczuk, Katarzyna Wróbeljudo, drużynowo
  4. Barbara Letka – judo, kategoria do 57 kg
  5. Daria Korczyńska – lekkoatletyka, bieg na 100 m
  6. Ewelina Klocek – lekkoatletyka, bieg na 200 m
  7. Julian Kwit – zapasy, w stylu klasycznym, kategoria do 74 kg

Katania 2003 | edytuj kod

  1. Marcin Marciniszyn, Jacek Bocian, Piotr Rysiukiewicz, Robert Maćkowiaklekkoatletyka, sztafeta 4 × 400 m mężczyzn
  2. Artur Kohutek – lekkoatletyka, bieg na 110 m przez płotki
  1. Jan Zakrzewski – lekkoatletyka, bieg na 3000 m z przeszkodami
  1. Leszek Śliwa – lekkoatletyka, pchnięcie kulą

Zagrzeb 1999 | edytuj kod

  1. Jacek Bocian, Marcin Jędrusiński, Robert Maćkowiak, Piotr Rysiukiewiczlekkoatletyka, sztafeta 4 × 400 m mężczyzn
  2. Grzegorz Gajdus – lekkoatletyka, maraton indywidualnie
  3. ? – szermierka, szabla indywidualnie
  4. ?, ?, ? – szermierka, szabla drużynowo
  5. ?,
  1. ? – szermierka, szabla indywidualnie
  2. ?,
  3. ?,
  1. Jacek Fafińskizapasy, w stylu klasycznym, kategoria do 130 kg
  2. Artur Kejzajudo, kategoria do 90 kg
  3. Artur Michalkiewicz – zapasy, w stylu klasycznym, kategoria do 76 kg
  4. ?,

Rzym 1995 | edytuj kod

  1. Rafał Kubackijudo, kategoria + 95 kg
  2. Marcin Malińskipływanie, 400 m st. zmiennym
  3. ? ? ? – pięciobój nowoczesny – mężczyzn drużynowo
  4. Renata Mauerstrzelectwo, karabin sportowy 50 m - trzy postawy
  1. Eugeniusz Koczorskijeździectwo
  2. Robert Korzeniowski – lekkoatletyka, chód na 20 km
  3. Włodzimierz Zawadzkizapasy, w stylu klasycznym, kategoria do 62 kg
  4. ?, ?, ?, ? – lekkoatletyka, sztafeta 4 × 400 m mężczyzn
  5. ?, ?, Piotr Kiełpikowskiszermierka floret drużynowo
  1. Jacek Fafiński – zapasy, w stylu klasycznym, kategoria do 90 kg
  2. Waldemar Lisicki – lekkoatletyka, maraton indywidualnie
  3. Piotr Kiełpikowskiszermierka floret indywidualnie
  4. Renata Mauer, Aneta Pochowskastrzelectwo, drużynowo kobiet - karabin sportowy - 3 postawy 50 m
  5. Aneta Pochowska – strzelectwo, karabin małokalibrowy 50 m
  6. ? ? ? ,– szermierka, szabla drużynowo mężczyzn
  7. Marcin Walasboks, kategoria do 54 kg
  8. Piotr Weremczuk – lekkoatletyka, trójskok

Polscy multimedaliści | edytuj kod

Tabela przedstawia polskich sportowców, którzy zdobyli co najmniej dwa medale w tym jeden złoty. Wzięte zostały pod uwagę wszystkie zdobyte medale – w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. Przy ustalaniu kolejności najpierw uwzględniono liczbę złotych medali, później srebrnych, a na końcu brązowych. W przypadku, gdy dwoje zawodników uzyskało taką samą liczbę medali, najpierw wzięto pod uwagę rok zdobycia pierwszego medalu, a następnie porządek alfabetyczny.

Uwagi | edytuj kod

  1. a b c d Zawodnik płynął tylko w eliminacjach i otrzymał medal
  2. a b Zawodniczka płynęła tylko w eliminacjach i otrzymała medal.
  3. Zawodniczka brała udział tylko w eliminacjach i otrzymała medal.
  4. a b Zawodnik brał udział tylko w eliminacjach i otrzymał medal.
  5. Lata, w których zawodnik/czka zdobywał/a medale igrzysk wojskowych.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. 1st CISM World Summer Games Rome (ITA) 1995 (ang.). cism-milsport.org. [dostęp 2020-01-17].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Polscy medaliści letnich igrzysk wojskowych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy