Polscy medaliści zimowych igrzysk olimpijskich


Polscy medaliści zimowych igrzysk olimpijskich w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Polscy medaliści zimowych igrzysk olimpijskich Kamil Stoch – trzykrotny mistrz olimpijski i jednokrotny brązowy medalista w latach 2014–2018 Justyna Kowalczyk – dwukrotna mistrzyni olimpijska, zdobywczyni jednego srebrnego i dwóch brązowych medali olimpijskich w latach 2006-2014 Wojciech Fortuna – mistrz olimpijski w 1972 roku Zbigniew Bródka – mistrz olimpijski w 2014 roku Adam Małysz – zdobywca trzech srebrnych i jednego brązowego medalu olimpijskiego w latach 2002-2010 Katarzyna Woźniak – srebrna i brązowa medalistka olimpijska w drużynie w 2010 i 2014 roku Luiza Złotkowska – srebrna i brązowa medalistka olimpijska w drużynie w 2010 i 2014 roku Katarzyna Bachleda-Curuś – srebrna i brązowa medalistka olimpijska w drużynie w 2010 i 2014 roku Tomasz Sikora – srebrny medalista olimpijski w 2006 roku Natalia Czerwonka – srebrna medalistka olimpijska w drużynie w 2014 roku Helena Pilejczyk – brązowa medalistka olimpijska w 1960 roku Drużyna polskich panczenistek, brązowych medalistek z Vancouver. Katarzyna Woźniak (rezerwowa), Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś i Luiza Złotkowska Konrad Niedźwiedzki – brązowy medalista olimpijski w drużynie w 2014 roku Jan Szymański – brązowy medalista olimpijski w drużynie w 2014 roku Dawid Kubacki – brązowy medalista olimpijski w drużynie w 2018 roku Maciej Kot – brązowy medalista olimpijski w drużynie w 2018 roku Stefan Hula – brązowy medalista olimpijski w drużynie w 2018 roku

Polscy medaliści zimowych igrzysk olimpijskich – zestawienie reprezentujących Polskę zawodników i zawodniczek, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal zimowych igrzysk olimpijskich.

Reprezentacja Polski startuje w zimowych igrzyskach olimpijskich nieprzerwanie od początku ich rozgrywania, czyli od 1924 roku. W latach 1924-1952 Polacy nie zdobyli żadnego medalu olimpijskiego na zimowych igrzyskach. Pierwszy medal dla Polski zdobył Franciszek Gąsienica Groń, który zajął trzecie miejsce w konkursie indywidualnym kombinacji norweskiej w 1956 roku. Podczas kolejnych zimowych igrzysk dwa medale olimpijskie w biegu na 1500 metrów zdobyły polskie łyżwiarki szybkieElwira Seroczyńska (srebrny) i Helena Pilejczyk (brązowy). Pierwszy złoty medal olimpijski zdobył Wojciech Fortuna w konkursie skoków narciarskich na dużym obiekcie w 1972 roku w Sapporo.

Kolejne medale dla Polski po trzydziestoletniej przerwie wywalczył Adam Małysz (srebrny i brązowy) w indywidualnych konkursach skoków na igrzyskach w Salt Lake City. Na następnych zimowych igrzyskach, które odbyły się w 2006 roku w Turynie, medale dla Polski zdobyli Tomasz Sikora w biathlonie (srebrny) i Justyna Kowalczyk w biegach narciarskich (brązowy). Cztery lata później w Vancouver reprezentanci Polski zdobyli sześć medali, w tym jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe. Pierwsze po 38 latach złoto dla Polski zdobyła Justyna Kowalczyk w biegu na 30 kilometrów techniką klasyczną. Kowalczyk zdobyła w Vancouver także srebro i brąz. Pozostałe medale zdobyli: Adam Małysz w obu indywidualnych konkursach skoków (dwa srebrne) oraz łyżwiarki Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska w biegu drużynowym kobiet (brązowy).

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi reprezentanci Polski zdobyli sześć medali olimpijskich – cztery złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Pierwsze złoto wywalczył Kamil Stoch w konkursie skoków na skoczni normalnej, który tym samym stał się drugim Polakiem, który zdobył tytuł mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich. Złoto w biegu narciarskim na 10 kilometrów techniką klasyczną zdobyła Justyna Kowalczyk, dzięki czemu jako pierwsza reprezentantka Polski zdobyła drugi złoty medal zimowych igrzysk w karierze. Trzeci złoty medal dla Polski na igrzyskach w Soczi zdobył Zbigniew Bródka w łyżwiarskim biegu na 1500 metrów. Był to zatem pierwszy złoty medal olimpijski zdobyty przez polskich panczenistów. Tego samego dnia, tj. 15 lutego, swój drugi złoty medal zdobył Kamil Stoch w skokach narciarskich na obiekcie dużym. Stoch jako pierwszy Polak dwukrotnie został mistrzem olimpijskim w trakcie jednych zimowych igrzysk, a także jako trzeci skoczek narciarski w historii (po Matti Nykänenie i Simonie Ammannie) zdobył dwa indywidualne złota podczas jednych igrzysk. Ponadto medale zdobyli polscy panczeniści w biegach drużynowych – srebro zdobyły Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska, a brąz zdobyli Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański.

Na igrzyskach w Pjongczangu złoty medal olimpijski w konkursie skoków na skoczni dużej obronił Kamil Stoch, a w konkursie drużynowym, wspólnie z Maciejem Kotem, Stefanem Hulą i Dawidem Kubackim, zdobył brązowy medal.

Łącznie w 23 startach na zimowych igrzyskach olimpijskich Polacy zdobyli 22 medale – 7 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych. Najbardziej utytułowanym polskim olimpijczykiem na zimowych igrzyskach jest Kamil Stoch, który zdobył trzy złote medale i jeden brązowy. Największą liczbę medali wszystkich kolorów wywalczyła natomiast Justyna Kowalczyk, w dorobku której znalazło się pięć medali, w tym dwa złote. Reprezentanci Polski stawali na podium olimpijskim w pięciu dyscyplinach sportowych, z czego najczęściej – dziewięciokrotnie – w skokach narciarskich. 18 z 22 medali polscy olimpijczycy wywalczyli w konkurencjach indywidualnych, trzy zdobyli w łyżwiarskich biegach drużynowych, a jedną w drużynowych skokach narciarskich.

W klasyfikacji medalowej wszech czasów reprezentacja Polski zajmuje 22. miejsce, biorąc pod uwagę medale zimowych igrzysk olimpijskich[1].

Spis treści

Medaliści chronologicznie | edytuj kod

Reprezentanci Polski zdobyli łącznie 22 medale zimowych igrzysk olimpijskich. Polacy stali na podium zawodów olimpijskich na ośmiu igrzyskach, z czego po raz pierwszy w 1956 roku. Raz zdarzyło się, że reprezentanci Polski zdobyli dwa medale w jednej konkurencji podczas jednych igrzysk olimpijskich. Miało to miejsce w 1960 roku w łyżwiarskim biegu kobiet na 1500 metrów, kiedy to srebrny medal zdobyła Elwira Seroczyńska, a brązowy – Helena Pilejczyk. Ponadto, jeszcze trzykrotnie zdarzyło się, że polscy sportowcy zdobyli więcej niż jeden medal olimpijski w trakcie jednego dnia. Miało to miejsce 27 lutego 2010 (złoto Justyny Kowalczyk i brąz panczenistek w biegu drużynowym), 15 lutego 2014 (złote medale Zbigniewa Bródki i Kamila Stocha) oraz 22 lutego 2014 (srebro panczenistek i brąz panczenistów w biegach drużynowych). W poniższej tabeli przedstawiono wszystkich polskich medalistów zimowych igrzysk olimpijskich w kolejności chronologicznej.

Medaliści według dyscyplin | edytuj kod

Biathlon | edytuj kod

Biegi narciarskie | edytuj kod

Kombinacja norweska | edytuj kod

Łyżwiarstwo szybkie | edytuj kod

Skoki narciarskie | edytuj kod

Liczba medali według lat | edytuj kod

Polscy sportowcy zdobywali medale na ośmiu zimowych igrzyskach olimpijskich. Najwięcej – po sześć – wywalczyli podczas igrzysk w 2010 i 2014 roku. W Soczi zdobyli jednak największą liczbę medali złotych – cztery. W tabeli przedstawiono liczbę medali zdobytych przez polskich reprezentantów na kolejnych zimowych igrzyskach olimpijskich.

Liczba medali według dyscyplin | edytuj kod

Polacy stali na podium zimowych igrzysk olimpijskich w pięciu dyscyplinach sportowych. Najczęściej – ośmiokrotnie – dokonali tego w konkurencjach skoków narciarskich. Konkurencją, w której reprezentanci Polski zdobyli najwięcej medali, są konkursy indywidualne w skokach narciarskich na obiekcie dużym – pięć medali (trzy złote i dwa srebrne). W poniższym zestawieniu ukazano liczbę medali zdobytych przez polskich olimpijczyków według dyscyplin i konkurencji.

Klasyfikacja medalistów | edytuj kod

Medale zimowych igrzysk olimpijskich zdobywało łącznie 15 polskich zawodników, z czego sześcioro dokonało tego wyłącznie w startach drużynowych. Najwięcej medali olimpijskich zdobyła Justyna Kowalczyk – dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe. Jest także jedyną Polką, która zdobywała medale na trzech kolejnych zimowych igrzyskach (2006, 2010 i 2014). Jedynym polskim zawodnikiem, który zdobył dwa tytuły mistrza olimpijskiego podczas jednych igrzysk, jest natomiast Kamil Stoch, który dokonał tego w 2014 roku. Stoch zajmuje również pierwsze miejsce w indywidualnej klasyfikacji medalowej z dorobkiem trzech złotych medali i jednego brązowego.

Poniższa tabela jest klasyfikacją polskich medalistów zimowych igrzysk olimpijskich. Wzięte zostały pod uwagę wszystkie zdobyte medale – w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. Przy ustalaniu kolejności najpierw uwzględniono liczbę złotych medali, później srebrnych, a na końcu brązowych. W przypadku, gdy dwoje zawodników uzyskało taką samą liczbę medali, najpierw wzięto pod uwagę rok zdobycia pierwszego medalu, a następnie porządek alfabetyczny.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. Rezerwową była Natalia Czerwonka, jednak nie wystartowała w żadnym z biegów.
 2. Podane źródło ustala kolejność państw według liczby wszystkich zdobytych medali. W zestawieniu przyjęto jednak standardową klasyfikację, zgodnie z którą o kolejności w tabeli medalowej świadczy najpierw liczba zdobytych medali złotych, później srebrnych, a na końcu brązowych.
 3. Lata, w których zawodnik zdobywał medale igrzysk olimpijskich.

Przypisy | edytuj kod

 1. Olympic Countries (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-19)].
 2. Nordic Combined at the 1956 Cortina d'Ampezzo Winter Games: Men's Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 3. a b c d Speed Skating at the 1960 Squaw Valley Winter Games: Women's 1,500 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 4. Ski Jumping at the 1972 Sapporo Winter Games: Men's Large Hill, Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 5. Ski Jumping at the 2002 Salt Lake City Winter Games: Men's Normal Hill, Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-05)].
 6. Ski Jumping at the 2002 Salt Lake City Winter Games: Men's Large Hill, Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-12)].
 7. a b Cross Country Skiing at the 2006 Torino Winter Games: Women's 30 kilometres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 8. a b Biathlon at the 2006 Torino Winter Games: Men's 15 kilometres Mass Start (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 9. Ski Jumping at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Normal Hill, Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)].
 10. Cross Country Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Sprint (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 11. a b Cross Country Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's 15 km Skiathlon (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-23)].
 12. Ski Jumping at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's Large Hill, Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-05)].
 13. a b Cross Country Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's 30 kilometres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-21)].
 14. Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Team Pursuit (6 laps) (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 15. Ski Jumping at the 2014 Sochi Winter Games: Men's Normal Hill, Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 16. a b Cross Country Skiing at the 2014 Sochi Winter Games: Women's 10 kilometres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-13)].
 17. a b Speed Skating at the 2014 Sochi Winter Games: Men's 1,500 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-09)].
 18. Ski Jumping at the 2014 Sochi Winter Games: Men's Large Hill, Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 19. Speed Skating at the 2014 Sochi Winter Games: Men's Team Pursuit (8 laps) (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-19)].
 20. Speed Skating at the 2014 Sochi Winter Games: Women's Team Pursuit (6 laps) (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-19)].
 21. a b PyeongChang (KOR) 17.02.2018 - Olympic Winter Games - Men's HS140. Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2018-02-17].
 22. a b Alpensia Ski Jumping Centre - Ski Jumping - Men's Team - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 19 lutego 2018. [dostęp 2018-02-19].
 23. Cross Country Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Sprint Final Round (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-20)].
 24. Franciszek Gąsienica Groń Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-06)].
 25. Todor Krastev: Nordic Combination Olympic Games 1956 Cortina D'Ampezzo (ITA) - 29,31.01 (ang.). todor66.com. [dostęp 2015-12-21].
 26. Uitslag Olympische Spelen 2010 achtervolging vrouwen (niderl.). schaatsstatistieken.nl. [dostęp 2015-12-21].
 27. Uitslag Olympische Spelen 2014 achtervolging mannen (niderl.). schaatsstatistieken.nl. [dostęp 2015-12-21].
 28. Uitslag Olympische Spelen 2014 achtervolging vrouwen (niderl.). schaatsstatistieken.nl. [dostęp 2015-12-21].
 29. 1972 11th Winter Olympic Games in Sapporo Special Jumping 90 meter Hill February 11th 1972 (ang.). skijump-db.net [web.archive.org]. [dostęp 2015-12-21].
 30. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2002: 10.02.2002 - Salt Lake City (USA) K-90. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-21].
 31. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2002: 13.02.2002 - Salt Lake City (USA) K-120. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-21].
 32. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010: 13.02.2010 - Vancouver (Kanada) K-95. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-21].
 33. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010: 20.02.2010 - Vancouver (Kanada) K-125. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-21].
 34. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014: 09.02.2014 - Soczi (Rosja) K-95. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-21].
 35. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014: 15.02.2014 - Soczi (Rosja) K-125. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-21].
 36. 1956 Cortina d'Ampezzo Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 37. 1960 Squaw Valley Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 38. 1972 Sapporo Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 39. 2002 Salt Lake City Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 40. 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 41. 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-24)].
 42. 2014 Sochi Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2015-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
 43. Medal Standings (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games. [dostęp 2019-03-30].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Polscy medaliści zimowych igrzysk olimpijskich" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy