Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008


Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 reprezentowało 263 sportowców. 9 lipca 2008 roku Polski Komitet Olimpijski zatwierdził kadrę narodową. W późniejszym terminie (17-19 lipca) ogłoszono ostateczne składy drużyn siatkarek, siatkarzy i piłkarzy ręcznych. Dodatkowo zdecydowano, że dziesięcioro lekkoatletów, którzy z różnych względów nie wypełnili minimów uprawniających ich do startu w Igrzyskach, otrzyma na to czas do 31 lipca[1]. Ostatecznie Polska wysłała ekipę narodową liczącą 263 zawodniczek i zawodników (160 mężczyzn i 103 kobiety). Chorążym ekipy został kajakarz Marek Twardowski, funkcję szefa Polskiej Misji Olimpijskiej pełnił Kajetan Broniewski. Polska uczestniczyła w letnich igrzyskach olimpijskich po raz 19.

Czwórka podwójna mężczyzn: złoci medaliści

Spis treści

Zdobyte medale | edytuj kod

Indywidualna klasyfikacja medalowa | edytuj kod

Reprezentanci | edytuj kod

Badminton | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

Gra mieszana

Boks | edytuj kod

Mężczyźni

Gimnastyka | edytuj kod

Kobiety

  • Joanna Mitrosz – gimnastyka artystyczna: wielobój, zajęła 16. miejsce
  • Marta Pihan – gimnastyka sportowa: wielobój, zajęła 46. miejsce

Mężczyźni

Jeździectwo | edytuj kod

Mężczyźni

Judo | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

Kajakarstwo | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

Kolarstwo | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

  • Przemysław Niemiec – kolarstwo szosowe: wyścig ze startu wspólnego, zajął 16. miejsce; jazda indywidualna na czas. zajął 34 miejsce
  • Jacek Morajko – kolarstwo szosowe: wyścig ze startu wspólnego, zajął 55. miejsce
  • Tomasz Marczyński – kolarstwo szosowe: wyścig ze startu wspólnego, zajął 84. miejsce
  • Marek Galiński – kolarstwo górskie: cross country – zajął 13. miejsce
  • Kamil Kuczyński – kolarstwo torowe: keirin, zajął 11. miejsce
  • Łukasz Kwiatkowski – kolarstwo torowe: sprint indywidualny – odpadł w repasażach, sklasyfikowany na 17. miejscu
  • Rafał Ratajczyk – kolarstwo torowe: wyścig punktowy, zajął 11. miejsce z 10 pkt
  • Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński, Łukasz Kwiatkowski – kolarstwo torowe: sprint drużynowy, odpadli w eliminacjach (13. czas)

Lekkoatletyka | edytuj kod

Mężczyźni

Kobiety

Łucznictwo | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

  • Jacek Proć – odpadł w 1/8 finału, sklasyfikowany ostatecznie na 12. miejsce, w pierwszej rundzie ustanowił rekord olimpijski (116 pkt)
  • Rafał Dobrowolski – indywidualnie – odpadł w 1/8 finału (14. wynik)
  • Piotr Piątek – indywidualnie, odpadł w 1/32 finału
  • drużyna (Dobrowolski, Piątek, Proć) odpadła w ćwierćfinale i została sklasyfikowana na 5. miejscu

Pięciobój nowoczesny | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

Piłka ręczna | edytuj kod

Mężczyźni

Piłka siatkowa | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

pływanie | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

Podnoszenie ciężarów | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

  • Krzysztof Szramiak – 77 kg – zajął 8. miejsce
  • Bartłomiej Bonk – 94 kg – nie został sklasyfikowany (zajął 8. miejsce w rwaniu, nie zaliczył żadnej próby w podrzucie)
  • Szymon Kołecki – 94 kg – złoty medal (po dyskwalifikacji Kazacha za doping)
  • Marcin Dołęga – 105 kg – brązowy medal (po dyskwalifikacji Rosjanina za doping)
  • Robert Dołęga – 105 kg – zajął 7. miejsce (po dyskwalifikacjach Rosjanina i Ukraińca za doping)
  • Grzegorz Kleszcz – 105+ kg – zajął 7. miejsce

Strzelectwo | edytuj kod

Kobiety

  • Mirosława Sagun-Lewandowska – pistolet sportowy (psp 30+30), zajęła 22, miejsce;pistolet pneumatyczny (ppn 40), zajęła 5. miejsce
  • Sławomira Szpek – pistolet sportowy (psp 30+30), zajęła 36. miejsce; pistolet pneumatyczny (ppn 40), zajęła 30. miejsce
  • Sylwia Bogacka – karabinek sportowy (ksp 3x20), zajęła 10. miejsce; karabin pneumatyczny (kpn 40), zajęła 8. miejsce
  • Agnieszka Staroń – karabinek sportowy (ksp 3x20), zajęła 11. miejsce; karabin pneumatyczny (kpn 40), zajęła 25. miejsce

Mężczyźni

  • Wojciech Knapik – pistolet pneumatyczny (ppn 60), zajął 23. miejsce (po dyskwalifikacji reprezentanta Korei Północnej); pistolet dowolny (pdw 60), zajął 38. miejsce (po dyskwalifikacji reprezentanta Korei Północnej)
  • Robert Kraskowski – karabin dowolny 3 pozycje (kdw 3x40) zajął 33. miejsce, karabin pneumatyczny (kpn 60), zajął 33. miejsce; karabin dowolny leżąc (kdw 60), zajął 25. miejsce

Szermierka | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

Tenis | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

Tenis stołowy | edytuj kod

Kobiety

  • Li Qian – indywidualnie – odpadła w II rundzie (w I miała wolny los)
  • Xu Jie – indywidualnie – odpadła w I rundzie
  • drużyna: Li Qian, Xu Jie, Natalia Partyka – odpadły w eliminacjach

Mężczyźni

Triathlon | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

Wioślarstwo | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

Zapasy | edytuj kod

Kobiety

  • Monika Michalik – zapasy kobiet: 63 kg – odpadła w ćwierćfinale, została sklasyfikowana na 8. miejscu
  • Agnieszka Wieszczek – zapasy kobiet: 72 kg – brązowy medal

Mężczyźni

  • Julian Kwit – styl klasyczny: 74 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 13. miejscu
  • Artur Michalkiewicz – styl klasyczny: 84 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 16. miejscu
  • Marek Mikulski – styl klasyczny: 120 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 12. miejscu
  • Krystian Brzozowski – styl wolny: 74 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 16. miejscu
  • Radosław Horbik – styl wolny: 84 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 16. miejscu
  • Mateusz Gucman – styl wolny: 96 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 17. miejscu
  • Bartłomiej Bartnicki – styl wolny: 120 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 12. miejscu

Żeglarstwo | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. web.archive.org: Onet.pl Sport – PKOl zatwierdził skład reprezentacji Polski na IO w Pekinie (pol.). [dostęp 2010-04-30].
  2. Belarusian hammer throwers stripped of medals (ang.). tsn.ca. [dostęp 8 stycznia 2010].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Państwa uczestniczące w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie, Chińska Republika Ludowa

Polska na igrzyskach olimpijskich

  1. ze względu na bojkot Polska nie wzięła udziału w tych igrzyskach
Na podstawie artykułu: "Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy