Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008

Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 reprezentowało 263 sportowców. 9 lipca 2008 roku Polski Komitet Olimpijski zatwierdził kadrę narodową. W późniejszym terminie (17-19 lipca) ogłoszono ostateczne składy drużyn siatkarek, siatkarzy i piłkarzy ręcznych. Dodatkowo zdecydowano, że dziesięcioro lekkoatletów, którzy z różnych względów nie wypełnili minimów uprawniających ich do startu w Igrzyskach, otrzyma na to czas do 31 lipca[1]. Ostatecznie Polska wysłała ekipę narodową liczącą 263 zawodniczek i zawodników (160 mężczyzn i 103 kobiety). Chorążym ekipy został kajakarz Marek Twardowski, funkcję szefa Polskiej Misji Olimpijskiej pełnił Kajetan Broniewski. Polska uczestniczyła w letnich igrzyskach olimpijskich po raz 19.

• Rafał Ratajczyk – kolarstwo torowe: wyścig punktowy, zajął 11. miejsce z 10 pkt
  • Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński, Łukasz Kwiatkowski – kolarstwo torowe: sprint drużynowy, odpadli w eliminacjach (13. czas)

Lekkoatletyka | edytuj kod

Mężczyźni

Kobiety

Łucznictwo | edytuj kod

Kobiety

Mężczyźni

• Jacek Proć – odpadł w 1/8 finału,sklasyfikowany ostatecznie na 12. miejsce, w pierwszej rundzie ustanowił rekord olimpijski (116 pkt)
  • Rafał Dobrowolski – indywidualnie - odpadł w 1/8 finału (14. wynik)

• Krzysztof Szramiak – 77 kg - zajął 8. miejsce
  • Bartłomiej Bonk – 94 kg - nie został sklasyfikowany (zajął 8. miejsce w rwaniu, nie zaliczył żadnej próby w podrzucie)
  • Szymon Kołecki – 94 kg - złoty medal (po dyskwalifikacji Kazacha za doping)
  • Marcin Dołęga – 105 kg - brązowy medal (po dyskwalifikacji Rosjanina za doping)
  • Robert Dołęga – 105 kg - zajął 7. miejsce (po dyskwalifikacjach Rosjanina i Ukraińca za doping)

Mężczyźni

• Wojciech Knapik – pistolet pneumatyczny (ppn 60), zajął 23. miejsce (po dyskwalifikacji reprezentanta Korei Północnej); pistolet dowolny (pdw 60), zajął 38. miejsce (po dyskwalifikacji reprezentanta Korei Północnej)
  • Robert Kraskowski – karabin dowolny 3 pozycje (kdw 3x40) zajął 33. miejsce, karabin pneumatyczny (kpn 60), zajął 33. miejsce; karabin dowolny leżąc (kdw 60), zajął 25. miejsce