Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018


Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 – 62-osobowa reprezentacja Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w Pjongczangu.

W kadrze znalazło się 36 mężczyzn i 26 kobiet. Reprezentacja Polski miała swoich przedstawicieli w 12 spośród 15 dyscyplin[1]. Była to najliczniejsza reprezentacja kraju w historii 23 startów na zimowych igrzyskach olimpijskich. Chorążym reprezentacji podczas ceremonii otwarcia był panczenista Zbigniew Bródka, dla którego był to czwarty występ olimpijski, a podczas ceremonii zamknięcia – bobsleista Mateusz Luty.

Spis treści

Kwalifikacje | edytuj kod

Kombinacja norweska | edytuj kod

W zawodach kombinacji norweskiej może wziąć udział maksymalnie 55 zawodników. Kwoty startowe w kombinacji norweskiej dla poszczególnych krajów uwarunkowane były wynikami zawodników z danego państwa w okresie kwalifikacyjnym (1 lipca 2016 – 21 stycznia 2018), Narodowy komitet olimpijski może wystawić co najwyżej 5 reprezentantów. Polsce przypadły 4 miejsca startowe (trzy za wyniki osiągane w Pucharze Świata i Letnim Grand Prix oraz jedno w celu uzupełnienia liczby krajów uprawnionych do startu w konkursie drużynowym do poziomu 10 reprezentacji)[2]. Zawodnicy mogą wziąć udział, gdy w ciągu swojej kariery zdobyli co najmniej jeden punkt w Pucharu Świata lub Letnim Grand Prix lub, w okresie kwalifikacyjnym, zgromadzili przynajmniej jeden punkt w klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego. W jednej konkurencji może wystąpić maksymalnie czterech zawodników z jednego kraju[3]. W polskiej kadrze znaleźli się Paweł Słowiok, Adam Cieślar, Szczepan Kupczak i Wojciech Marusarz.

Łyżwiarstwo figurowe | edytuj kod

Polscy łyżwiarze figurowi mogli uzyskać kwalifikację olimpijską podczas dwóch imprez rozgrywanych w 2017 roku. Pierwszą możliwością kwalifikacji były mistrzostwa świata, podczas których państwa mogły uzyskać maksymalnie do 3 kwalifikacji w każdej z czterech konkurencji. Pozostałe wolne miejsca zostały obsadzone podczas turnieju Nebelhorn Trophy, gdzie każdy kraj mógł uzyskać tylko jedno miejsce w każdej konkurencji z zastrzeżeniem, że do tej pory nie zagwarantował sobie startu na igrzyskach. Na mistrzostwach świata, rozgrywanych w dniach od 29 marca do 2 kwietnia 2017 r. w Helsinkach, Polskę reprezentowało troje łyżwiarzy – solista Igor Rezniczenko oraz para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew[4]. Podczas tych zawodów jedynie para taneczna, dzięki zajęciu czternastego miejsca, zdołała uzyskać kwalifikację olimpijską i zapewniła Polsce jedno miejsce w tej konkurencji na zimowych igrzyskach olimpijskich[5]. Solista Igor Reziczenko, zajmując 29. miejsce, nie zakwalifikował się do drugiej części zawodów (program dowolny), co przekreśliło jego szanse na zdobycie kwalifikacji podczas tej imprezy[6]. W drugich i zarazem ostatnich zawodach, podczas których państwa mogły uzyskać kwalifikację do zimowych igrzysk olimpijskich, o miejsce dla Polski walczyli solista Igor Rezniczenko oraz solistka Elżbieta Gabryszak. W puli turnieju Nebelhorn Trophy, rozgrywanego w dniach 27–30 września 2017, do obsadzenia pozostało po sześć miejsc w konkurencjach solistów. Tym samym, pomimo zajęcia 11. miejsca, Igor Rezniczenko nie uzyskał kwalifikacji olimpijskiej, a Polska znalazła się na 4. miejscu listy oczekujących. Solistka Elżbieta Gabryszak zajęła 24. miejsce i również nie zdołała uzyskać kwalifikacji[7].

Saneczkarstwo | edytuj kod

Dla saneczkarzy podstawą kwalifikacji było miejsce w rankingu FIL, na który składały się punkty zdobywane w zawodach Pucharu Świata w sezonie przedolimpijskim (od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017) i olimpijskim (od 1 lipca 2017 do 31 grudnia 2017)[8]. Aby pojechać do Pjongczangu zawodnicy w jedynkach mężczyzn musieli zajmować minimum 37 lokatę, dla pań była to 27 lokata, a dla męskich dwójek 17. Dodatkowym wymogiem było minimum pięciokrotne zajęcie miejsc punktowanych, w powyższym okresie, w zawodach Pucharu Świata, Pucharu Świata Juniorów lub Pucharze Narodów. 20 grudnia 2017 roku w liście przesłanym do PKOL FIL potwierdził, że Polacy wywalczyli 6 kwalifikacji. Byli to: Ewa Kuls-Kusyk (24. lokata w rankingu), Natalia Wojtuściszyn (25.), Maciej Kurowski (28.), Mateusz Sochowicz (34.) w jedynkach oraz Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski (15.) w dwójkach[9].

Skoki narciarskie | edytuj kod

Kwoty startowe w skokach narciarskich dla poszczególnych krajów uwarunkowane były wynikami zawodników z danego państwa w okresie kwalifikacyjnym (1 lipca 2016 – 21 stycznia 2018)[10]. Zgodnie z tymi kryteriami Polska otrzymała prawo zgłoszenia do igrzysk 5 mężczyzn oraz żadnej kobiety[11]. Do zawodów olimpijskich w skokach narciarskich zakwalifikowani mogli zostać zawodnicy, którzy urodzili się przed 2002 rokiem, spełnili postanowienia Karty Olimpijskiej i wymagania medyczne, a także w swojej karierze zdobyli przynajmniej jeden punkt do klasyfikacji Pucharu Świata lub Letniego Grand Prix lub, w okresie od lipca 2016 do 21 stycznia 2018 zdobyli co najmniej jeden punkt do klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego[10]. Spośród polskich skoczków, którzy spełnili te wymogi, szkoleniowiec reprezentacji Stefan Horngacher powołał na igrzyska pięciu zawodników. W kadrze olimpijskiej znaleźli się: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Piotr Żyła i Maciej Kot[12].

Pozostałe dyscypliny | edytuj kod

Curling | edytuj kod

W curlingu eliminacjami były mistrzostwa świata. Reprezentacje Polski nie wystąpiły w turniejach kobiet i mężczyzn. Awans olimpijski był możliwy jedynie w przypadku curlingu par mieszanych, punkty kwalifikacyjne przyznawano pierwszym 12 drużynom. Polacy nie zdobyli punktów – w 2016 Aneta Lipińska i Michał Janowski zajęli 22. pozycję[13], rok później para Karolina Florek i Damian Herman została sklasyfikowana na 33. miejscu[14].

Hokej na lodzie | edytuj kod

Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie mężczyzn rozpoczęła kwalifikacje do igrzysk od trzeciej rundy. W turnieju rozgrywanym w Budapeszcie w dniach 11–14 lutego 2016 roku pokonała Estonię, Litwę oraz Węgry i z pierwszego miejsca awansowała do ostatniej rundy kwalifikacji[15]. Turniej decydujący o awansie na igrzyska odbył się w dniach 1–4 września 2016 roku w Mińsku, a rywalami były reprezentacje Białorusi, Słowenii i Danii. Polscy hokeiści przegrali wszystkie trzy spotkania i zajęli ostatnie miejsce w tabeli, natomiast awans uzyskała reprezentacja Słowenii[16]. Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie kobiet rywalizowała o awans na igrzyska od drugiej rundy kwalifikacji. W turnieju rozgrywanym w dniach 3–6 listopada 2016 roku w Astanie Polki zajęły drugie miejsce w grupie. Zwycięstwo odniosły reprezentantki Kazachstanu i awansowały do dalszych eliminacji[17].

Delegacja olimpijska | edytuj kod

Funkcję przewodniczącego polskiej reprezentacji olimpijskiej w Pjongczangu pełnił Andrzej Kraśnicki, a jego zastępcą był Adam Krzesiński. Rolę attaché olimpijskiego pełnił Wojciech Jasiński, prezes Polskiego Koncernu Naftowego Orlen[18]. Szefem misji olimpijskiej była Marzenna Koszewska, której zastępcą był Marcin Nowak, a funkcję członków misji pełnili Ewelina Wawrynkiewicz-Binda, Urszula Jankowska i Marcin Doroś. Rzecznikiem prasowym kadry był Henryk Urbaś, a szefem misji medycznej Hubert Krysztofiak. W skład misji medycznej weszli ponadto lekarze Jarosław Krzywański, Marek Krochmalski, fizjoterapeuta Piotr Trochimczuk oraz psycholog sportu Martyna Nowak[19].

Głównymi trenerami reprezentacji Polski w poszczególnych dyscyplinach na igrzyskach olimpijskich w Vancouver byli: Mykola Panitkin (biathlon mężczyzn), Tobias Torgersen (biathlon kobiet)[20], Janusz Krężelok i Andrzej Michałek (biegi narciarskie mężczyzn), Janusz Krężelok i Mariusz Hluchnik (biegi narciarskie kobiet), Aleksander Wierietielny (trener Justyny Kowalczyk)[21], Jānis Miņins (bobsleje)[22], Danny Winkelmann (kombinacja norweska)[23], Sylwia Nowak-Trębacka (łyżwiarstwo figurowe)[24], Krzysztof Niedźwiedzki (łyżwiarstwo szybkie kobiet), Witold Mazur (łyżwiarstwo szybkie mężczyzn), Toumas Nieminen (trener główny - sprint)[25], Markus Sparber (trener główny narciarstwa alpejskiego), Marcin Orłowski, Armin Jeitner, Markus Sparber, Mariusz Kłusak (trenerzy indywidualni narciarzy alpejskich)[26], Przemysław Buczyński (narciarstwo dowolne)[27], Marek Skowroński (saneczkarstwo)[28], Anna Lukanova-Jakubowska (short-track)[29], Stefan Horngacher (skoki narciarskie)[30], Piotr Skowroński, Mariusz Kufel (snowboard)[31].

Polska delegacja olimpijska na igrzyska w Pjongczangu liczyła łącznie osób

Ślubowanie | edytuj kod

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości ślubowania ekipy olimpijskiej reprezentującej Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu 2018

We wtorek 30 stycznia 2018 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się ślubowanie olimpijskie pierwszej grupy reprezentantów Polski przed igrzyskami w Pjongczangu. Przysięgę złożyło trzynaścioro sportowców, przedstawicieli łyżwiarstwa szybkiego, short tracku oraz ich sztaby szkoleniowe. Tekst przysięgi odczytała Katarzyna Bachleda-Curuś. Ślubował również Zbigniew Bródka, który będzie pełnił rolę chorążego reprezentacji. Wszyscy zawodnicy odebrali pamiątkowe medale z wybitą łyżwą i złożyli podpis na polskiej fladze[32]. Druga grupą, która złożyła ślubowanie byli saneczkarze, którzy nominacje olimpijskie odebrali w środę 31 stycznia. W imieniu zawodników przysięgę odczytała Ewa Kuls-Kusyk, a trenerów Marek Skowroński[33]. Trzecią grupą, która otrzymała nominacje na wyjazd do Pjongczangu byli biathloniści, narciarze alpejscy i biegacze narciarscy. Złożyli oni przysięgę w czwartek 1 lutego w Centrum Olimpijskim. Jej słowa w imieniu zawodników odczytała biathlonistka Weronika Nowakowska, natomiast w imieniu trenerów i osób towarzyszących Janusz Krężelok[34]. Następnego dnia ślubowanie złożyli bobsleiści oraz osoby ich wspomagające. W imieniu sportowców przysięgę odczytał Mateusz Luty, a w imieniu sztabu szkoleniowego trener Janis Minins[35]. W poniedziałek 5 lutego w Centrum Olimpijskim PKOl nominacje olimpijskie otrzymali skoczkowie narciarscy oraz łyżwiarze figurowi wraz ze sztabami szkoleniowymi i osobami wspomagającymi. Słowa przysięgi w imieniu zawodników odczytał Dawid Kubacki, a w imieniu trenerów i osób współpracujących Sylwia Nowak-Trębacka, trenerka polskiej pary łyżwiarskiej. Gościem specjalnym był premier Mateusz Morawiecki[36].

Sponsorzy | edytuj kod

Sponsorami Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a co za tym idzie reprezentacji Polski na igrzyska w Pjongczangu były firmy: Totalizator Sportowy będący sponsorem generalnym, PKN Orlen, który był sponsorem strategicznym, Tauron Polska Energia oraz 4F sponsor kolekcji olimpijskiej. Głównym partnerem medycznym była grupa LuxMed, a oficjalnym przewoźnikiem został Lot. Ponadto oficjalnymi partnerami reprezentacji Polski byli: Columna Medica oraz Deloitte. Partnerami medialnymi byli Eurosport, Rzeczpospolita, Onet i Przegląd Sportowy[37].

Nagrody finansowe | edytuj kod

23 stycznia Polski Komitet Olimpijski uchwalił regulamin dotyczący wysokości nagród finansowych za zdobycie medali na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018[38].

Medale | edytuj kod

Pierwszy medal dla reprezentacji – złoty – zdobył ósmego dnia zawodów finałowych skoczek narciarski Kamil Stoch w konkursie na dużej skoczni[39]. Drugi – brązowy – zdobyli dziesiątego dnia skoczkowie (w składzie Kamil Stoch, Maciej Kot, Stefan Hula oraz Dawid Kubacki) w konkursie drużynowym na dużej skoczni.

Statystyki według dyscyplin | edytuj kod

Najwięcej reprezentantów Polski wystąpiło w biathlonie, biegach narciarskich i łyżwiarstwie szybkim. Żaden reprezentant nie wystąpił w curlingu, hokeju na lodzie i skeletonie.

Skład reprezentacji | edytuj kod

Biathlon | edytuj kod

 Zobacz też: Biathlon na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Polskę w igrzyskach w Pjongczangu reprezentowało dwóch biathlonistów i pięć biathlonistek. Najbardziej doświadczonymi zawodniczkami w polskiej kadrze były Magdalena Gwizdoń oraz Krystyna Guzik, dla których były to czwarte igrzyska w karierze.

Źródło[40]:

Kobiety | edytuj kod

Mężczyźni | edytuj kod

Sztafeta mieszana | edytuj kod

Biegi narciarskie | edytuj kod

 Zobacz też: Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Źródło[50]:

Kobiety | edytuj kod

Mężczyźni | edytuj kod

Bobsleje | edytuj kod

 Zobacz też: Bobsleje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

W polskiej kadrze olimpijskiej na igrzyska w Pjongczangu znalazło się pięciu bobsleistów, którzy byli debiutantami na olimpiadzie[62]. Spośród nich Mateusz Luty i Krzysztof Tylkowski wystąpili w obu konkurencjach mężczyzn – dwójkach i czwórkach, a Arnold Zdebiak nie wystąpił w żadnej konkurencji. W dwójkach zajęli 24. miejsce w stawce 30 bobów. W czwórkach polski bob został sklasyfikowany na 13. miejscu.

Mężczyźni | edytuj kod

Kombinacja norweska | edytuj kod

 Zobacz też: Kombinacja norweska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Źródło[65]:

Mężczyźni | edytuj kod

Łyżwiarstwo figurowe | edytuj kod

 Zobacz też: Łyżwiarstwo figurowe na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Źródło[71]:

Kobiety | edytuj kod

Mężczyźni | edytuj kod

Łyżwiarstwo szybkie | edytuj kod

 Zobacz też: Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Źródło[72]:

Kobiety | edytuj kod

Mężczyźni | edytuj kod

Narciarstwo alpejskie | edytuj kod

 Zobacz też: Narciarstwo alpejskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Źródło[81]:

Kobiety | edytuj kod

Mężczyźni | edytuj kod

Narciarstwo dowolne | edytuj kod

 Zobacz też: Narciarstwo dowolne na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Źródło[91]:

Kobiety | edytuj kod

Saneczkarstwo | edytuj kod

 Zobacz też: Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Polska wysłała na igrzyska w Pjongczangu sześcioro saneczkarzy – czterech mężczyzn i dwie kobiety[92]. Najbardziej doświadczonym zawodnikiem w kadrze był Maciej Kurowski, dla którego były to trzecie igrzyska w karierze. W swojej drugiej olimpiadzie uczestniczyły Ewa Kuls-Kusyk i Natalia Wojtuściszyn. Po raz pierwszy na igrzyskach wystąpili Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski. W rywalizacji jedynek mężczyzn wzięli udział Maciej Kurowski i Mateusz Sochowicz. Kurowski zajął 19. miejsce wśród 40. sklasyfikowanych zawodników, co było jego najlepszym rezultatem podczas startów w zawodach olimpijskich. W poprzednich startach dwukrotnie klasyfikowany był na 23. miejscu w Vancouver i Soczi. Sochowicz natomiast został sklasyfikowany na 27. pozycji[93]. W konkurencji jedynek kobiet wystąpiły Ewa Kuls-Kusyk, która ukończyła rywalizację na 20. miejscu spośród 30. startujących zawodniczek, natomiast Natalia Wojtuściszyn uplasowała się na 25. pozycji[94]. W porównaniu do poprzednich igrzysk Kuls-Kusyk poprawiła się o jedną pozycję, z kolei Wojtuściszyn zanotowała gorszy start niż cztery lata wcześniej kiedy to zajęła 16 miejsce. W rywalizacji dwójek Chmielewski i Kowalewski zajęli 12. miejsce na 20 startujących reprezentacji[95]. Ostatnią konkurencją była rywalizacja sztafet, w której udział wzięli Ewa Kuls-Kusyk, Maciej Kurowski, Wojciech Chmielewski oraz Jakub Kowalewski. Polska drużyna zajęła 8. miejsce spośród 13. startujących reprezentacji[96].

Kobiety | edytuj kod

Mężczyźni | edytuj kod

Sztafeta | edytuj kod

Short track | edytuj kod

 Zobacz też: Short track na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Źródło[97]:

Kobiety | edytuj kod

Mężczyźni | edytuj kod

Skoki narciarskie | edytuj kod

 Zobacz też: Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Źródło[117]:

Mężczyźni | edytuj kod

Snowboard | edytuj kod

 Zobacz też: Snowboarding na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Źródło[123]:

Kobiety | edytuj kod

Mężczyźni | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Igrzyska 24 (pol.). [dostęp 2018-01-23].
 2. Olympic quotas list, FIS-Ski [dostęp 2018-01-31]  (ang.).
 3. Qualification System For the XXIII Olympic Winter Games Pyeongchang 2018 (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2017-12-06].
 4. Polacy powalczą o mistrzostwo świata w łyżwiarstwie figurowym. Polsatsport.pl, 2017-03-28. [dostęp 2018-01-28].
 5. MŚ w łyżwiarstwie figurowym: Triumf Virtue i Moira, Polacy na 14. miejscu. Polsatsport.pl, 2017-04-01. [dostęp 2018-01-28].
 6. MŚ w łyżwiarstwie figurowym: Liderem Fernandez, 29. miejsce Rezniczenki. Polsatsport.pl, 2017-03-30. [dostęp 2018-01-28].
 7. ISU CS Nebelhorn Trophy 2017 (ang.). isuresults.com, 2017-09-27. [dostęp 2018-01-28].
 8. System kwalifikacji do XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018. olimpijski.pl. [dostęp 2018-01-30].
 9. Sześć kwalifikacji na zimowe igrzyska olimpijskie W Pyeongchang 2018. pzssan.com.pl. [dostęp 2018-01-30].
 10. a b QUALIFICATION SYSTEM FOR THE XXIII OLYMPIC WINTER GAMES PYEONGCHANG 2018: Ski Jumping, FIS-Ski [dostęp 2018-01-30]  (ang.).
 11. Olympic quotas list, FIS-Ski [dostęp 2018-01-30]  (ang.).
 12. Andrzej Mysiak: ZIO Pjongczang: Horngacher nie zaskoczył.... Skokinarciarskie.pl, 21 stycznia 2018. [dostęp 2018-01-29].
 13. Mistrzostwa Świata Par Mieszanych w Curlingu 2016 w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.)
 14. Mistrzostwa Świata Par Mieszanych w Curlingu 2017 w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.)
 15. Polska najlepsza w Budapeszcie. hokej.net, 2016-02-14. [dostęp 2018-01-26].
 16. Kwalifikacje do ZIO: Trzecia porażka i ostatnie miejsce Polaków. hokej.net, 2016-09-04. [dostęp 2018-01-26].
 17. Drugie miejsce Polek. MVP dla jubilatki. hokej.net, 2016-11-06. [dostęp 2018-01-26].
 18. Pjongczang 2018: Wojciech Jasiński attaché reprezentacji Polski. sport.onet.pl, 2017-12-15. [dostęp 2018-01-31].
 19. Misja Olimpijska. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 20. Biathlon - kadra. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 21. Biegi narciarskie - kadra. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 22. Bobsleje - kadra. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 23. Kombinacja norweska - kadra. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 24. Łyżwiarstwo figurowe - kadra. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 25. Łyżwiarstwo szybkie - kadra. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 26. Narciarstwo alpejskie - kadra. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 27. Narciarstwo dowolne - kadra. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 28. Saneczkarstwo - kadra. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 29. Short-track - kadra. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 30. Skoki narciarskie - kadra. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 31. Snowboard - kadra. olimpijski.pl. [dostęp 2018-03-06].
 32. PCh 2018: Pierwsze ślubowanie za nami. olimpijski.pl, 2018-01-30. [dostęp 2018-01-30].
 33. PCh 2018: ślubowali saneczkarze. olimpijski.pl, 2018-01-31. [dostęp 2018-02-01].
 34. Nominacje dla biathlonistów i narciarzy. olimpijski.pl, 2018-02-01. [dostęp 2018-02-05].
 35. PCh 2018: Bobsleiści zaprzysiężeni. olimpijski.pl, 2018-02-02. [dostęp 2018-02-05].
 36. PCh 2018: Skoczkowie i łyżwiarze figurowi odebrali nominacje. olimpijski.pl, 2018-02-05. [dostęp 2018-02-05].
 37. Sponsorzy. olimpijski.pl. [dostęp 2018-02-01].
 38. Nagrody za medale w Pjongczang. [dostęp 2018-01-24].
 39. MichalM. Szadkowski MichalM., Pjongczang 2018. Złoty Kamil Stoch!, wyborcza.pl, 17 lutego 2018 [dostęp 2018-02-17]  (pol.).
 40. Biathlon. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 41. Results – Women’s 7.5km Sprint (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-11].
 42. Results – Women’s 10km Pursuit (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-12].
 43. Results – Women’s 15km Individual (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-16)].
 44. Results – Women’s 12.5km Mass Start (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-19].
 45. Alpensia Biathlon Centre - Biathlon - Women's 4x6km Relay - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 22 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 46. Results – Men’s 10km Sprint (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-11].
 47. Results – Men’s 12.5km Pursuit (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-12].
 48. Results – Men’s 20km Indyvidual (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-15].
 49. Results – 2x6km Women + 2x7.5km Men Mixed Relay (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-21].
 50. Biegi narciarskie. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 51. Results – Ladies’ 7.5km + 7.5km Skiathlon (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-12].
 52. Alpensia Cross-Country Skiing Centre - Cross-Country Skiing - Ladies' Sprint Classic - Qualification - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 13 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 53. Alpensia Cross-Country Skiing Centre - Cross-Country Skiing - Ladies' Sprint Classic - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 54. Results – Ladies’ 10km Free (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-16].
 55. Results – Ladies’ 30km Mass Start Classic (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-27].
 56. Alpensia Cross-Country Skiing Centre - Cross-Country Skiing - Ladies' Team Sprint Free - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 21 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 57. Results – Ladies’ 4 × 5km Relay (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-19].
 58. Results – Men’s 15km + 15km Skiathlon (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-12].
 59. Results – Men’s Sprint Classic (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-22].
 60. Alpensia Cross-Country Skiing Centre - Cross-Country Skiing - Men's 15km Free - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 16 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 61. Alpensia Cross-Country Skiing Centre - Cross-Country Skiing - Men's Team Sprint Free - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 21 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 62. Boblseje. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 63. Olympic Sliding Centre - Bobsleigh - 2-man - Official Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobsleja i Toboganu, 19 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 64. Medals and Ranking – 4-man (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-27].
 65. Kombinacja norweska. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 66. Results – Individual Gundersen NH/10km (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-14].
 67. Alpensia Ski Jumping Centre - Nordic Combined - Individual Gundersen LH/10km - Ski Jumping Competition Round - Intermediate Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 20 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 68. Alpensia Cross-Country Centre - Nordic Combined - Individual Gundersen LH/10km - Cross-Country - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 20 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 69. Alpensia Ski Jumping Centre - Nordic Combined - Team Gundersen LH/4x5km - Ski Jumping Competition Round - Intermediate Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 22 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 70. Alpensia Cross-Country Centre - Nordic Combined - Team Gundersen LH/4x5km - Cross-Country - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 22 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 71. Łyżwiarstwo figurowe. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 72. Łyżwiarstwo szybkie. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 73. Result – Ladies’ 500m (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-21].
 74. Result – Ladies’ 1,000m (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-14].
 75. Gangneung Oval - Speed Skating - Ladies' 1,500m - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 12 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 76. Gangneung Oval - Speed Skating - Ladies' 3,000m - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 10 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 77. Result – Men’s 500m (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-21].
 78. Result – Men’s 1,000m (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-27].
 79. Result – Men’s 1,500m (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-13].
 80. Result – Men’s 5,000m (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-13].
 81. Narciarstwo alpejskie. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 82. Alpine Skiing Results Ladies Downhil (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-03-29].
 83. Alpine Skiing Results Ladies Super-G (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-03-29].
 84. Alpine Skiing Results Ladies Giant Slalom Run 1 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-03-29].
 85. alpine Skiing Results Ladies Alpine Combined (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-03-29].
 86. Jeongseon Alpine Centre - Alpine Skiing - Men's Downhill - Official Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 15 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 87. Jeongseon Alpine Centre - Alpine Skiing - Men's Super-G - Official Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 16 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 88. Jeongseon Alpine Centre - Alpine Skiing - Men's Alpine Combined - Official Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 13 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 89. Jeongseon Alpine Centre - Alpine Skiing - Men's Giant Slalom - Official Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 18 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 90. Alpine Skiing Results Men's Slalom (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-03-29].
 91. Narciarstwo dowolne. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 92. Saneczkarstwo (kadra). Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 93. a b c Olympic Sliding Centre - Luge - Men's Singles - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 11 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 94. a b c Olympic Sliding Centre - Luge - Women's Singles - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 13 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 95. a b Olympic Sliding Centre - Luge - Doubles - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 14 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 96. a b Final Results Team Relay Luge (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-15].
 97. Short track. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 98. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Ladies' 500m - Heats - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 13 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 99. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Ladies' 500m - Quarterfinals - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 13 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 100. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Ladies' 500m - Semifinals - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 13 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 101. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Ladies' 500m - Finals - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 13 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 102. Short Track Speed Skating - Medals and Ranking – Ladies' 500m (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games. [dostęp 2020-05-17].
 103. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Ladies' 1,000m - Heats - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 20 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 104. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Ladies' 1,000m - Quarterfinals - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 22 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 105. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Ladies' 1,000m - Semifinals - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 22 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 106. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Ladies' 1,000m - Finals - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 22 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 107. Short Track Speed Skating - Medals and Ranking – Ladies' 1,000m (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games. [dostęp 2020-05-17].
 108. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Ladies' 1,500m - Heats - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 17 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 109. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Ladies' 1,500m - Semifinals - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 17 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 110. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Ladies' 1,500m - Finals - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 17 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 111. Short Track Speed Skating - Medals and Ranking – Ladies' 1,500m (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games. [dostęp 2020-05-17].
 112. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Men's 500m - Heats - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 20 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 113. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Men's 500m - Quarterfinals - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 22 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 114. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Men's 500m - Semifinals - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 22 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 115. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Men's 500m - Finals - Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 22 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 116. Gangneung Ice Arena - Short Track Speed Skating - Men's 500m - Event Classification (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 22 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 117. Skoki narciarskie. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 118. Alpensia Ski Jumping Centre - Ski Jumping - Men's Normal Hill Individual - Qualification - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 8 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 119. Alpensia Ski Jumping Centre - Ski Jumping - Men's Normal Hill Individual - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 9 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 120. Alpensia Ski Jumping Centre - Ski Jumping - Men's Large Hill Individual - Qualification - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 16 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 121. Alpensia Ski Jumping Centre - Ski Jumping - Men's Large Hill Individual - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 17 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 122. Alpensia Ski Jumping Centre - Ski Jumping - Men's Team - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 19 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 123. Snowboard. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 124. Phoenix Snow Park - Snowboard - Ladies' Parallel Giant Slalom - Qualification Run - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 24 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 125. Phoenix Snow Park - Snowboard - Ladies' Parallel Giant Slalom - Qualification - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 24 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 126. Phoenix Snow Park - Snowboard - Ladies' Parallel Giant Slalom - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 24 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 127. Snowboard Results Ladies Snowboard Cross Qualification (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-03-30].
 128. Snowboard Results Ladies Snowboard Cross Quarterfinal 1 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-03-30].
 129. Snowboard Results Men's Snowboard Cross Seeding Run 2 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-03-29].
 130. Snowboard Results Men's Snowboard Cross 1/8 Final 8 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-03-29].
 131. Snowboard Results Men's Snowboard Cross Quarterfinal 4 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-03-29].
 132. Phoenix Snow Park - Snowboard - Men's Parallel Giant Slalom - Qualification Run - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 24 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 133. Phoenix Snow Park - Snowboard - Men's Parallel Giant Slalom - Qualification - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 24 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].
 134. Phoenix Snow Park - Snowboard - Men's Parallel Giant Slalom - Results (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska, 24 lutego 2018. [dostęp 2020-05-17].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Polska na igrzyskach olimpijskich

 1. ze względu na bojkot Polska nie wzięła udziału w tych igrzyskach
Państwa uczestniczące w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w Pjongczangu, Korea Południowa

Na podstawie artykułu: "Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy