Polski Przemysł Spirytusowy


Polski Przemysł Spirytusowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polski Przemysł Spirytusowy (PPS) jest branżową organizacją, zrzeszającą producentów spirytusu i wyrobów spirytusowych. Głównym zadaniem PPS jest podejmowanie działań służących rozwojowi branży spirytusowej, m.in. poprzez współdziałanie z przedstawicielami władzy publicznej i organizacjami społecznymi.

Działalność PPS koncentruje się na dwóch obszarach: legislacji oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Codzienną pracą PPS kieruje Zarząd, którego Prezesem jest Leszek Wiwała.

Historia | edytuj kod

Początki PPS sięgają 1921 roku, kiedy to powołano Naczelną Organizację Przemysłu Spirytusowego w Polsce. W PRL, w ramach gospodarki centralnie sterowanej, nie było miejsca na samorządnie działającą organizację przemysłu spirytusowego. Dopiero po rozdzieleniu Państwowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego przez Ministra Rolnictwa w latach 1991–1992, władze poszczególnych przedsiębiorstw państwowych zdecydowały o reaktywowaniu branżowej reprezentacji przemysłu spirytusowego. Nowa organizacja – Krajowa Rada Przetwórstwa Spirytusu (KRPS) – oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w maju 1993 roku, w ramach Stowarzyszenia Naukowo Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. W 2006 roku przekształcono Krajową Radę Przetwórstwa Spirytusu na Polski Przemysł Spirytusowy.

PPS jest jednym z członków założycieli działającej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi Radzie Gospodarki Żywnościowej (RGŻ), a od 2004 roku członkiem Europejskiej Konfederacji Producentów Alkoholi (CEPS).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Polski Przemysł Spirytusowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy