Polski Związek Motorowy


Polski Związek Motorowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ośrodek szkolenia kierowców PZMot-u w Kłodzku

Polski Związek Motorowy (PZM, PZMot) – powstał 30 stycznia 1950 roku, jako efekt połączenia Automobilklubu Polski (rok założenia 1909) i Polskiego Związku Motocyklowego (rok założenia 1924)[1]. Jest związkiem stowarzyszeń i działa na podstawie Prawa o Stowarzyszeniach (ustawa z dn. 07 kwietnia 1989 r.) oraz według Ustawy o Sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r.[2]

Skupia entuzjastów i sympatyków sportów motorowych i motoryzacji w każdym jej aspekcie. Związek zrzesza 368 klubów, natomiast sam jest członkiem pięciu federacji międzynarodowych:

Jest również członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Spis treści

Działalność | edytuj kod

Zgodnie ze statutem, celem PZM jest rozwój sportów motorowych – samochodowego, motocyklowego, żużlowego i kartingowego, zarówno w formie wyczynowej, jak i masowej i popularnej. Związek angażuje się także w rozwój turystyki motorowej, campingu i caravaningu. Propaguje kulturę motoryzacyjną , otacza opieką zabytki motoryzacji i działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez popularyzację przepisów ruchu drogowego. Związek prowadzi działalność służącą wychowaniu komunikacyjnemu dzieci i młodzieży- współorganizuje finały Ogólnopolskich Turniejów Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym oraz Motoryzacyjnego. W PZM działa także społeczny ruch Ratownictwa Drogowego, w ramach którego organizowane są szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, jak również Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych.

PZM organizuje rocznie ponad 2000 imprez sportowych i turystycznych. Do najważniejszych, o randze ponad – krajowej, można zaliczyć:

 • Międzynarodowe Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski – WSMP,
 • Międzynarodowe Długodystansowe Samochodowe Mistrzostwa Polski – Endurance,
 • Mistrzostwa Świata Rajdach Samochodowych – WRC
 • Mistrzostwa Europy w Rallycrossie,
 • Trzy rundy Grand Prix na żużlu – Speedway,
 • Mistrzostwa Świata w Enduro,
 • Mistrzostwa Świata SuperEnduro,
 • Mistrzostwa Europy Enduro,
 • Trzy rundy Mistrzostw Europu w Motocrossie,
 • Mistrzostwa Świata Freestyle Motocross,
 • Mistrzostwa Świata w Sidecar crossie,
 • Drużynowe Mistrzostwa Świata w Trialu.
 • Mistrzostwa Europy w Trialu.

Zarząd Główny PZM realizuje swoje zadania poprzez 16 zarządów okręgowych, główne komisje, komisje i zespoły. Do najważniejszych należą:

 • Główna Komisja Sportu Samochodowego – GKSS,
 • Główna Komisja Sportu Motocyklowego – GKSM,
 • Główna Komisja Sportu Kartingowego – GKSK,
 • Główna Komisja Sportu Żużlowego – GKSŻ,
 • Główna Komisja Sportów Popularnych i Turystyki – GKSPiT,
 • Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych – GKPZ,
 • Główna Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – GKBRD.

Sport Samochodowy | edytuj kod

Kalendarz imprez PZM obejmuje ponad 100 pozycji o randze ogólnopolskiej lub międzynarodowej, w tym organizowane w kraju rundy mistrzostw świata, Europy, Pucharu Świata i Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej (FIA-CEZ).

Największym zainteresowaniem mediów i kibiców cieszą się od lat rajdy samochodowe, ze sztandarową imprezą PZM – Rajdem Polski.

Równie dynamicznie rozwija się dyscyplina rajdów terenowych, a uwagę kibiców zwracają szczególnie występy polskich załóg w najsłynniejszej imprezie tego typu – Rajdzie Dakar. Do popularyzacji rajdów cross-country przyczyniły się także udane starty byłego mistrza świata w skokach narciarskich Adama Małysza, jednego z najpopularniejszych w kraju sportowców. Rajd Baja Poland odbywający się w województwie zachodniopomorskim, zyskał w 2012 roku rangę rundy Pucharu Świata FIA. Na trasie znajduje się najdłuższy w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie, odcinek specjalny, mający aż 236 km (Drawsko Pomorskie).

Najliczniejszą obsadą szczycą się zawody w wyścigach górskich. W imprezach rangi mistrzostw Polski w różnych kategoriach uczestniczy nawet do 150 kierowców. Atutem tej dyscypliny są profesjonalnie przygotowane trasy, w szczególności ta w Limanowej, o długości 6031 m, uważana za jedną z najlepszych w Europie. Ta opinia spowodowała, że FIA powierzyła Polsce organizację jednej z rund Pucharu Europy oraz Międzynarodowego Challenge'u w wyścigach górskich.

Mistrzostwa Polski w wyścigach przeprowadzane są na torze Poznań i na obiektach zagranicznych. Dzięki staraniom GKSS i partnerom PZM udało się przywrócić rywalizację w Pucharach Markowych – KIA Lotos Race i Volkswagen Castrol Cup. Są to zawody przeznaczone dla młodych i mniej zasobnych finansowo kierowców, dające im szanse rywalizacji i rozwijania kariery sportowej.

Sport Motocyklowy | edytuj kod

Jedną z najbardziej popularnych na świecie dyscyplin motocyklowych jest motocross. W Polsce infrastruktura tego sport jest nieźle rozwinięta, a rundy mistrzostw kraju odbywają się na wielu torach. Organizowane są również w kraju rundy mistrzostw Europy oraz rundy kwalifikacyjne do tych mistrzostw. Reprezentanci kraju pojawiają się na najbardziej prestiżowych imprezach międzynarodowych. Coraz liczniej w zawodach tej wymagającej dyscypliny uczestniczą kobiety. Od 2011 roku w mistrzostwach świata pań z coraz lepszymi wynikami startuje Joanna Miller.

Bardzo widowiskową i wymagającą perfekcyjnej techniki jazdy dyscypliną jest trial. Zawodów rangi mistrzostw Polski odbywa się w sezonie dziesięć, a obok Polaków biorą w nich udział zawodnicy z Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji i Rosji. PZM wielokrotnie był organizatorem dużych zawodów międzynarodowych, w tym drużynowych mistrzostw świata Trial des Nations w Myślenicach w 2010 roku.

Coraz większą popularnością cieszy się Super Enduro, głównie za sprawą sukcesów Tadeusza Błażusiaka, mistrza świata w tej widowiskowej konkurencji. Świadectwem rosnącego zainteresowania jest fakt, że w 2012 roku po raz pierwszy odbył się cały cykl MP w Super Enduro. Doskonałą promocją tej dyscypliny było również przeprowadzenie rundy mistrzostw świata w łódzkiej hali Arena w latach 2012 i 2013.

Zawody cross country gromadzą, obok licencjonowanych zawodników, walczących o tytuły mistrzowskie, coraz liczniejszych amatorów terenowej jazdy, startujących w Pucharze Polski. Liczba uczestników PP wynosi ponad 350 osób. Jest to dla motocyklistów-amatorów doskonała okazja do sprawdzenia swych umiejętności, mająca także walory edukacyjne. Rajdy terenowe spopularyzowały udane występy polskich motocyklistów w mistrzostwach świata FIM, gdzie zdobywali medale, oraz w słynnym Rajdzie Dakar. Podobnie jest w rywalizacji quadów, gdzie Polacy zaliczani są do światowej czołówki.

Sport żużlowy | edytuj kod

Obok rozgrywek ligowych, w których uczestniczą 22 drużyny, organizowane są zawody indywidualne i turnieje towarzyskie. W najwyższej klasie rywalizacji klubowej – Ekstralidze występują czołowi żużlowcy świata, a średnia frekwencja na meczach przekracza 10 tys. osób. Rozgrywkami zarządza Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o., pozostałe zawody ligowe i międzynarodowe pozostają w Głównej Komisji Sportu Żużlowego (GKSŻ).

Polska jest co roku organizatorem trzech zawodów z cyklu Grand Prix, wyłaniającego indywidualnego mistrza świata, a reprezentanci kraju należą do czołówki tej rywalizacji.

Polscy zawodnicy czterokrotnie zdobywali tytuły drużynowego mistrza świata, a w obecnych zawodach Drużynowego Pucharu Świata triumfowali pięciokrotnie m.in. w 2013 roku. Dwóch Polaków – Jerzy Szczakiel w 1973 r. i Tomasz Gollob w 2010 r. sięgnęli po tytuły indywidualnych mistrzów świata, a w kategorii juniorów młodzi polscy żużlowcy aż ośmiokrotnie sięgali po złote medale w rywalizacji indywidualnej i drużynowej.

Kobiety w motoryzacji | edytuj kod

Polski Związek Motorowy stara się przyciągnąć do rywalizacji sportowej jak największą liczby kobiet i podejmuje działania dla ułatwienia im rozpoczęcia kariery zawodniczej. Ważnym zadaniem PZM jest zapewnienie kobietom równych szans udziału w sportowej rywalizacji i wspieranie rozwoju ich karier zawodniczych. W Związku działa zespół ds. Kobiet, który współpracuje z szeregiem organizacji i stowarzyszeń, w tym Komisją ds. Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także uczestniczy aktywnie w pracach komisji kobiet takich organizacji międzynarodowych, jak FIA i FIM.

Rosnące zainteresowanie kobiet sportem widać na przykładzie dyscyplin motocyklowych. Od kilku lat organizowane są regularnie rundy Pucharu Polski Kobiet w Motocrossie, a od 2013 roku zyskały one rangę mistrzostw Polski. Reprezentantki kraju coraz śmielej włączają się do rywalizacji międzynarodowej, uczestnicząc nawet w mistrzostwach świata.

Stosunkowo niewiele pań staruje w rajdach i wyścigach samochodowych. W załogach rajdowych kobiety zazwyczaj pełnią rolę pilotów, pojawiają się jednak w roli kierowców w wyścigach górskich i torowych.

Dużo młodych dziewcząt interesuje się kartingiem, będącym dla większości czołowych kierowców pierwszym etapem kariery. Z powodzeniem uczestniczą one w zawodach krajowych, zarówno amatorskich jak i mistrzowskich. Polki są także wśród uczestniczek międzynarodowego projektu CIK FIA Academy.

PZM wspiera również aktywność kobiet w dziedzinach pozasportowych. Pozytywnym zjawiskiem jest coraz powszechniejszy udział kobiet-kierowców na imprezach pojazdów zabytkowych, rajdach turystycznych czy zlotach.

Karting – szkoła motoryzacji | edytuj kod

Karting to dyscyplina sportu motorowego uprawiana przez dzieci i młodzież, będąca szkołą techniki jazdy, a jednocześnie doskonałą formą politechnicznego wychowania młodego pokolenia przyszłych kierowców. Organizacją zawodów, opracowywaniem regulaminów i promocja tej dyscypliny zajmuje się Główna Komisja Sportu Kartingowego (GKSK)

W kraju rozgrywane są mistrzostwa Polski i szereg cykli pucharowych w różnych kategoriach wiekowych. Organizowane są regularnie Międzynarodowe Mistrzostwa Polski, z udziałem zawodników zagranicznych. Z kolei najlepsi polscy kierowcy z powodzeniem startują w zawodach organizowanych przez międzynarodową federację CIK-FIA – mistrzostwach świata i Europy.

Usługi | edytuj kod

Związek prowadzi także działalność gospodarczą, związaną z usługami motoryzacyjnymi. PZM jest rzecznikiem potrzeb i interesów polskiego środowiska motoryzacyjnego, współtworzy jego siłę i międzynarodowy prestiż. Dysponując kapitałem doświadczenia i wiedzy, bogatym zapleczem eksperckim i naukowym, związek stanowi dla swoich członków, sympatyków i klientów wiarygodną instytucję o wysokim potencjale profesjonalnej wiedzy technicznej, prawnej, turystycznej i marketingowej.

Władze | edytuj kod

Zarząd Główny, kadencja 2015-2019:

W latach 1956–1989 prezesem PZM był Roman Pijanowski, w latach 1989–2017 Andrzej Witkowski, a od 2017 jest nim Michał Sikora[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Utworzenie Polskiego Związku Motorowego, „Głos Wielkopolski”, 6 lutego 1950 [dostęp 2020-06-25] .
 2. Wykaz zarejestrowanych krajowych związków sportowych (pol.). msport.gov.pl. [dostęp 2012-09-28].
 3. FIA Members (ang.). fia.com. [dostęp 2012-09-28].
 4. Andrzej Witkowski zrezygnował z funkcji prezesa PZM-Sport, sport.onet.pl [dostęp 2017-11-26]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Polski Związek Motorowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy