Polski Związek Piłki Nożnej


Polski Związek Piłki Nożnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polski Związek Piłki Nożnej (oficjalny skrót PZPN) – ogólnokrajowe stowarzyszenie piłkarskie, posiadające osobowość prawną, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie statutu, będące jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki nożnej (także halowej, plażowej zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i za granicą.

Założony w dniach 20–21 grudnia 1919 w Warszawie. Od 20 kwietnia 1923 należy do FIFA (przyjęcie na pierwszym powojennym kongresie w Genewie)[2], a od 2 marca 1955 do UEFA (przyjęcie na kongresie w Wiedniu)[3].

Spis treści

Organizacja | edytuj kod

PZPN odpowiada za:

 • szkolenie dzieci i młodzieży (finansowanie w ramach PZPN, środków z UEFA i budżetu państwa),
 • organizację i nadzór nad 9 ligami rozgrywkowymi – 3 profesjonalnymi – Ekstraklasą, I i II Ligą Polską:
 • terminarz spotkań, zarówno towarzyskich, jak i o punkty oraz w czasie mistrzostw w piłce nożnej,
 • wyznaczanie miejsca organizacji meczów Reprezentacji,
 • organizację klubu kibica, karnetów i sprzedaż wejściówek,
 • przyznawanie licencji klubom piłkarskim,
 • nadzór i organizacja struktury Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej (ZPN),
 • organizację Mistrzostw Europy i Świata w piłce nożnej,
 • nadzór nad szkoleniem sędziowskim,
 • dysponowanie majątkiem i siedzibą spółki,
 • kontakty z kibicami i mediami,
 • nadzór na emblematami Orła Białego na koszulkach,
 • delegowanie członków do władz UEFA,
 • pozyskiwanie sponsorów,
 • nadzór finansowy, prawny i działalność operacyjna oraz pozyskiwanie środków finansowych i przeznaczanie ich na prowadzenie działalności statutowej Związku.
 • ochrona praw oraz koordynacja działań członków związku, zawodników, trenerów, instruktorów, menedżerów piłkarskich, licencjonowanych organizatorów imprez piłkarskich, sędziów i działaczy piłkarskich.

Historia | edytuj kod

 Zobacz też: Historia reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Polski Związek Piłki Nożnej został założony w dniach 20–21 grudnia 1919 w Warszawie podczas „1. zjazdu 31 polskich klubów piłki nożnej” (1. Założycielskiego Zgromadzenia PZPN) przy udziale 31 delegatów – po jednym z każdego klubu (wskutek zaginięcia kartotek PZPN, obecnie nie można odtworzyć nazw każdego z nich). Znani są reprezentanci klubów: Cracovia, Czarni Lwów, Koszarawa Żywiec, Lechia Lwów, ŁKS Łódź, Pogoń Lwów, Polonia Warszawa, RKS Kraków, Warta Poznań i Wisła Kraków[4]. Opracowano wówczas i zatwierdzono statut stowarzyszenia, którego twórcami byli Józef Lustgarten, Jan Polakiewicz i Jan Weyssenhoff. Pierwszym prezesem wybrano działacza CracoviiEdwarda Cetnarowskiego, a na siedzibę – Kraków (znajdowała się ona tam od 22 grudnia 1919 do 14 stycznia 1928). Ponadto, podczas założycielskiego zgromadzenia: ogłoszono regulamin 1. Mistrzostw Polski w piłce nożnej (w sezonie 1920) oraz ustanowiono terytorialne granice związków okręgowych i powołano komitety organizacyjne poszczególnych OZPN: krakowskiego, lwowskiego, łódzkiego, warszawskiego oraz poznańskiego (26 lutego 1922 zatwierdzono powstanie trzech kolejnych: górnośląskiego, lubelskiego i wileńskiego, a 25 lutego 1923 – toruńskiego).

Samorozwiązanie 1951 | edytuj kod

4 lutego 1951, na podstawie uchwały podjętej podczas Walnego Zebrania PZPN w Warszawie, doszło do rozwiązania Związku i powołano Sekcję Piłki Nożnej jako społeczną organizację podlegającą Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej. Uchwała o samorozwiązaniu nie była samodzielną decyzją PZPN a politycznym postanowieniem władz partyjno-państwowych PRL w szczytowym okresie stalinizmu w Polsce, czasie upodabniania wszelkich struktur państwowych do wzorców sowieckich. Identyczne uchwały podjęły wtedy władze wszystkich związków sportowych, które stały się komisjami w GKKF.

SPN GKKF zastępowała formalnie PZPN we wszelkiej działalności związanej z polską piłką nożną, wsławiając się wieloma pomysłami przeszczepionymi na nasz grunt z ZSRR (m.in. przyznanie tytułu Mistrza Polski w 1951 roku nie zwycięzcy I ligi polskiej, tylko zdobywcy Pucharu Polski; powiększenie od sezonu 1951 II ligi polskiej z 20 do 32 drużyn, a od sezonu 1952 o kolejnych osiem; zatwierdzanie składu reprezentacji Polski).

9 grudnia 1956, podczas Plenum Sekcji Piłki Nożnej GKKF w Warszawie na wniosek Prezydium SPN GKKF rozwiązano tę organizację i reaktywowano PZPN[5].

W latach 50. obchodzono dzień PZPN w dniu 5 maja[6].

Zawieszenie władz 1998 | edytuj kod

Wiosną 1998 roku zarząd PZPN z Marianem Dziurowiczem na czele popadł w konflikt z szefem Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki Jackiem Dębskim, który domagał się od władz związku przyjęcia kontroli UKFiT. Związek nie zgodził się na to. Wobec tego 21 kwietnia 1998 prezes UKFiT Jacek Dębski zawiesił prezesa PZPN Mariana Dziurowicza, wiceprezesa Jerzego Kozińskiego i sekretarza generalnego Michała Listkiewicza. Wkrótce dołączyło do nich trzydziestu kolejnych działaczy. 25 maja 1998 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie podjął decyzję o ustanowieniu kuratora, którym został mecenas Wiesław Pakoca. Na skutek kategorycznego ultimatum FIFA i UEFA, grożących wykluczeniem polskiego futbolu z udziału w międzynarodowych stowarzyszeniach odwieszono działaczy PZPN 7 sierpnia.

W efekcie zawieszenia 20 lutego 1999 roku odbył się Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów PZPN, na którym postanowiono m.in., że zjazd wyborczy, na którym wybrane zostaną nowe władze Związku odbędzie się 28 czerwca 1999. Spośród czterech kandydatur: Bońka (zrezygnował po rozpoczęciu obrad), Dziurowicza (zgłoszona w dniu zjazdu), Kolatora (zrezygnował tuż przed zjazdem) i Listkiewicza w tajnym głosowaniu wybrano ostatniego kandydata[7][8].

Zarząd komisaryczny 2007 | edytuj kod

W związku z aferą korupcyjną w polskiej piłce nożnej 19 stycznia 2007 Minister Sportu Tomasz Lipiec zawiesił dotychczasowe władze Związku i wprowadził zarząd komisaryczny w osobie prezesa Ekstraklasy SA Andrzeja Rusko, który miał sprawować tę funkcję do czasu wyboru nowych władz PZPN[9]. Kurator „przejął kompetencje organów wybieralnych, czyli prezesa, prezydium, zarządu oraz zgromadzenia delegatów. Natomiast organy nominowane, czyli wydziały gier, dyscypliny i pozostałe będą działać jak dotychczas.” FIFA i UEFA poinformowały, że „nie uznają ustanowionego przez ministra sportu Tomasza Lipca kuratora w Polskim Związku Piłki Nożnej” oraz „że zawieszony zarząd pozostaje jedynym uznawanym [przez te organizacje] organem władzy w polskim futbolu”[10]. Konsekwencją wprowadzenia kuratora w PZPN mogą być sankcje wobec polskich drużyn polegające na zawieszeniu ich udziału we wszelkich rozgrywkach międzynarodowych – od występów towarzyskich po mecze reprezentacji.
Dzień przed zawieszeniem władz – 18 stycznia – swoją kandydaturę w wyborach prezesa Związku podczas najbliższego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów zgłosił Kazimierz Greń, prezes Podkarpackiego ZPN i szef komisji futsalu w PZPN. Jednakże 30 stycznia z powodów rodzinnych zrezygnował z ubiegania się o fotel prezesa Związku[11].
20 stycznia dotychczasowy wiceprzewodniczący Wydziału Zagranicznego PZPN Ryszard Czarnecki (Samoobrona RP), jako drugi kandydat ogłosił, że wystartuje w tych wyborach[12].
21 stycznia swój udział w tych samych wyborach ogłosił były piłkarski reprezentant Polski, poseł PO Roman Kosecki[13].
24 stycznia komisarz PZPN na 2 marca wyznaczył termin Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów, podczas którego mają być wybrane nowe władze PZPN[14].
31 stycznia kolejny były reprezentant Polski Grzegorz Lato zgłosił swoją osobę w najbliższych wyborach na szefa Związku[15].
1 lutego 2007 Andrzej Rusko zrezygnował z funkcji kuratora Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na tym stanowisku zastąpił go Marcin Wojcieszak. Przed złożeniem rezygnacji Andrzej Rusko przesunął termin Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów na 11 marca[16]. Ostatecznie, wobec nieścisłości prawnych w nowym statucie, odsyłanym kilkukrotnie do poprawki przez sąd, do zjazdu w tych terminach nie doszło.

W dniu 5 marca 2007 decyzją ministra sportu Zarząd PZPN został odwieszony a kurator ze Związku wycofany.

Zarząd komisaryczny 2008 | edytuj kod

Na wniosek ministra sportu i turystyki Mirosława Drzewieckiego 29 września 2008 roku Trybunał Arbitrażowy do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim postanowieniem zawiesił zarząd PZPN. Ustanowiony został kurator Robert Zawłocki. Kuratorowi przysługują statutowe uprawnienia zarządu PZPN-u. 10 października 2008 na skutek groźby wykluczenia polskich drużyn z rozgrywek międzynarodowych i odebrania organizacji Euro 2012 Trybunał Arbitrażowy do Spraw Sportu przy PKOl odwołał tymczasowego kuratora Polskiego Związku Piłki Nożnej.

UEFA EURO 2012 | edytuj kod

Stadion Narodowy – od 01.05.2014 miejsce rozgrywania Pucharu Polski oraz od 2012 meczów o punkty Reprezentacji Narodowej

W roku 2007 UEFA zdecydowała się powierzyć Polsce i Ukrainie organizację Euro 2012. Organizatorem Finałowego Turnieju ME w piłce nożnej UEFA EURO 2012 w Polsce jest powołana przez PZPN na zlecenie UEFA Spółka EURO 2012 – Polska. Na Ukrainie to zadanie wypełnia bliźniacza spółka EURO 2012 – Ukraina.

Spółka Euro 2012 Polska rozpoczęła działalność 1 czerwca 2009 roku. Ma siedzibę w warszawskim biurowcu przy Al. Jana Pawła II 19. Jej prezesem jest prezes PZPN Grzegorz Lato. Spółkę tworzą: Biuro Dyrektora Turnieju Adama Olkowicza oraz 3 piony działalności merytorycznej: Pion Operacji Stadionowych, Pion Operacji Turniejowych i Pion Administracyjno Finansowy. Rekrutacja pracowników na stanowiska kierownicze odbywa się w szwajcarskim Nyonie w siedzibie UEFA.

Pion Operacji Stadionowych odpowiada między innymi za zarządzanie stadionami oraz kwestiami bezpieczeństwa. Do jego zadań należy również przygotowanie i przeprowadzenie ceremonii otwarcia Mistrzostw, zapewnienie sprawnej obsługi technicznej na stadionach, nadzór nad koncesjonowanymi punktami gastronomicznymi oraz opracowanie map stadionów i ich najbliższej okolicy na użytek kibiców, wolontariuszy i organizatorów UEFA EURO 2012.

Pion Operacji Turniejowych nadzoruje przygotowania do Turnieju w obszarach współpracy z Miastami – Gospodarzami, wolontariatu sportowego, centrów pobytowych, zakwaterowania grup celowych UEFA, imprez przedturniejowych, transportu dla drużyn i oficjalnych gości turnieju, współpracy z lotniskami, oraz ze służbami Miast – Gospodarzy odpowiedzialnymi za transport publiczny oraz za strefy dla fanów. Pion ten współdziała także z UEFA w sprawach obsługi teletechnicznej i informacyjno – promocyjnej Turnieju.

Działalność spółki EURO 2012 Polska jest w całości finansowana ze środków Europejskiej Unii Federacji Piłkarskich (UEFA).

Wybory prezesa w 2012 | edytuj kod

Z wyborami nowego prezesa PZPN kibice wiążą duże nadzieje w reformie Polskiej Ligi i trenowania młodzieży, celem dorównania ligom zachodnim

Wybory kolejnego prezesa PZPN odbyły się 26 października 2012. Aby kandydować kandydaci są zobligowani zdobyć 15 głosów poparcia od członków PZPN z wojewódzkich ZPN oraz klubów ekstraklasy do 25 września. 31 sierpnia 2012 odbyło się spotkanie, w sprawie wyborów, w którym uczestniczyli Zbigniew Boniek, Andrzej Olechowski oraz Grzegorz Lato przy udziale prezesów wojewódzkich związków piłki nożnej[17]. W wyborach udział zapowiedzieli również Ryszard Czarnecki oraz Roman Kosecki, a także Grzegorz Lato, który był krytykowany przez media, kibiców, a także przez osoby związane z piłką nożną ze względu na słabe wyniki sportowe reprezentacji (w tym brak awansu na Mundial 2010 i występ na Euro 2012 – ostatnie miejsce), arogancję w kontaktach z kibicami i mediami, pulę środków jakie zarząd przeznaczał na szkolenie młodzieży, kwestie usunięcia Orła na koszulkach, niechęć do rozgrywania meczów na Stadionie Narodowym oraz taśmy prawdy. Ostatecznie nie uzyskał on wymaganego poparcia działaczy, aby uzyskać mandat do ubiegania się o stanowisko prezesa w wyborach.

Dnia 27 września 2012 roku zgłosiło się 5 kandydatów, ubiegających się o stanowisko nowego prezesa PZPN. Każdy zainteresowany ubieganiem się o stanowisko prezesa w wyborach, był zobligowany do przedstawienia co najmniej 15 rekomendacji. 5 kandydatów, którzy otrzymali wymaganą liczbę to: Stefan Antkowiak (prezes Wielkopolskiego ZPN, wiceprezes PZPN, członek zarządu), Zbigniew Boniek (były piłkarz, wiceprezes PZPN, selekcjoner), Roman Kosecki (były piłkarz, poseł Platformy Obywatelskiej), Zdzisław Kręcina (były sekretarz PZPN), Edward Potok (prezes Łódzkiego ZPN, członek zarządu PZPN). Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej (WZPN) zgłosiły Jana Bednarka jako kandydata na stanowisko wiceprezesa ds. Piłkarstwa Amatorskiego. Kluby Ekstraklasy oraz I Ligi zgłosiły Bogusława Biszofa na stanowisko wiceprezesa ds. Piłkarstwa Profesjonalnego. Kluby Ekstraklasy zgłosiły Wojciecha Animuckiego, natomiast kluby I ligi zgłosiły Michała Listkiewicza na członków zarządu. Ponadto chęć kandydowania na członka zarządu wyraziło 35 kandydatów oraz 29 na stanowisko członka komisji rewizyjnej. Do wystawiania kandydatów są upoważnione następujące podmioty: wojewódzkie ZPN, kluby Ekstraklasy i I ligi[18].

Zbigniew Boniek zwyciężył już w II turze zdobywając większość spośród 118 delegatów. Zapowiedział weryfikację umów planowanej budowy nowej siedziby związku lub ewentualne przeniesienie siedziby na Stadion Narodowy, gdzie swoje mecze rozgrywa reprezentacja tak aby przeznaczyć środki finansowe na stworzenie Centralnego Ośrodka Szkoleniowego[19] oraz Centralnej Ligi Juniorów[20] oraz wprowadzenie kryterium wyboru do składu reprezentacji narodowej Polaków, którzy posługują się językiem polskim[21].

Zarząd na czele z prezesem 12 grudnia 2012 podjął decyzję o zaprzestaniu realizacji przedsięwzięcia projektu budowy nowej siedziby związku w obecnym kształcie i miejscu z powodu m.in. ekspertyz ekonomicznych oraz prawnych, które wskazały nieopłacalność budowy siedziby w proponowanym kształcie (kubatura, rozkład pomieszczeń, brak podjazdu dla autokarów, brak wjazdu od głównej ulicy), jak również to, iż cena zakupu nieruchomości była wyższa o 130% niż wynosiła faktyczna wartość terenu przy zakupie. Budowa siedziby w Wilanowie miała pochłonąć nawet 60 mln złotych. Zarząd podjął również decyzję o powołaniu na stanowisko dyrektora sportowego PZPN Stefana Majewskiego[22]. 5 listopada 2013 została otwarta nowa Szkoła Trenerów PZPN, której dyrektorem został Stefan Majewski. Szkoła ma współpracować z zachodnimi trenerami, opracowano także program procesu szkoleniowego, który będzie trwał 2 lata[23].

Wybory prezesa w 2016 | edytuj kod

Do wyborów o fotel prezesa PZPN zgłosiło się dwóch kandydatów: obecny prezes Zbigniew Boniek oraz były właściciel Polonii Warszawa Józef Wojciechowski[24]. Zjazd delegatów odbył się 28 października. Zbigniew Boniek zwyciężył w I turze zdobywając 99 głosów, Józef Wojciechowski otrzymał 16 głosów[25].

Członkowie | edytuj kod

 • 16 Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej (ZPN):
 • Kluby sportowe posiadające sekcję piłki nożnej, bądź jednosekcyjne kluby piłkarskie.

Władze i organy | edytuj kod

Struktura
 • Zarząd (16 członków)
 • Komisja Rewizyjna (7 członków)
 • Walne Zgromadzenie Delegatów
Obsada personalna Zarządu PZPN
 • Zbigniew Boniekprezes
 • Eugeniusz Nowak – wiceprezes ds. organizacyjno-finansowych
 • Marek Koźmińskiwiceprezes ds. szkoleniowych
 • Andrzej Padewski – wiceprezes ds. zagranicznych
 • Cezary Kuleszawiceprezes ds. piłkarstwa profesjonalnego
 • Jan Bednarekwiceprezes ds. piłkarstwa amatorskiego
 • Zbigniew Bartnik – członek zarządu
 • Wojciech Cygan – członek zarządu
 • Mieczysław Golbaczłonek zarządu[26]
 • Adam Kaźmierczak – członek zarządu
 • Henryk Kula – członek zarządu
 • Zdzisław Łazarczyk – członek zarządu
 • Mirosław Malinowski – członek zarządu
 • Radosław Michalskiczłonek zarządu
 • Ryszard Niemiecczłonek zarządu
 • Martyna Pajączek – członek zarządu
 • Jakub Tabisz – członek zarządu
 • Paweł Wojtalaczłonek zarządu[27]
Organy jurysdykcyjne
 • Piłkarski Sąd Polubowny (8 działaczy)
 • Związkowy Trybunał Piłkarski (6 działaczy)
 • Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych (5 działaczy)
 • Wydział Dyscypliny (21 działaczy)
 • Komisja ds. Licencji Klubowych Ekstraklasy
 • Komisja ds. Licencji Klubowych I ligi
 • Komisja ds. Licencji Klubowych II ligi
 • Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych
Organy wykonawcze PZPN
 • Wydziały i Komisje PZPN (w sumie 24)
Organ administracyjny PZPN
 • Biuro PZPN

Siedziba | edytuj kod

Pierwsze siedziba PZPN znajdowała się w Krakowie. W 1928 związek przeniósł się do Warszawy, gdzie kolejno zajmował lokale: przy ul Foksal 16, ul. Wiejskiej 3 (1929–1931), ul. Nowowiejskiej 11 (1931–1938) i ul. Hożej 30[28]. W 1945 PZPN ponownie na krótko miał siedzibę w Krakowie, skąd w 1946 ponownie przeniósł się do Warszawy, na Stadion Wojska Polskiego przy ul. Łazienkowskiej 3[28]. Kolejna siedziba to Al. Ujazdowskie 22, a potem ul. Miodowa 1[29]. W 2009 PZPN przeprowadził się na ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7[29].

Informacje ogólne | edytuj kod

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

KLUBY:

ZAWODNICY I ZAWODNICZKI:

 • Liczba osób grających w klubach: 934 822 (maj 2012)
 • Liczba zarejestrowanych zawodników powyżej 18 lat:
 • Liczba zarejestrowanych juniorów (do 18 lat):

ŁĄCZNIE: 530 000

 • Liczba zarejestrowanych zawodniczek powyżej 18 lat:
 • Liczba zarejestrowanych juniorek (do 18 lat):

ŁĄCZNIE: 16 000[30]

SĘDZIOWIE:

TRENERZY:

Władze PZPN | edytuj kod

Prezesi PZPN | edytuj kod

Lista prezesów polskiego związku piłkarskiego oraz przewodniczących Sekcji Piłki Nożnej GKKF (organu pełniącego funkcję PZPN od 4 lutego 1951 do 9 grudnia 1956)[31].

Sekretarze Generalni PZPN | edytuj kod

Sukcesy polskich drużyn narodowych | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

reprezentacja narodowa

Puchary:

Polska piłka nożna:

Przypisy | edytuj kod

 1. Nowym sekretarzem Sawicki rp.pl.
 2. Historia PZPN.
 3. Ważne wydarzenia w historii PZPN.
 4. Nie wiadomo, kto go założył, ale jest! PZPN kończy 95 lat. polsatsport.pl. [dostęp 2019-12-02].
 5. Gazeta Zielonogórska. Organ KW Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej R. V Nr 293 [właśc. 294] (10 grudnia 1956). - Wyd. A - Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa, zbc.uz.zgora.pl [dostęp 2018-12-28] .
 6. Sport. Dzień PZPN. „Nowiny Rzeszowskie”. Nr 106, s. 3, 4–5 maja 1957. 
 7. Wirtualna Polska/PAP: Konflikt PZPN – UKFiT sprzed ośmiu lat zakończył się wyborem Michała Listkiewicza.
 8. Rzeczpospolita: Egzekucja Jacka Dębskiego.
 9. Kurator w PZPN 90minut.pl [dostęp 2010-05-19].
 10. onet.pl.
 11. gazeta.pl.
 12. gazeta.pl.
 13. gazeta.pl.
 14. Zjazd wyborczy PZPN 2 marca 90minut.pl [dostęp 2010-05-19].
 15. gazeta.pl.
 16. Zjazd PZPN 11 marca wp.pl [dostęp 2010-05-19].
 17. Spotkanie w sprawie polskiej piłki w siedzibie PZPN [dostęp 31 sierpnia 2012].
 18. Walka o fotel prezesa.
 19. Oko w Oko wywiad ze Zbigniewem Bońkiem (tvp.pl).
 20. Wywiad orange.sport ze Zbigniewem Bońkiem.
 21. adso/tr (tvn24.pl): Kadra dla mówiących po polsku i czujących się Polakami (pol.). 2012-12-12. [dostęp 2012-12-12].
 22. kcz/k /gak(tvn24.pl): PZPN nie będzie realizował przedsięwzięcia budowy nowej siedziby w obecnym kształcie (pol.). [dostęp 2012-12-12].
 23. Zbigniew Boniek otworzył Szkołę Trenerów PZPN – Sport – polskieradio.pl, polskieradio.pl [dostęp 2017-11-26] .
 24. pl/k /gak (1-liga.com): Józef Wojciechowski kontrkandydatem Zbigniewa Bońka w walce o fotel prezesa PZPN (pol.). [dostęp 2016-09-29].
 25. MaciejM. Kusina MaciejM., Zbigniew Boniek nadal prezesem PZPN-u, 90minut.pl [dostęp 2017-08-23] .
 26. Zmiany w zarządzie PZPN. pzpn.pl, 2018-01-18. [dostęp 2018-01-20].
 27. Zarząd PZPN | Polski Związek Piłki Nożnej, pzpn.pl [dostęp 2017-11-26]  (pol.).
 28. a b Stefan Szczepłek. Gdzie wybierano prezesów. „Skarpa Warszawska”, s. 50, styczeń 2021. 
 29. a b Stefan Szczepłek. Gdzie wybierano prezesów. „Skarpa Warszawska”, s. 51, styczeń 2021. 
 30. http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/uefaorg/WFprogramme/02/20/39/67/2203967_DOWNLOAD.pdf.
 31. Andrzej Gowarzewski: Biało-Czerwoni. Dzieje piłkarskiej reprezentacji Polski 1921-2018. Katowice: Wydawnictwo GiA, 2017, s. 421. ISBN 978-83-88232-54-1.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Piłka nożna w Polsce

Związki piłkarskie zrzeszone w UEFA Kontrola autorytatywna (związek sportowy):
Na podstawie artykułu: "Polski Związek Piłki Nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy