Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”


Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Roman Bartoszcze
założyciel i prezes PFLCh „Ojcowizna”

Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna” – mała polska konserwatywna partia ludowa działająca w latach 1991–1997.

Historia | edytuj kod

Ugrupowanie zostało założone przez Romana Bartoszczego, który opuścił w 1991 Polskie Stronnictwo Ludowe. W Sejmie kontraktowym jego stronnicy powołali ośmioosobowy Klub Ludowo-Chrześcijański. W wyborach parlamentarnych w 1991 „Ojcowizna” przystąpiła do Porozumienia Obywatelskiego Centrum, wystawiając jednocześnie własną listę w jednym okręgu. Mandat posła I kadencji uzyskał tylko jej przewodniczący.

Roman Bartoszcze w Sejmie przystąpił do klubu Ruch dla Rzeczypospolitej, jednak liderzy „Ojcowizny” nie wystartowali w wyborach w 1993. Dwa lata później w wyborach prezydenckich Forum poparło Jana Olszewskiego. Nie uzyskało jednak żadnego wpływu na kształt nowej formacji byłego premiera – Ruchu Odbudowy Polski. Na skutek tego partia w wyborach parlamentarnych w 1997 przystąpiła do marginalnego prawicowego komitetu Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratyczny Blok dla Polski. Jednocześnie jeden z jej założycieli Stanisław Majdański został wybrany senatorem z ramienia AWS. Partia nie przerejestrowała się zgodnie z wymogami nowej ustawy i przestała istnieć w 1998.

W 2001 członkowie stowarzyszenia Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”, Leszek Murzyn (prezes stowarzyszenia) i Grzegorz Górniak, z listy Ligi Polskich Rodzin zostali posłami IV kadencji. Pierwszy z nich zasiadał także w Sejmie V kadencji. W 2006 Roman Bartoszcze (prezes honorowy stowarzyszenia PFLCh „Ojcowizna”, zarejestrowanego w KRS w 2004) został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na podstawie artykułu: "Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy