Polskie Nagrody Filmowe


Polskie Nagrody Filmowe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polskie Nagrody Filmowe, powszechnie znane jako Orły – doroczna nagroda przyznawana przez Polską Akademię Filmową w dziedzinie filmu. Pierwsze rozdanie nastąpiło 21 czerwca 1999 roku.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Polskie Nagrody Filmowe po raz pierwszy rozdano 21 czerwca 1999 roku w warszawskim Kinie Capitol – nagrody wręczono w dwunastu kategoriach, za rok 1998, a galę wręczenia nagród poprowadzili Piotr Machalica i Maria Pakulnis. Organizatorem, oraz inicjatorem powstania oraz przyznania nagrody było Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych (później przemianowane na Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych) z ówczesnym prezesem na czele Dariuszem Jabłońskim, który to był pomysłodawcą nagrody. Producentem wszystkich ceremonii wręczenia nagród jest utworzona w tym celu Niezależna Fundacja Filmowa, której pomysłodawcą jest również Dariusz Jabłoński.

W 2003 roku, z inicjatywy KIPA powstała Polska Akademia Filmowa, mająca za zadanie oficjalnie przyznawać Polskie Nagrody Filmowe, na wzór innych narodowych akademii filmowych (np. w HiszpaniiHiszpańska Akademia Sztuki Filmowej, przyznająca nagrodę Goya). Do tej pory, nagrody były przyznawane przez członków elektoratu nagrody. Członkami Akademii zostali ci członkowie dotychczasowego elektoratu nagród, którzy do tej pory mieli prawo głosować na Polskie Nagrody Filmowe i przyjęli zaproszenie KIPA do grona Członków-Założycieli Polskiej Akademii Filmowej. Od 14 kwietnia 2008 roku Prezydentem Akademii jest Agnieszka Holland. Prezydent PAF pełni funkcję honorową i jest wybierany na dwuletnią kadencję.

Początkowo ceremonie wręczenia nagród odbywały się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Obecnie patronat honorowy nad Polskimi Nagrodami Filmowymi obejmuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przyznawanie nagrody | edytuj kod

Kandydatami do Polskich Nagród Filmowych mogą być wszystkie polskie filmy fabularne (oraz ich twórcy i aktorzy), które były wyświetlane po raz pierwszy w Polsce przez co najmniej tydzień na ogólnodostępnych płatnych pokazach, w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia. Nominacje uzyskują kandydaci, którzy osiągną pięć najlepszych rezultatów w każdej kategorii. Grupę, ponad 500 członków Polskiej Akademii Filmowej, stanowią profesjonaliści dziewięciu zawodów filmowych, którzy w swoim dorobku mają przynajmniej jeden film fabularny, rozpowszechniany w Polsce po 1989 roku.

Wszyscy artyści nominowani do Polskich Nagród Filmowych, otrzymują zaproszenie do członkostwa w Europejskiej Akademii Filmowej.

Głosowanie na Polskie Nagrody Filmowe jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne, aż do ogłoszenia rezultatu. Głosowanie zazwyczaj rozpoczyna się w pierwszych tygodniach stycznia, kiedy to firma PricewaterhouseCoopers, nadzorująca przebieg i gwarantująca wiarygodność procesu głosowania, wysyła do wszystkich członków Akademii imienne karty do głosowania. Pierwsza tura głosowania trwa do początku lutego – wówczas zostaje zamknięta skrzynka, na którą były odsyłane wypełnione karty do głosowania. Następnie firma PricewaterhouseCoopers zlicza wszystkie ważne głosy członków Akademii. Druga tura głosowania wyłania laureatów Orłów. Firma PricewaterhouseCoopers jest partnerem Polskich Nagród Filmowych od samego początku istnienia nagrody.

Statuetka | edytuj kod

Statuetka nagrody, przedstawia rozwarte skrzydła orła, umiejscowione na białym cokole. Skrzydła, jak i cokół, są przeplatane przez wstęgę, przypominającą klatkę filmową. Autorem statuetki, która przyznawana jest od 2001 roku, jest polski rzeźbiarz, Adam Fedorowicz.

Kategorie | edytuj kod

W 1999 roku po raz pierwszy Orły przyznano w dwunastu kategoriach. Obecnie nagrody te są przyznawane w siedemnastu kategoriach (w każdej z nich ogłasza się od 2 do 6 nominacji):

Pozostałe kategorie

Ceremonie wręczenia nagród | edytuj kod

Zestawienie | edytuj kod

Filmy, które otrzymały pięć lub więcej Orłów | edytuj kod

Filmy, które otrzymały dziesięć lub więcej nominacji | edytuj kod

Najczęściej nagradzani reżyserzy | edytuj kod

Najczęściej nagradzane aktorki (ograniczenie do dwóch nagród) | edytuj kod

Najczęściej nagradzani aktorzy (ograniczenie do dwóch nagród) | edytuj kod

Najczęściej nominowani | edytuj kod

Najczęściej nagradzani | edytuj kod

„Wielka Piątka” nominowanych i laureatów | edytuj kod

„Wielka piątka” to z 5 wybranych kategorii, z dwunastu, w których przyznawane są statuetki, najlepsze: film, reżyseria, scenariusz oraz główne role: kobieca, męska.

Laureaci | edytuj kod

 1. Najlepszy film: Komornik
 2. Najlepsza reżyseria: Feliks Falk
 3. Najlepszy scenariusz: Feliks Falk
 4. Najlepsza główna rola kobieca: Kinga Preis
 5. Najlepsza główna rola męska: Andrzej Chyra
 • Boże ciało (2019)
 1. Najlepszy film: Boże ciało
 2. Najlepsza reżyseria: Jan Komasa
 3. Najlepszy scenariusz: Mateusz Pacewicz
 4. Najlepsza główna rola kobieca: Aleksandra Konieczna
 5. Najlepsza główna rola męska: Bartosz Bielenia

Nominowani | edytuj kod

Cztery nagrody z „Wielkiej Piątki”
Trzy nagrody z „Wielkiej Piątki”
Dwie nagrody z „Wielkiej Piątki”
Jedna nagroda z „Wielkiej Piątki”
Zero nagród z „Wielkiej Piątki”

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Polskie Nagrody Filmowe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy