Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych


Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) - polska organizacja pozarządowa zajmująca się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych w Polsce[1].

PSPA powstało w 2016 roku i jest 4. pod względem zrzeszonych podmiotów prawnych organizacją branżową w Europie – łączy niemal 100 przedsiębiorstw[2] z całego łańcucha wartości w elektromobilności: producentów pojazdów i infrastruktury, operatorów usług ładowania, koncerny paliwowe i energetyczne, instytucje finansowe, firmy transportowe, dostawcy komponentów i technologii. Partnerami PSPA są ambasady i instytucje aktywne w obszarze zrównoważonego transportu. Wśród Członków Wspierających PSPA jest ponad 30 największych polskich miast, wiodące firmy doradcze i kancelarie prawne. PSPA współpracuje z globalnymi markami motoryzacyjnymi, a punkty ładowania należące do partnerów PSPA obejmują ok. 90% całej sieci ogólnodostępnych stacji w Polsce. Dyrektorem zarządzającym PSPA jest Maciej Mazur, a Dyrektorem Operacyjnym Łukasz Witkowski.

Spis treści

Działalność na rzecz elektromobilności | edytuj kod

PSPA realizuje projekty, których celem jest wsparcie uczestników rynku elektromobilności w Polsce. Zabiega o przyjazne otoczenie gospodarcze, czego efektem jest m.in. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych[3] oraz utworzony Fundusz Niskoemisyjnego Transportu[4], opinie prawne i stanowiska w ramach realizowanego dialogu legislacyjnego[5][6] oraz ponad 500 zgłoszonych poprawek do projektów aktów prawnych[7], będących przedmiotem konsultacji publicznych. Współpracując z polską branży e-mobility, PSPA realizuje projekt największy w Polsce projekt zmian legislacyjnych – „Białą Księgę Elektromobilności”. Jej celem jest identyfikacja i usuniecie przeszkód stojących na drodze swobodnemu rozwojowi zrównoważonego transportu w Polsce. Stowarzyszenie współtworzy ponadto inicjatywę na rzecz rozwoju elektromobilności[8] powołaną przy ówczesnym Ministerstwie Energii[9], której celem jest inicjowanie i prowadzenie konsultacji branżowych, wymiana wiedzy oraz integracja różnych środowisk zaangażowanych w rozwój rynku.

Członkostwo w AVERE | edytuj kod

PSPA jest członkiem największej i najstarszej w Europie organizacji branżowej, związanej z branżą elektromobilności – The European Association for Electromobility (AVERE)[10]. Zrzesza ona wiodące organizacje branżowe z takich krajów, jak Norwegia (Norwegian Electric Vehicle Association[11]), Holandia (Nederland elektrisch – Formula E-Team[12]), Hiszpania (AEDIVE[13]), Francja (AVERE-France[14]), Niemcy (Bundesverband Solare Mobilität e.V.[15]) czy Polska (PSPA – Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych). AVERE współtworzy Światowe Stowarzyszenie Pojazdów Elektrycznych (World Electric Vehicle Association – WEVA[16]), wspólnie z Electric Vehicle Association of Asia Pacific – EVAAP[17] (region Azja-Pacyfik) oraz Electric Drive Transportation Association – EDTA (region Ameryki Północnej i Południowej)[18]. Organizacja została założona w 1978 r. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Brukseli. Bezpośrednio oraz pośrednio – poprzez krajowe organizacje członkowskie – zrzesza ponad 1000 podmiotów. AVERE jest m.in. organizatorem EVS (Electric Vehicle Symposium and Exposition)[19], największych targów elektromobilności na świecie, które odbywają się rotacyjnie w Europie, Ameryce i Azji. 22 października 2019 r. Zgromadzenie Ogólne AVERE wybrało Dyrektora Zarządzającego PSPA Macieja Mazura na stanowisko wiceprezesa organizacji[20]. Maciej Mazur w ramach aktywności w zarządzie AVERE, koncentruje swoje działania na budowaniu wspólnej wizji zrównoważonego transportu dla państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Badania i analizy | edytuj kod

Działalność PSPA obejmuje także szeroki obszar badań i analiz, których efektem są liczne publikacje. Na przełomie 2018 i 2019 r. organizacja wydała 22 raporty merytoryczne w nakładzie 10 tys. egzemplarzy, w tym m.in. „Polish EV Outlook 2019” (wspólnie z Frost & Sullivan)[21], „Barometr Elektromobilności”[22], „Katalog pojazdów elektrycznych”[23], „Przewodnik po Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych”[24], „Elektromobilność w transporcie publicznym – praktyczne aspekty wdrażania”[25], „V2G. Pojazdy elektryczne jako element sieci elektroenergetycznych”[26], „Take e-bus!”[27], „Procedura odbioru stacji ładowania”[28], „Strefy niskoemisyjnego transportu – wdrażanie”[29], „System identyfikacji dla elektromobilności w Polsce”[30] i inne[31][32].

Szkolenia i edukacja | edytuj kod

PSPA prowadzi działalność szkoleniową i dydaktyczną, realizując m.in. cykl szkoleń „Elektromobilność w praktyce”[33], skierowany do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. W 2018 r. Stowarzyszenie przeszkoliło 1121 polskich urzędników i przedstawicieli przedsiębiorstw komunalnych w 23 największych polskich miastach[34]. PSPA realizuje także szkolenia dla przedsiębiorstw i instytucji publicznych w ramach uruchomionego Centrum Kompetencyjnego PSPA. Stowarzyszenie współpracuje z wiodącymi ośrodkami akademickimi, w tym m.in. Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Akademią Morską w Szczecinie, a także z instytucjami, organizacjami i agencjami, których pośrednim zadaniem jest rozwój elektromobilności w Polsce. Stowarzyszenie realizuje także cykliczne badania społeczne, w których udział bierze nawet 10 tys. Polaków rocznie[35][36].

Wydarzenia branżowe | edytuj kod

PSPA jest bardzo aktywne na forum publicznym. Organizuje największe w regionie wydarzenia branżowe, w tym m.in. Kongres MOVE Mobility & Vehicles[37], który odbywa się w ramach największych targów motoryzacyjnych w Polsce i 4. pod względem wielkości w Europie - Poznań Motor Show[38][39]. Co roku PSPA organizuje także Kongres Nowej Mobilności[40], który jest największym w Polsce, dwudniowym warsztatem dla samorządów, w całości poświęconym elektromobilności. To 24 godziny merytorycznych dyskusji problemowych, prezentacji rozwiązań, wystąpień eksperckich i debat[41]. Tylko w 2019 r. w organizowanych przez PSPA wydarzeniach wzięło udział 5 tys. uczestników. Eksperci PSPA brali w tym roku udział także w ponad 100 wydarzeniach zewnętrznych w Polsce i Europie, odwiedzając w sumie 58 miast. 21 listopada 2019 r. w Warszawie PSPA współorganizowało także Global e-Mobility Forum[42][43].

Portale branżowe | edytuj kod

PSPA na bieżąco śledzi rynek elektromobilności w Polsce i Europie. W tym celu utworzono Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych[44]. Zespół Obserwatorium agreguje, przetwarza i udostępnia uczestnikom rynku kluczowe dane i informacje z tego sektora. Głównym narzędziem projektu jest portal, skoncentrowany na technologiach elektromobilnych. Cotygodniowy monitoring rynku i legislacji dociera do kilkunastu tysięcy odbiorców. Organizacja realizuje także codzienny monitoring mediów, skierowany do branży elektromobilności. PSPA jest także wydawcą popularnych portali internetowych, zwierających kompleksowy zbiór najważniejszych informacji z sektora zrównoważonego transportu, takich jak np. internetowy katalog pojazdów elektrycznych elektromobilni.pl[45]. Na stronie organizacji dostępbna jest także ewidencja infrastruktury paliw alternatywnych eipa.pl[46] oraz Licznik Elektromobilności[47]. Dzięki niemu, każdy zainteresowany może dowiedzieć się, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania.

Projekty badawcze | edytuj kod

We współpracy z partnerami branżowymi PSPA realizuje projekty badawcze, w tym np. pilotaże „Misja Zerowa Emisja”[48][49] oraz „Flota z energią”[50][51]. W ramach tych projektów przeprowadzono kilkutygodniowe analizy porównawcze całkowitych kosztów posiadania (TCO, ang. total cost of ownership) pojazdów konwencjonalnych i ich elektrycznych odpowiedników.

Ranking liderów elektromobilności | edytuj kod

W ramach rankingu „Liderzy Elektromobilności”, PSPA wspólnie z PwC co roku wyróżnia podmioty najbardziej zaangażowane w budowę zrównoważonego transportu w Polsce. Podczas Szczytu Klimatycznego ONZ COP24, uhonorowano 19 przedsiębiorstw i instytucji, które w 2018 r. miały największy wpływ na rozwój polskiej elektromobilności[52]. Edycję 2019 zorganizowano w ramach Global e-Mobility Forum, przyznając równocześnie wyróżnienia Globalnych Liderów Elektromobilności[53][54].

Centrum Nowej Mobilności | edytuj kod

W 2020 roku PSPA utworzyło Centrum Nowej Mobilności, które mieści się w Warszawie przy ul. Fabrycznej 5A. Jest to centrum szkoleniowo-konferencyjne, z ekspozycją edukacyjną i produktową - nowoczesne i otwarte na współpracę miejsce spotkań polskiej branży elektromobilności. PSPA udostępnia powierzchnię CNM firmom z sektora elektromobilności.

Przypisy | edytuj kod

 1. PSPA - Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). [dostęp 2020-01-09].
 2. Członkostwo. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). [dostęp 2020-01-09].
 3. Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 908)
 4. Fundusz Niskoemisyjnego Transportu - Ministerstwo Aktywów Państwowych - Portal Gov.pl. Ministerstwo Aktywów Państwowych. [dostęp 2020-01-09].
 5. PSPA analizuje nowe propozycje dopłat do pojazdów elektrycznych (INFOGRAFIKA). BiznesAlert.pl, 2019-08-23. [dostęp 2020-01-09].
 6. Grupa Wirtualna Polska: PSPA złożyło w Ministerstwie Energii projekt E-taryfy dla elektromobilności. www.money.pl, 2019-05-29. [dostęp 2020-01-09].
 7. PSPA przygotowało analizę obowiązujących w Polsce regulacji prawnych dotyczących elektromobilności i paliw alternatywnych - Serwis informacyjny. www.cire.pl. [dostęp 2020-01-09].
 8. PSPA: Kluczowe porozumienie dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Branża wesprze administrację. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2017-08-22. [dostęp 2020-01-09].
 9. BIP: Ministerstwo Energii. www.bip.gov.pl. [dostęp 2020-01-09].
 10. AVERE – The European Association for Electromobility (ang.). [dostęp 2020-01-09].
 11. The Norwegian Electric Vehicle Association (norw. bokmål). elbil.no. [dostęp 2020-01-09].
 12. Nederland Elektrisch - Formula E-Team. nederlandelektrisch.nl. [dostęp 2020-01-09].
 13. Home (hiszp.). Asociación AEDIVE. [dostęp 2020-01-09].
 14. L2C2: Avere-France. Avere-France. [dostęp 2020-01-09].
 15. Auch 2020 die Spannung aufrechterhalten — BSM e.V. (niem.). www.bsm-ev.de. [dostęp 2020-01-09].
 16. WEVA (ang.). WEVA. [dostęp 2020-01-09].
 17. EVAAP. www.evaap.org. [dostęp 2020-01-09].
 18. Electric Drive Transportation Association. electricdrive.org. [dostęp 2020-01-09].
 19. Welcome to EVS 32 - EVS32. www.evs32.org. [dostęp 2020-01-09].
 20. Maciej Mazur w zarządzie AVERE. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-10-23. [dostęp 2020-01-09].
 21. Rocznica ustawy - prognozy rozwoju polskiego rynku. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-02-22. [dostęp 2020-01-09].
 22. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych: Barometr Nowej Mobilności. 2019.
 23. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych: Katalog Pojazdów Elektrycznych 2019/2020. 2019.
 24. Przewodnik po ustawie o elektromobilności. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2018-11-28. [dostęp 2020-01-09].
 25. Przewodnik PFR i PSPA po elektromobilności w miastach. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2018-12-02. [dostęp 2020-01-09].
 26. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych: V2G. Pojazdy elektryczne jako element sieci elektroenergetycznych.. 2019.
 27. Autobusowy raport. infobus.pl. [dostęp 2020-01-09].
 28. Odbiór stacji ładowania krok po kroku (raport). Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-09-19. [dostęp 2020-01-09].
 29. Polacy za Strefami Czystego Transportu, ale mniej restrykcyjnymi (raport). Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-09-24. [dostęp 2020-01-09].
 30. System identyfikacji dla polskiej elektromobilności (raport). Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-09-10. [dostęp 2020-01-09].
 31. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych: Elektromobilność w strategii społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych. 2018.
 32. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych: Motoryzacja na prąd. Ocena form wsparcia rozwoju elektromobilności w Polsce w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. 2019.
 33. Elektromobilność w praktyce. Elektromobilność w praktyce. [dostęp 2020-01-09].
 34. Elektromobilność w praktyce. Druga edycja szkoleń dla samorządów od PSPA. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-07-26. [dostęp 2020-01-09].
 35. Badanie: Co o elektromobilności sądzą Polacy. ORPA.PL (Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych), 2017-06-27. [dostęp 2020-01-09].
 36. PSPA: blisko sto tysięcy prywatnych punktów ładowania w Polsce w 2025 r.. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-10-09. [dostęp 2020-01-09].
 37. Kongres MOVE - Poznaj rynek pojazdów elektrycznych, 28 marca 2019. Kongres MOVE – Mobility&Vehicles. [dostęp 2020-01-09].
 38. Poznań Motor Show | 26-29 Marca 2020 | Największe targi motoryzacyjne w Europie Środkowej. motorshow.pl. [dostęp 2020-01-09].
 39. MOVE 2019. Ruszył największy kongres elektromobilności w Polsce. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-03-28. [dostęp 2020-01-09].
 40. KNM2019. Kongres Nowej Mobilności. [dostęp 2020-01-09].
 41. 24 godziny dla elektromobilności. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-09-11. [dostęp 2020-01-09].
 42. Global e-Mobility Forum – Driving Change Together (ang.). Global e-Mobility Forum. [dostęp 2020-01-09].
 43. Podsumowanie Global e-Mobility Forum 2019. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-12-03. [dostęp 2020-01-09].
 44. ORPA - Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych. ORPA.PL (Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych). [dostęp 2020-01-09].
 45. Elektromobilni - Pojazdy elektryczne dostępne w Polsce (ang.). Elektromobilni. [dostęp 2020-01-09].
 46. Infrastruktura - embed. ORPA.PL (Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych). [dostęp 2020-01-09].
 47. Uruchomiono polski licznik elektromobilności. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-04-18. [dostęp 2020-01-09].
 48. Misja Zerowa Emisja.
 49. Zerowa emisja może się opłacać. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-03-29. [dostęp 2020-01-09].
 50. Flota z Energią. FLOTA Z ENERGIĄ. [dostęp 2020-01-09].
 51. PSPA: warto inwestować w zeroemisyjną flotę. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-11-27. [dostęp 2020-01-09].
 52. PricewaterhouseCoopers: Poznaliśmy Liderów Elektromobilności w Polsce. PwC. [dostęp 2020-01-09].
 53. PricewaterhouseCoopers: Polscy i globalni liderzy elektromobilności 2019 nagrodzeni. PwC. [dostęp 2020-01-09].
 54. PSPA i PwC nagrodziły polskich i światowych liderów elektromobilności. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-11-20. [dostęp 2020-01-09].
Na podstawie artykułu: "Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy