Polskie królowe


Polskie królowe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polskie królowe – wykaz ten obejmuje koronowane lub używające tytułu królewskiego żony polskich władców. Wykaz koronacji polskich królowych (i królów) zobacz: Lista koronacji królów i królowych polskich

Pierwszym koronowanym królem Polski był Bolesław I Chrobry, jednak nie wiadomo, czy jego żona - Oda, margrabianka miśnieńska, dożyła koronacji męża w 1025 roku. Pierwszą pewną polską królową jest Rycheza, żona Mieszka II.

W 1076 roku na króla Polski został koronowany Bolesław II Szczodry. O jego żonie zachowało się bardzo mało informacji - nie jest znane nawet jej imię ani pochodzenie.

W 1295 roku czwartym królem Polski został Przemysł II; wraz z nim została koronowana jego żona Małgorzata, margrabianka brandenburska.

W 1303 roku na królową Polski została koronowana Ryksa Elżbieta, żona Wacława II, króla Czech i Polski.

Od 1320 do 1795 roku wszyscy polscy władcy nosili tytuł króla. Ich małżonkom przysługiwał tytuł królowych, używały go czasami jeszcze między ślubem a koronacją, a czasami nawet mimo braku tej ostatniej. Z żon polskich królów po 1320 roku koronacji nie dostąpiły Helena, żona Aleksandra Jagiellończyka, i Krystyna Eberhardyna, żona Augusta II Mocnego.

Od 1815 do 1831 roku, czyli do detronizacji przez Sejm z okresu Powstania listopadowego, królowymi polskimi były rosyjskie caryce, po tym okresie tytuł królowej został włączony w skład tytułów carskich i był w użyciu do 1917 roku.

Od 1656 roku, na podstawie „Ślubów Lwowskich” króla Jana Kazimierza, tytuł Królowej Polski przysługuje Najświętszej Maryi Pannie.

Kursywą oznaczono królowe niekoronowane lub których koronacja jest niepewna.

Wytłuszczeniem oznaczono królowe, którym przysługiwał także tytuł króla.

Spis treści

Dynastia piastowska | edytuj kod

Dynastia andegaweńska | edytuj kod

Dynastia jagiellońska | edytuj kod

Królowie elekcyjni | edytuj kod

Królestwo kongresowe | edytuj kod

Dynastia Romanowów | edytuj kod


Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Według Długosza została wraz z mężem koronowana na królową Polski w 1025 roku. Jest to jednak tylko domysł średniowiecznego kronikarza. Miejsce i data jej śmierci są nieznane.

Przypisy | edytuj kod

  1. Józef Śliwiński: Kazimierz Wielki. Kobiety a polityka. Olsztyn: Zakład Historii Starożytnej, Średniowiecznej i Nauk Pomocniczych Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 1994, s. 124. ISBN 83-900851-1-9.
Na podstawie artykułu: "Polskie królowe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy