Polycentrus schomburgkii


Wielocierń w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Polycentrus schomburgkii) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielocierń[3], liścień[4] (Polycentrus schomburgkii) – endemiczny gatunek słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny Polycentridae. Jedyny przedstawiciel rodzaju Polycentrus Müller and Troschel, 1849. Bywa hodowany w akwariach.

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Zasiedla rzeki Ameryki Południowej w Brazylii, Gujanie, Surinamie, Wenezueli, oraz na wyspie Trynidad.

Taksonomia | edytuj kod

Gatunek był przypisywany był przez niektórych badaczy do rodziny Nandinae[5].

Charakterystyka | edytuj kod

Wysokie i bocznie spłaszczone ciało z wyglądu przypominające kształt liścia. Barwa ciała jest zmienna zależna od nastroju, podniecenia. Kolor szary poprzez żółtobrązowy do nawet czarnego, na jego tle połyskuje srebrzysto deseń złożony z pasm i plamek. Płetwa grzbietowa uzbrojona w kolczaste wyrostki ciemnobrązowooliwkowe z lekkim niebieskawym połyskiem, Płetwa ogonowa podobna. W części zaskrzelowej widniej eostry, mocny kolec, pysk uzbrojony w zęby. Płetwa brzuszna jest wydłużona i zielonkawa z żółtym obrzeżem.

Ryba spokojna lecz drapieżna, szczególnie w okresie poza tarłem. Poluje wieczorem i wczesną nocą. Dorasta do 6-8 cm długości, samica mniejsza.

Dymorfizm płciowy | edytuj kod

Samce w okresie godowym są ciemniejsze i bardziej kontrastowo ubarwione, samice mają barwę jasnobrunatną, w partii brzusznej zaokrąglone.

Warunki w akwarium | edytuj kod

Wymagania hodowlane | edytuj kod

Akwarium z aranżacją umożliwiającą ukrywanie się (gąszcz roślin, skały, groty, korzenie), gdzie przebywa za dnia. Chętnie przebywa wśród roślin z rodzajów: Cryptocoryne, Sagittaria, Echinodorus, Marsilea oraz Ceratopteris.

Rozmnażanie | edytuj kod

Tarło przebiega w grocie lub wcześniej przygotowanej do tego celu doniczki. Ikra składana jest na ściankach w ilości do 600 sztuk ziaren. Tarlaki potrafią z braku innej możliwości składać ikrę po brzusznej stronie szerokiego liścia. Opiekę nad ikrą przejmuje samiec, który wylęga się po okresie 7-8 dni. Wymagają tylko żywego pokarmu oraz obowiązkowej segregacji według wielkości, gdyż możliwa jest wewnętrzna agresja połączona z kanibalizmem.

Przypisy | edytuj kod

  1. Polycentrus schomburgkii, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Catalog of Fishes, 15 marca 2012
  3. Nazewnictwo ryb egzotycznych, AKWARIUM, Nr 1-2/70
  4. Liścień Polycentrus schemburghi, AKWARIUM, Nr 6/78
  5. Bibliografia Liścień

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Polycentrus schomburgkii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy