Pomeranian


Szpic miniaturowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Pomeranian) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szpic miniaturowy, pomeranianrasa psa, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców europejskich. Nazwa bierze się od Pomeranii, czyli po polsku Pomorza. Typ lisowaty[1].

Spis treści

Krótki rys historyczny | edytuj kod

Początki istnienia pomeraniana, podobnie jak i innych szpiców, sięgają epoki kamienia. Wykopaliska na torfowiskach na terenie dzisiejszych północnych Niemiec odkryły niemal doskonale zachowane okazy, które wydają się być najstarszymi przodkami obecnych ras[2]. Jedna z teorii pochodzenia współczesnej rasy mówi, że na południowo-zachodnie wybrzeże Bałtyku pomeraniany zostały sprowadzone ze Skandynawii. Nazwa pomeranian oznacza bowiem psa z Pomorza, na które psy te przywędrowały z woźnicami.

Użytkowość | edytuj kod

Pies do towarzystwa. Nadaje się dla domatora. Jest psem jednego pana, bardzo się przywiązuje, ale też często nie można nad nim zapanować. Można z nim uprawiać psie sporty np. agility, obedience lub taniec z psem.

Charakter | edytuj kod

Szpic miniaturowy pomeranian ma wesołe usposobienie i żywy temperament. Jest ruchliwy, ciekawski, wszędobylski i chętny do zabawy. Bardzo przywiązany do opiekuna, wrażliwy i oddany, nie lubi zostawać na długo sam[3].

Szata i umaszczenie | edytuj kod

Dopuszczalna jest szeroka gama typów umaszczenia: czarna, brązowa, biała, pomarańczowa, szara cieniowana (wilczasta). Również inne maści - wszystkie odcienie kolorów, takie jak: kremowy, kremowo-śniady, pomarańczowo-śniady, czarny podpalany oraz łaciaty (z dominującą bielą).

Utrzymanie | edytuj kod

Pomeranian szczeniak

Wymaga regularnego trymowania oraz wyczesywania sierści. Szatę należy szczotkować szczotką ze sztywnego włosia. W okresie linienia należy kąpać psa w ciepłej wodzie, aby pozbyć się martwego włosa.


Przypisy | edytuj kod

  1. Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. s. 126.
  2. D.D. Grandjean D.D., F.F. Haymann F.F., The Dog Encyclopaedia, 2010, s. 242 .
  3. SZPIC MINIATUROWY POMERANIAN - cena, szczenię - Psy.pl, Wszystko, co warto wiedzieć o psach [dostęp 2020-12-07]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

  • Eva-Maria Krämer, Rasy psów, Oficyna Wydawnicza Multico, Warszawa 2003
  • Hans Räber, Encyklopedia psów rasowych tom I, Oficyna Wydawnicza Multico, Warszawa 1999
  • Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. Warszawa: Dom Wydawniczy „Bellona”, 2001. ISBN 83-11-09354-7.
Na podstawie artykułu: "Pomeranian" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy