Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości w Lesznie


Na mapach: 51°50′46,7″N 16°35′30,1″E/51,846306 16,591694

Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości w Lesznie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości w Lesznie - pomnik upamiętniający dwa wydarzenia: uchwalenie Konstytucji 3 maja oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Orzeł w koronie Tablice z przesłaniem pomnika

Monument powstał z inicjatywy leszczyńskiego lekarza, ówczesnego senatora, Bolesława Szudejki. Społeczny Komitet Budowy pomnika projekt jego realizacji powierzył leszczyńskiemu artyście Ireneuszowi Daczce. Pomnik powstały według jego propozycji składa się z kilku elementów. Najważniejszym z nich jest stylizowany mosiężny orzeł w koronie, który umieszczony jest na najwyższym głazie. Pod nim znajdują się cztery tablice zawierające przesłanie dzieła. Wokół, na mniejszych głazach, umieszczono daty związane z historią walk Polaków o niepodległość.

Odlewy na potrzeby pomnika wykonała Leszczyńska Fabryka Pomp, głazów zaś dostarczył Zootechni­czny Zakład Doświadczalny w Pawłowicach.

Monument stoi na skwerze przy zbiegu ulicy Niepodległości i Alei Konstytucji 3 Maja. Jego odsłonięcia dokonano w przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada 1991 roku. Każdego roku, w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja, skwer przy pomniku jest miejscem manifestacji patriotycznych społeczeństwa Leszna.

Bibliografia | edytuj kod

  • Zbigniew Gryczka: Znaki pamięci. Pomniki i tablice pamiątkowe Leszna. Leszno: Leszczyńskie Towarzystwo Kulturalne, 2007. ISBN 978-83-913449-7-5.
  • Zbigniew Gryczka. Pomnik i jego twórca. „Przyjaciel Ludu”, 3-4/1996. 
  • www.leszno.pl
Na podstawie artykułu: "Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości w Lesznie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy