Pomnik Aleksandra Popowa w Jekaterynburgu


Na mapach: 56°50′22″N 60°36′28″E/56,839444 60,607778

Pomnik Aleksandra Popowa w Jekaterynburgu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik Aleksandra Popowa (ros. Памятник Александру Степановичу Попову) – pomnik znajdujący się w Jekaterynburgu, w obwodzie swierdłowskim, przedstawiający Aleksandra Stiepanowicza Popowa.

Spis treści

Historia i charakterystyka | edytuj kod

Pomnik poświęcony rosyjskiemu fizykowi, Aleksandrowi Popowowi, znajduje się w rejonie kirowskim miasta Jekaterynburga[1]. Aleksandr Popow pochodził z ziemi jekaterynburskiej, natomiast w samym mieście studiował w latach siedemdziesiątych XIX wieku, a pomnik stoi właśnie niedaleko miejsca, w którym ten rosyjski pionier radia pobierał nauki w jednym z miejscowych seminariów duchownych[2]. Pomysły umiejscowienia w Swierdłowsku[a] monumentu poświęconemu Aleksandrowi Popowowi pojawiły się jeszcze w latach pięćdziesiątych XX wieku[1]. Głównymi inicjatorami pomysłu uhonorowania Popowa była rodzina wynalazcy, która przez wiele lat starała się u władz sowieckich o sfinansowanie budowy[3]. Początkowo planowano wznieść monument w Leningradzie, ale koszty okazały się zbyt duże – wtedy zdecydowano się by ostatecznie umiejscowić monument w Swierdłowsku[3]. Zadanie opracowania projektu powierzono Władimirowi Jegorowowi, który z początku zamierzał umiejscowić Popowa w postaci stojącej na cokole[3]. Pomysł ten musiał zostać zarzucony z powodu problemów technicznych i braków w odpowiednim sprzęcie, dlatego ostatecznie Popow na swoim pomniku umieszczony został w postawie siedzącej[3]. Sama rzeźba została wykonana z kilku elementów żelaza, a następnie połączona w jedną całość, pomalowana na kolor brązowy i umieszczona na cokole[3]. Nazwiska głównego architekta oraz inżynierów, którzy pomagali w wykonaniu monumentu, umieszczono na specjalnej pamiątkowej tablicy[3].

Pomnik Aleksandra Popowa został uroczyście odsłonięty 7 maja 1975 roku[4]. W jego pobliżu znajduje się jeden z urzędów pocztowych, park, a przed samym pomnikiem znajduje się fontanna[4]. Aleksandr Popow przedstawiony jest w zamyślonej pozie, siedzący na ławce, jego głowa jest lekko pochylona, a ręce złożone. W 2005 roku pomnik został odnowiony, a dodatkowo poświęcony przez arcybiskupa Wincentego, stojącego na czele prawosławnej eparchii jekaterynburskiej i wierchoturskiej[4].

Tradycje | edytuj kod

Monument szybko zyskał niezwykłą popularność wśród mieszkańców uralskiej metropolii[3][4]. Wiąże się z nim pewna długoletnia tradycja, która łączy się jednocześnie z rosyjskim Dniem Radia, obchodzonym 7 maja (25 kwietnia Starego Stylu), tj. w rocznicę wynalezienia pierwszego rosyjskiego radia przez Popowa. W noc przed tą rocznicą studenci m.in. Uralskiego Uniwersytetu Federalnego studiujący na kierunkach związanych z inżynierią radiową, a także ich wykładowcy i pracownicy naukowi, przychodzą przed pomnik Aleksandra Popowa w uroczystej procesji ze świecami, składają kwiaty, a następnie rytualnie czyszczą pomnik i cokół – w ten sposób oddając hołd Popowowi[5]. Corocznie uroczystości te przewidują także pokaz sztucznych ogni, toasty oraz śpiewanie pieśni[6]. W 2011 roku w tym przedsięwzięciu wzięło udział około 4 tysięcy osób, a można je było śledzić na żywo w Internecie oraz na telebimie ustawionym w centrum miasta[6].

Uwagi | edytuj kod

  1. W latach 1924-1991 Jekaterynburg nosił nazwę Swierdłowsk.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Expo2020.ru: Памятник изобретателю радио А.С. Попову (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  2. Redigo.ru: Памятник изобретателю радио Попову (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  3. a b c d e f g Foretime.ru: Памятник Попову А.С. (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  4. a b c d Ekatgid.ru: Памятник изобретателю радио А.С.Попову (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  5. Tvil.ru: Памятник изобретателю радио А.С.Попову (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  6. a b News.mail.ru: В Екатеринбурге радиофак УрФУ к 7 мая помоет памятник Попову, а потом выйдет на массовое шествие по центру города (ros.). [dostęp 2012-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-16)].
Na podstawie artykułu: "Pomnik Aleksandra Popowa w Jekaterynburgu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy