Pomnik Fryderyka Chopina w Szanghaju


Pomnik Fryderyka Chopina w Szanghaju w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Twarz Chopina na szczycie pomnika Pomnik od frontu Widok na park przed pomnikiem

Pomnik Chopina w Szanghaju – najwyższy na świecie pomnik Fryderyka Chopina, odsłonięty 3 marca 2007 r. w parku im. dr. Sun Jat-sena w Szanghaju. Monument mierzy 6 m, a wraz z cokołem – 7 metrów, dzięki czemu jest nieznacznie wyższy niż Pomnik Chopina w Łazienkach. Autorką projektu jest Lu Pin, pochodząca z Szanghaju absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest to dopiero drugi w Szanghaju monument poświęcony cudzoziemcowi. Pierwsze było odsłonięte w latach 30. niewielkie popiersie Aleksandra Puszkina.

Pomysłodawcami pomnika są Yu Jian’er, chiński przedsiębiorca z polskim obywatelstwem oraz Marek Niewiarowski, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Spis treści

Wykonanie | edytuj kod

Pomnik został odlany z brązu. Miedź dostarczył KGHM Polska Miedź[1], a wytop wykonano w zakładach w Gliwicach. Do Chin dostarczyła go firma Chipolbrok.

Odsłona | edytuj kod

W ceremonii otwarcia wzięli udział wiceminister kultury Krzysztof Olendzki oraz wicemarszałek Sejmu Wojciech Olejniczak. W jej trakcie wystąpiło 70 uczniów jednej z szanghajskich szkół pianistycznych, którzy na 70 instrumentach jednocześnie odegrali poloneza As-dur[2]. Przed koncertem po ceremonii Lu Pin otrzymała od rządu polskiego medal Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Szanghajski Chopin sponsorowany przez KGHM (pol.). kghm.pl, 5 marca 2007. [dostęp 2011-08-02].
  2. Ceremonia odsłonięcia pomnika F.Chopina w Shanghaju (pol.). polish.cri.cn, 4 marca 2007. [dostęp 2011-08-02].
  3. Wojciech Szymczyk: Chopin w Szanghaju. szymczyk.foxnet.pl, 5 marca 2007. [dostęp 2013-05-10].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pomnik Fryderyka Chopina w Szanghaju" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy