Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w Katowicach


Na mapach: 50°15′54,148″N 19°01′34,925″E/50,265041 19,026368

Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w Katowicach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w Katowicach – pomnik, znajdujący się w Katowicach, umiejscowiony na placu przed Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Poświęcony jest Henrykowi Sławikowi oraz Józsefowi Antallowi seniorowi - bohaterom lat II wojny światowej, dzięki którym uratowano co najmniej 5 tys. polskich Żydów.

Pomnik powstał według koncepcji Jana Kuki i Michała Dąbka. Jego fundatorem były samorządowe władze Katowic. W skład pomnika wchodzą dwie ściany, pokryte stalą, na których umieszczono wizerunki o obu postaciach i informacje o ich dokonaniach w językach: polskim i węgierskim. W ich sąsiedztwie znajduje się grupa drzew oraz ławka.
Odsłonięcie pomnika pierwotnie było planowane na 2013 rok, jednak wskutek opóźnień w budowie Międzynarodowego Centrum Kongresowego, zostało przesunięte na 2015 rok. Ostatecznie miało miejsce w dniu 21 marca tegoż roku, w ramach obchodów Dni Polsko-Węgierskich, a dokonali tego prezydenci Polski i Węgier: Bronisław Komorowski i János Áder.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w Katowicach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy