Pomnik Jana Czekanowskiego w Szczecinie


Na mapach: 53°25′04,68″N 14°32′49,93″E/53,417967 14,547203

Pomnik Jana Czekanowskiego w Szczecinie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik Jana Czekanowskiego w Szczecinie – współczesny pomnik wykonany przez Yossoufa Toure (pseudonim Derme) dla Szczecina. Upamiętnia Jana Czekanowskiegopolskiego antropologa i etnografa, zasłużonego w badaniach Afryki, który w ostatnim okresie życia przebywał w Szczecinie, gdzie zmarł. Pomnik został zaprojektowany w typie pomnika-ławeczki, w formie podróżnego kufra z siedzącą na nim postacią podróżnika.

Pomnik umieszczony został w jednej z alejek, w Parku Generała Andersa w centrum Szczecina.

Historia | edytuj kod

Pomnik został ufundowany przez instytucje naukowe i kulturalne Szczecina oraz przez osoby prywatne. Największy wkład w powstanie pomnika wniosły: Uniwersytet Szczeciński, Urząd Miasta Szczecin, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne i Stowarzyszenie Afryka Nowaka[1].

Pomnik wykonany został w Afryce przez Yossoufa Toure (pseudonim Derme) – artystę pochodzącego z Burkiny Faso[1]. Drogą lotniczą przetransportowany został do Berlina, skąd trafił do Szczecina. Pomnik odsłonięto w maju 2012 roku[1].

Opis | edytuj kod

Pomnik przedstawia prof. Jana Czekanowskiego w pozycji siedzącej. Profesor ubrany jest w strój używany przez podróżników po Afryce w drugiej połowie XIX w. Kufer, który stanowi istotną część pomnika wzorowany jest na tego typu sprzętach z końca XIX w. Na kufrze umieszczono tabliczki z nazwami firm i instytucji, które przyczyniły się do powstania pomnika. Całość wykonana została w czarno-złotej kolorystyce.

Pomnik nie jest ogrodzony i nie ma postumentu, a jego usytuowanie przy parkowej alejce zachęca do zajęcia wolnego miejsca na kufrze i wykonania atrakcyjnej fotografii. Jest to pierwszy monument w formie „ławeczki pomnikowej” w Szczecinie.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Marcin Górka: Nowy pomnik w Szczecinie. Oryginalny, fajny i praktyczny (pol.). W: Gazeta.pl Szczecin [on-line]. Agora SA, 2012-05-20. [dostęp 2012-11-20].
Ławki pomnikowe w Polsce według województw Pomniki w Szczecinie

Na podstawie artykułu: "Pomnik Jana Czekanowskiego w Szczecinie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy