Pomnik Kyffhäuser


Na mapach: 51°24′47″N 11°06′35″E/51,413056 11,109722

Pomnik Kyffhäuser w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik Kyffhäuser (niem. Kyffhäuserdenkmal, Barbarossadenkmal lub Kaiser-Wilhelm-Denkmal) – monumentalny pomnik znajdujący się w górach Kyffhäuser w Turyngii, w Niemczech.

Historia | edytuj kod

Pomnik, ok. 1900

Pomnik powstał w latach 1890-1896 według projektu architekta Bruno Schmitza na ruinach Zamku Kyffhausen. Przedstawia cesarza Wilhelma I Hohenzollerna, siedzącego na koniu oraz cesarza Fryderyka I Barbarossę, siedzącego na tronie.

Pomnik wzniesiono na szczycie wzgórza w pobliżu miejscowości Sondershausen i otoczono obszernym półkolistym tarasem. Pod względem rozmiarów jest trzecim, po pomniku Bitwy Narodów pod Lipskiem i pomniku cesarza Wilhelma I przy Porta Westfalica, pomnikiem Niemiec. Miał symbolizować Cesarstwo Niemieckie jako kontynuację średniowiecznego Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Pomnik liczy 81 metrów wysokości. Postać budzącego się Fryderyka I Barbarossy o wysokości 6,5 m wykuta jest z bloków piaskowca. Powyżej znajduje się wykonany z miedzi pomnik konny cesarza Wilhelma I o wysokości 11 m. Wieża widokowa pomnika o wysokości 57 m zwieńczona jest kopułą z koroną cesarską. W przyległym budynku mieści się muzeum zamkowe.

W dniu 6 maja 1939 poniżej pomnika odsłonięto wykutą z bawarskiego porfiru figurę marszałka polnego Paula von Hindenburga. W 1945 obalono ją i zakopano na miejscu. Dopiero w 2004 rzeźbę częściowo odkopano, ale brak jest decyzji o dalszych jej losach.

Galeria | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (rzeźba):
Na podstawie artykułu: "Pomnik Kyffhäuser" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy