Pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl w Budapeszcie


Na mapach: 47°30′51″N 19°02′19″E/47,514167 19,038611

Pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl w Budapeszcie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl w Budapeszcie znany bardziej w Polsce pod nazwą pomnik Obrońców Przemyśla, a na Węgrzech jako Przemysl emlékmű lub po prostu Przemysl – pomnik w Budapeszcie położony w II Dzielnicy niedaleko mostu Małgorzaty, na prawym brzegu Dunaju. Monument upamiętnia tysiące Węgrów poległych w trakcie pierwszego i drugiego oblężenia Przemyśla w latach 1914–1915 w okresie I wojnie światowej.

Napis na pomniku

Nazwa polskiego miasta Przemyśl pozostaje wciąż najbardziej rozpoznawalną polską nazwą geograficzną na Węgrzech, kojarząc się jednoznacznie z obroną Twierdzy Przemyśl w okresie I wojny światowej. Mieszkańcom Budapesztu Przemyśl kojarzy się przede wszystkim z pomnikiem ofiar oblężenia miasta. Obrona Przemyśla była dla Węgrów symboliczną, a zarazem najbardziej dramatyczną pod względem liczby ofiar bitwą Wielkiej Wojny.

Po wojnie wśród byłych obrońców Twierdzy pojawiła się inicjatywa upamiętnienia węgierskich obrońców Przemyśla. Monument zaprojektował znany węgierski artysta-rzeźbiarz Szilárd Sződy. W 1932 roku w asyście najwyższych władz państwowych Węgier pomnik został uroczyście odsłonięty.

Na zbudowanym z białego piaskowca postumencie znajduje się spiżowy lew, który symbolizuje męstwo i poświęcenie węgierskich obrońców Przemyśla. Lew depcze wrogie proporce rosyjskie. Na czterech bokach postumentu znajduje się pozłacany napis Przemyśl, a od strony Dunaju również daty: 1914-1915. Również od tej strony w 2000 wmurowano nową tablicę pamiątkową poświęconą żołnierzom węgierskim.

Napis na marmurowej tablicy na pomniku w polskim tłumaczeniu brzmi: Ten pomnik został postawiony ku pamięci węgierskich rodaków bohatersko poległych w Twierdzy Przemyśl przez obywateli i przy pomocy władz stolicy. „Walczyliście jak lwy” w bramie Węgier. Niech ten czyn zostanie zapamiętany na wieki.

Przy pomniku w rocznicę odbicia twierdzy odbywają się uroczystości patriotyczne[1]

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Defence minister commemorates WWI Przemysl siege – Daily News Hungary, dailynewshungary.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl w Budapeszcie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy